Almeria - Ghazaouet færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Almeria Ghazaouet Færge

3.7 / 5
(116 Vurderinger)

Færger fra Almeria til Ghazaouet drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter Balearia og Trasmediterranea . Der er i øjeblikket 2 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 11 timer 30 minutter . Den tidligste afgang er ved 22:00 , og den seneste er ved 22:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Ghazaouet i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Almeria til Ghazaouet

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
-
11t
1 afgange
DKK 2,188
12t
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:41

Almeria til Ghazaouet (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Almeria til Ghazaouet er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 2.236 kr. til over 4.348 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 2.236 kr. og 2.250 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 2.236 kr. til 2.250 kr. én vej , stigende til 2.250 kr. i myldretiden.

  • Dagsture : Fra 4.348 kr. for en bil og passagerer.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Almeria til Ghazaouet færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Almeria og Ghazaouet ?

📅 September er den billigste måned at sejle Almeria til Ghazaouet , med et gennemsnit på 2.297 kr. pr. overfart. Priserne topper 6.133 kr. December , mere end 2 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juni – Juli ) ligger omkring 3.476 kr. – 4.235 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juni – December - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Almeria – Ghazaouet pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juni – December )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Juni3.476 kr.Midtsæson
Juli4.235 kr.Midtsæson
August2.792 kr.Uden for myldretiden
September2.297 kr.Uden for myldretiden
December6.133 kr.Spidsbelastningsperiode

Prisudvikling

3.476 kr.Jun.4.235 kr.Jul.2.792 kr.Aug.2.297 kr.Sep.6.133 kr.Dec.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Vigtig information – Ændring af færgeoperatør

Fra 1. oktober 2026 vil nye bookinger til færgeruterne Almería–Oran og Almería–Ghazaouet blive foretaget med Baleària i stedet for Naviera Armas Trasmediterránea.

Rutens varighed Almeria–Ghazaouet kan afhænge af faktorer som operatør og skib. Der tilbydes dog mange faciliteter ombord for at gøre rejsen så afslappende som muligt.

Denne færgetur finder sted gennem Alboránhavet nær Middelhavet, og denne rute byder på naturskønne havudsigter.

Almeria Ghazaouet i billeder

Almeria-Ghazaouet

Afgangstavle for Almeria-Ghazaouet

fredag den 6. november 2026

AfgangstidRuteSælger

22.00

Seneste billetpriser for Almeria-Ghazaouet

Godt tilbud!
fre. 20. nov., 22.00
4.376,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Almeria-Ghazaouet

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Naviera Armas Trasmediterranea færger fra Almeria til Ghazaouet?
Check-in lukker 30 minutter før afgang for gående passagerer og 60 minutter før afgang for køretøjspassagerer.

Om Almeria

Almería Havn er en travl færgehavn i Spanien. Havnen ligger i centrum af byen og fungerer primært som færgeterminal.

Almerias havn er opdelt i flere forskellige områder. Den har mange faciliteter og byder på restauranter, barer og nemme parkeringspladser.

Det er meget nemt at komme til Almería Havn, og du kan nå havnen som fodgænger eller i bil. Det er kun en kort gåtur fra centrum og markederne.

Om Ghazaouet

Ghazaouet Havn, der ligger på Algeriets nordvestkyst nær den marokkanske grænse, fungerer som en vigtig port for rejsende, der skal til og fra Nordafrika. Havnen er kendt for sin naturskønne havn og imødekommende atmosfære og er et bekvemt afgangs- og ankomststed for færger, der forbinder Algeriet med Spanien, især byen Almería.

Havnen er omgivet af smukke kystlandskaber, der giver rejsende et øjeblikkeligt glimt af regionens charme. For dem, der rejser til Algeriet, tilbyder Ghazaouet nem adgang til nærliggende byer som Tlemcen, der er kendt for sin historiske arkitektur og pulserende markeder.

Havnens strategiske beliggenhed, sammen med dens effektive tjenester, gør den til et foretrukket valg for passagerer, der søger en tilgængelig og behagelig transitoplevelse over Middelhavet. Ghazaouet Havn kombinerer funktionalitet med en varm introduktion til algerisk gæstfrihed.

Almeria til Ghazaouet Skibe

Anmeldelser af Almeria-Ghazaouet

3.7 / 5
116 Anmeldelser

Sandwichene er meget ulækre, af…

Sandwichene er meget ulækre, af dårlig kvalitet

Mohamed, for 84 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Hej, alt er fint fra…

Hej, alt er fint fra ombordstigning til afstigning, kun bruserne mangler, vær venligst opmærksom på dette punkt.

cliente, for 98 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Overfarten gik godt

Overfarten gik godt

cliente, for 111 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Almeria-Ghazaouet

Færgekøreplan for Almeria til Ghazaouet mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
22:00
08:00
10t
fre.
22:00
08:00
10t
fre.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39