Algeciras - Ceute færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Bosat, hvor?Ikke lokale passagerer
Stor Familie RabatIngen
Køretøjstandard bil
Valuta:

Algeciras Ceuta Færge

3.8 / 5
(67 Vurderinger)

Færger fra Algeciras til Ceuta drives af 3 færgeselskaber. Operatører omfatter Balearia, FRS og Trasmediterranea . Der er i øjeblikket 127 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 1 time 4 minutter . Den tidligste afgang er ved 07:00 , og den seneste er ved 23:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Ceuta i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Algeciras til Ceuta

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 1,149
1t 12min
62 afgange
-
1t
36 afgange
DKK 1,154
1t
29 afgange
-
1t
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Algeciras til Ceuta (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Algeciras til Ceuta er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.149 kr. til over 1.154 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.149 kr. og 1.154 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.149 kr. til 1.154 kr. én vej , stigende til 1.154 kr. i myldretiden.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Algeciras til Ceuta færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Algeciras og Ceuta ?

📅 Juli er den billigste måned at sejle Algeciras til Ceuta , med et gennemsnit på 1.150 kr. pr. overfart. Priserne topper 2.477 kr. August , mere end 2 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juni og September ) ligger omkring 1.152 kr. – 1.172 kr. .

Denne overfart kører kun fra Februar – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Algeciras – Ceuta pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Februar – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Februar2.038 kr.Spidsbelastningsperiode
Juni1.172 kr.Midtsæson
Juli1.150 kr.Uden for myldretiden
August2.477 kr.Spidsbelastningsperiode
September1.152 kr.Midtsæson
Oktober1.151 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

2.038 kr.Feb.1.172 kr.Jun.1.150 kr.Jul.2.477 kr.Aug.1.152 kr.Sep.1.151 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgeruten fra Algeciras til Ceuta tilbyder en hurtig og naturskøn overfart fra Spaniens sydkyst til den spanske enklave Ceuta i Nordafrika. Når færgen afgår fra den travle havn i Algeciras, kan passagererne nyde udsigten over Gibraltarstrædet med det enorme vand, der adskiller Europa og Afrika. På en klar dag kan rejsende få et glimt af Spaniens og Marokkos kystlinjer, hvilket skaber en slående kontrast mellem de to kontinenter.

Ceuta er en spansk autonom by beliggende på Afrikas nordlige spids, omgivet af Marokko og ud mod Middelhavet. Denne unikke by er en smeltedigel af kulturer, hvor europæiske og afrikanske påvirkninger blandes problemfrit, hvilket gør den til en fascinerende destination at udforske. Ceuta er strategisk placeret ved indgangen til Middelhavet og tilbyder en fantastisk udsigt over Gibraltarstrædet og kystlinjerne i både Europa og Afrika.

Historisk set har Ceuta været en vigtig havn og militær fæstning med en rig arv, der går tilbage til oldtiden. Byens arkitektur afspejler dens mangfoldige historie med en blanding af spanske koloniale bygninger, mauriske påvirkninger og moderne strukturer. Vigtige vartegn inkluderer Ceutas kongelige mure, Cabo de la Huerta og Ceuta-katedralen, som fremhæver byens historiske og kulturelle betydning.

Ceuta er også kendt for sin naturlige skønhed, herunder naturskønne strande, parker og naturreservatet Finca Benitez, som tilbyder vandreture med udsigt over de omkringliggende middelhavs- og afrikanske landskaber. Byens pulserende markeder, travle havn og lækre blanding af middelhavs- og nordafrikansk køkken gør den til en spændende og unik destination for rejsende, der søger en blanding af historie, kultur og naturlig skønhed.

Med sin blanding af spanske og marokkanske påvirkninger tilbyder Ceuta et fascinerende glimt ind i en by, hvor to kontinenter mødes, hvilket gør den til et must-visit for dem, der udforsker det kulturelle krydsfelt mellem Europa og Afrika.

