Alicante - Oran færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Alicante Oran Færge

3.2 / 5
(102 Vurderinger)

Færger fra Alicante til Oran drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter Algerie Ferries og Nouris Elbahr Ferries . Der er i øjeblikket 1 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 13 timer 30 minutter . Den tidligste afgang er ved 18:00 , og den seneste er ved 19:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Oran i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Alicante til Oran

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 4,410
13t
0 afgange
DKK 2,436
14t
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:40

Alicante til Oran (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Alicante til Oran er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 4.410 kr. til over 4.872 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 4.410 kr. og 4.410 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 4.410 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

  • Dagsture : Fra 4.872 kr. for en bil og passagerer.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Alicante til Oran færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Alicante og Oran ?

📅 Februar er den billigste måned at sejle Alicante til Oran , med et gennemsnit på 1.768 kr. pr. overfart. Priserne topper 9.233 kr. Juli , mere end 5 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juni og Oktober ) ligger omkring 3.478 kr. – 3.482 kr. .

Denne overfart kører kun fra Februar – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Alicante – Oran pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Februar – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Februar1.768 kr.Uden for myldretiden
Juni3.482 kr.Midtsæson
Juli9.233 kr.Spidsbelastningsperiode
August3.437 kr.Uden for myldretiden
September4.251 kr.Spidsbelastningsperiode
Oktober3.478 kr.Midtsæson

Prisudvikling

1.768 kr.Feb.3.482 kr.Jun.9.233 kr.Jul.3.437 kr.Aug.4.251 kr.Sep.3.478 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Rejsen mellem Alicante i Spanien og Oran i Algeriet byder på en afslappende og malerisk rejse over Middelhavet.

Rejsende kan drage fordel af faciliteter som spisesteder ombord, komfortable lounges og kahytter til overnatninger.

Ved ankomsten til Oran bliver besøgende mødt af en lys by, der kombinerer fransk kolonial charme med traditionel algerisk kultur. Havnen åbner sig ud i pulserende gader fyldt med caféer, markeder og bemærkelsesværdige attraktioner såsom det historiske Santa Cruz Fort og den livlige La Corniche-promenade.

Alicante Oran i billeder

Alicante-Oran

Alicante-Oran Kampagner og billige tilbud

Algeriet med bil: dokumenter, forsikring og TPD
Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Opslået: 27. okt. 2026

Afgangstavle for Alicante-Oran

mandag den 2. november 2026

AfgangstidRuteSælger

18.00

Seneste billetpriser for Alicante-Oran

Godt tilbud!
fre. 20. nov., 19.00
4.410,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Alicante-Oran

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid på Nouris Elbahr Ferries fra Alicante?
Passagerer med et køretøj: Check-in åbner 7 timer før afgang. Passagerer uden køretøj: Check-in åbner 4 timer før afgang. Kommer du for sent, kan du blive nægtet at rejse.
Hvornår er indtjekningstid for Balearia-færger fra Alicante til Oran og Oran til Alicante?
Passagerer med et køretøj: Check-in mindst 9 timer før afgang. Fodpassagerer: Check-in mindst 9 timer før afgang.

Om Oran

Oran Havn er en algerisk havn i den vestlige del af landet og ligger præcis i byen Oran.

Havnen har udsigt over Middelhavet og betragtes som en af de vigtigste havne inden for både handel og søtransport. Den huser en færgeterminal til passagertransport, flere lastepladser og en lille marina til lystbåde.

Om Alicante

Alicante ligger i den sydøstlige del af den Iberiske Halvø, ved Middelhavets bred.

Den fungerer som et pulserende centrum for aktivitet hele året rundt på grund af sin fremtrædende plads som turistdestination. Den ligger kun få kilometer fra San Juan-stranden og i nærheden af byer som Santa Pola, Torrevieja, Altea og Denia, som hver især tilbyder et varieret udvalg af indkvarteringsmuligheder.

Alicante kan prale af et middelhavsklima, der er kendetegnet ved milde vintre, varme somre og masser af solskin året rundt. Med et gennemsnit på over 300 solskinsdage om året tilbyder Alicante de perfekte rammer for udendørs eventyr, stranddage og spisning under åben himmel.

Alicante til Oran Skibe

Anmeldelser af Alicante-Oran

3.2 / 5
102 Anmeldelser

Det er stadig så populært,…

Det er stadig så populært, hvilket betyder, at det er godt selskab.

Mohamed Bounoua, for 25 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Alt gik rigtig godt. Jeg…

Alt gik rigtig godt. Jeg ville kun ændre det ved ikke at skulle checke ind i havnen igen.

María Paz, for 87 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Varm velkomst

Varm velkomst

cliente, for 95 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Alicante-Oran

Færgekøreplan for Alicante til Oran mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
18:00
08:00
14t
man.
19:00
08:00
13t
fre.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:38