Ancona - Igoumenitsa færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Auto Club medlem?Nej
Valuta:

Ancona Igoumenitsa Færge

3.3 / 5
(42 Vurderinger)

Færger fra Ancona til Igoumenitsa drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter Blue Star Ferries og Grimaldi Lines . Der er i øjeblikket 11 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 19 timer 14 minutter . Den tidligste afgang er ved 16:00 , og den seneste er ved 19:30 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Igoumenitsa i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Ancona til Igoumenitsa

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
-
16t 59min
5 afgange
DKK 1,339
21t 30min
6 afgange
-
21t 30min
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Ancona til Igoumenitsa (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Ancona til Igoumenitsa er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.332 kr. til over 2.966 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.332 kr. og 2.966 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.332 kr. til 2.966 kr. én vej , stigende til 2.966 kr. i myldretiden.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Ancona til Igoumenitsa færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Ancona og Igoumenitsa ?

📅 September er den billigste måned at sejle Ancona til Igoumenitsa , med et gennemsnit på 1.336 kr. pr. overfart. Priserne topper 7.997 kr. Juli , mere end 5 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juni og August ) ligger omkring 2.745 kr. – 3.360 kr. .

Denne overfart kører kun fra Maj – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Ancona – Igoumenitsa pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Maj – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Maj1.968 kr.Uden for myldretiden
Juni3.360 kr.Midtsæson
Juli7.997 kr.Spidsbelastningsperiode
August2.745 kr.Midtsæson
September1.336 kr.Uden for myldretiden
Oktober4.450 kr.Spidsbelastningsperiode

Prisudvikling

1.968 kr.Maj3.360 kr.Jun.7.997 kr.Jul.2.745 kr.Aug.1.336 kr.Sep.4.450 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgerejser fra Ancona til Igoumenitsa tilbyder en behagelig og afslappende rejse over Adriaterhavet. Ombord kan du nyde forskellige faciliteter såsom lounges, spisemuligheder og underholdning for at fordrive tiden.

Når du ankommer til Igoumenitsa, går du i land i en travl havn omgivet af maleriske landskaber og en blanding af moderne og traditionel græsk kultur. Havnen er godt forbundet med nærliggende byer og regionen, med nem adgang til veje, der fører til resten af Grækenland. Forvent en travl atmosfære og den imødekommende energi fra en port til det græske fastland.

Ancona Igoumenitsa i billeder

Ancona-Igoumenitsa

Afgangstavle for Ancona-Igoumenitsa

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

16.00

Ofte stillede spørgsmål om Ancona-Igoumenitsa

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for ANEK Superfast Ferries fra Ancona?
Alle passagerer bør tjekke ind mindst 4 timer før afgang.
Hvornår er indtjekningstid for Grimaldi Lines færger fra Ancona til Igoumenitsa og Igoumenitsa til Ancona?
Alle passagerer skal checke ind 2 timer før afgang. Du skal have en kopi af din billet, inden du checker ind.

Om Ancona

Havnen i Ancona, der ligger på Italiens adriaterhavskyst i Marche-regionen, er et vigtigt maritimt knudepunkt og port for færgerejser over Adriaterhavet. Havnen tilbyder regelmæssige forbindelser til destinationer som Kroatien, Grækenland og Albanien og er en vigtig forbindelse for rejsende, der udforsker Middelhavet og omegn.

Ancona er en pulserende by med en rig historie, der kan prale af vartegn som Trajansbuen, Anconas katedral og maleriske udsigter over havet. Havneområdet har moderne faciliteter, der sikrer en problemfri og bekvem rejseoplevelse. Uanset om du begiver dig ud på en international rejse eller udforsker Anconas kulturelle og kystnære charme, er havnen i Ancona et pålideligt og imødekommende udgangspunkt.

Om Igoumenitsa

Igoumenitsa Havn, beliggende på Grækenlands nordvestkyst, fungerer som en vigtig maritim port, der forbinder landet med resten af Europa. Havnen er strategisk placeret langs Det Joniske Hav og tilbyder nem adgang til de fantastiske strande i Epirus, den maleriske ø Korfu og de historiske og kulturelle vartegn i det nordvestlige Grækenland.

Med sine moderne faciliteter og effektive infrastruktur håndterer Igoumenitsa Havn en stor mængde passager- og fragttrafik, hvilket gør den til et vigtigt knudepunkt for rejser og handel i Adriaterhavet og Det Joniske Hav. Havnen har velorganiserede terminaler og regelmæssige færgeforbindelser til destinationer som Korfu og Patras samt store italienske havne som Bari, Brindisi og Ancona, hvilket sikrer en problemfri og pålidelig rejseoplevelse.

Som en port til Grækenlands naturlige vidundere og kulturarv giver Igoumenitsa Havn rejsende nem adgang til betagende kystlandskaber, traditionelle landsbyer og historiske steder. Dens problemfri blanding af moderne drift og regional charme gør den til et vigtigt udgangspunkt for at udforske Grækenlands skønhed og historie og den bredere Middelhavsregion.

Ancona til Igoumenitsa Skibe

Anmeldelser af Ancona-Igoumenitsa

3.3 / 5
42 Anmeldelser

Maden i selvbetjeningsrestauranten er kold.

Maden i selvbetjeningsrestauranten er kold.

Christophe Sabrina, for 32 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Det er perfekt uden for…

Det er perfekt uden for sæsonen!!

Monsieur Marc Kaikati, for 152 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Du har haft nogle ændringer…

Du har haft nogle ændringer siden sidste år, og det er bare et plus.

Daniel Leroy, for 166 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Ancona-Igoumenitsa

Færgekøreplan for Ancona til Igoumenitsa mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
16:00
08:30
16t 30min
lør., fre.
17:30
10:00
16t 30min
tirs.
18:30
13:00
18t 30min
søn.
19:00
11:30
16t 30min
ons.
19:30
12:00
16t 30min
lør.
19:30
17:00
21t 30min
lør., søn., man., tirs., ons., fre.
19:30
17:00
21t 30min
lør.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39