Algeciras Ceuta i billeder

Algeciras-Ceuta

Afgangstavle for Algeciras-Ceuta

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

13.00

14.00

16.00

19.00

20.00

Ofte stillede spørgsmål om Algeciras-Ceuta

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Naviera Armas Trasmediterranea færger fra Algeciras til Ceuta og Ceuta til Algeciras?
Check-in lukker 30 minutter før afgang for gående passagerer og 60 minutter før afgang for køretøjspassagerer.
Hvornår er indtjekningstid for Balearia-færger fra Ceuta til Algeciras og Algeciras til Ceuta?
Passagerer med køretøjer: Check-in mindst 60 minutter før afgang. Fodpassagerer: Check-in mindst 30 minutter før afgang.
Hvad er indtjekningstiderne for FRS færger fra Algeciras?
Alle passagerer bør tjekke ind mindst 90 minutter før afgang.

Om Ceuta

Ceuta Havn, der ligger i den spanske enklave Ceuta på Afrikas nordkyst, fungerer som et kritisk maritimt knudepunkt i Gibraltarstrædet. Den forbinder Middelhavet med Atlanterhavet og letter både international og regional handel.

Havnen håndterer forskellige aktiviteter, herunder passagerfærgetjenester, fragtforsendelser og bunkring (brændstofforsyning til skibe), hvilket gør den til et strategisk punkt for maritim trafik mellem Europa, Afrika og videre. Derudover styrker dens nærhed til vigtige sejlruter dens rolle i globale logistik- og transportnetværk.

Om Algeciras

Algeciras Havn, der ligger på Spaniens sydkyst, er en af de travleste og mest betydningsfulde havne i Middelhavet og tilbyder en vital forbindelse mellem Spanien, Marokko og resten af landet. Havnen er kendt for sin effektivitet og moderne infrastruktur og fungerer som et populært afgangssted for færger, der sejler til Tanger Med, Ceuta og andre nordafrikanske destinationer. Passagerer kan nyde komfortable faciliteter, herunder ventestuer, caféer, toiletter og nem adgang til parkering, hvilket sikrer en problemfri rejseoplevelse.

Beliggende i nærheden af den travle by Algeciras kan rejsende nemt udforske de lokale attraktioner, såsom de fantastiske strande langs Algeciras-bugten eller den nærliggende Gibraltarklippe.

Havnens beliggenhed giver også fremragende transportforbindelser til andre større byer i Spanien, hvilket gør den til et bekvemt knudepunkt for rejser i hele regionen. Algeciras Havn tilbyder en problemfri og komfortabel start på ethvert middelhavseventyr med en perfekt blanding af praktisk anvendelighed og lokal charme.

Algeciras til Ceuta Skibe

Anmeldelser af Algeciras-Ceuta

3.8 / 5
67 Anmeldelser

Fortsæt venligst. Tak.

Fortsæt venligst. Tak.

Moulay El Adarissi, for 55 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

👍 Hav en god overfart

👍 Hav en god overfart

cliente, for 76 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Personalet er virkelig fantastisk

Personalet er virkelig fantastisk

cliente, for 94 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Algeciras-Ceuta

Færgekøreplan for Algeciras til Ceuta mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
06:30
08:00
1t 30min
man., tirs., ons., tors., fre.
07:00
08:00
1t
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
07:30
08:30
1t
tors., fre.
07:50
08:50
1t
man., tirs., ons., tors., fre.
08:00
09:30
1t 30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
10:00
11:00
1t
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
10:30
11:30
1t
søn., tirs., ons.
11:00
12:30
1t 30min
man., tirs., ons., tors., fre.
11:30
12:30
1t
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
13:00
14:00
1t
Hverdag
13:30
14:30
1t
man.
14:00
15:30
1t 30min
Hverdag
15:00
16:00
1t
søn., fre.
16:00
17:00
1t
Hverdag
16:30
18:00
1t 30min
man., tirs., ons., tors., fre.
17:00
18:00
1t
søn.
18:00
19:00
1t
Hverdag
18:30
20:00
1t 30min
man., tirs., ons., tors., fre.
19:00
20:30
1t 30min
lør., søn.
20:00
21:00
1t
lør.
20:30
21:30
1t
Hverdag
21:00
22:30
1t 30min
man., tirs., ons., tors., fre.
21:00
22:00
1t
Hverdag
22:30
23:59
1t 29min
man., tirs., ons., tors., fre.
23:00
00:30
1t 30min
lør., søn., fre.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:38