Barcelona - Alcudia færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Bosat, hvor?Ikke lokale passagerer
Stor Familie RabatIngen
Køretøjstandard bil
Valuta:

Barcelona Alcudia Færge

4.3 / 5
(20 Vurderinger)

Færger fra Barcelona til Alcudia drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter Balearia og Trasmed . Der er i øjeblikket 11 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 5 timer 10 minutter . Den tidligste afgang er ved 08:00 , og den seneste er ved 21:30 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Alcudia i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Barcelona til Alcudia

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
-
4t 50min
11 afgange
DKK 907
5t 30min
0 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Barcelona til Alcudia (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Barcelona til Alcudia er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 798 kr. til over 1.495 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype.

  • Motorcykler : Fra 798 kr. til 1.495 kr. én vej .

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Barcelona til Alcudia færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Barcelona og Alcudia ?

📅 August er den billigste måned at sejle Barcelona til Alcudia , med et gennemsnit på 1.575 kr. pr. overfart. Priserne topper i Juli ved 3.060 kr. .

Gennemsnittet for midtsæsonmåneden ( September ) ligger omkring 2.425 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juni – September - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Barcelona – Alcudia pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juni – September )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Juni1.906 kr.Uden for myldretiden
Juli3.060 kr.Spidsbelastningsperiode
August1.575 kr.Uden for myldretiden
September2.425 kr.Midtsæson

Prisudvikling

1.906 kr.Jun.3.060 kr.Jul.1.575 kr.Aug.2.425 kr.Sep.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

En færge fra Barcelona til Alcudia, der ligger på Mallorca, tilbyder en afslappende og naturskøn rejse over Middelhavet. Færgerne sejler typisk dagligt, med muligheder for dags- eller natrejser. Moderne færger har faciliteter som komfortable sæder, spiseområder og i nogle tilfælde private kahytter.

Ved ankomst til Alcudia vil du blive mødt af en naturskøn havneby med en malerisk marina. Forvent at finde smukke sandstrande, en historisk gammel by med middelalderlige mure og en række lokale restauranter og caféer, der serverer frisk fisk og skaldyr og traditionel mallorcansk mad. Alcudia er også en indgangsport til at udforske øens fantastiske landskaber, herunder Tramuntana-bjergene og nærliggende bugter. Transportmuligheder såsom busser, taxaer og billeje er let tilgængelige i havnen.

Barcelona Alcudia i billeder

Barcelona-Alcudia

Barcelona-Alcudia Kampagner og billige tilbud

Trasmed: op til 20% rabat på færger til de baleariske øer
Trasmed: op til 20% rabat på færgeoverfarter mellem Spanien og De Baleariske Øer

Trasmed: op til 20% rabat på færgeoverfarter mellem Spanien og De Baleariske Øer

Opslået: 14. okt. 2026

Afgangstavle for Barcelona-Alcudia

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

15.45

Ofte stillede spørgsmål om Barcelona-Alcudia

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvad er indtjekningstiderne for Trasmed GLE-færgerne fra Barcelona?
Check-in for gående passagerer lukker 30 minutter før afgang. Check-in for køretøjspassagerer lukker 60 minutter før afgang.
Hvornår er indtjekningstid for Balearia-færger fra Alcudia til Barcelona og Barcelona til Alcudia?
Passagerer med et køretøj: Check-in mindst 90 minutter før afgang. Fodpassagerer: Check-in mindst 60 minutter før afgang.

Om Barcelona

Barcelonas havn er en vigtig havn i Catalonien, Spanien. Havnen er opdelt i tre zoner: Port Vell (den gamle havn), handels- og industrihavnen og logistikhavnen (Barcelona Frihavn).

Havnen har også mange transportforbindelser til hovedbyen, hvilket gør det nemt for rejsende at udforske. Havnen tilbyder også tjenester såsom sikkerhedskontrol, bagagehåndtering, parkering, toldfri butikker og rummelige check-in-områder.

Barcelonas havn har udpegede terminaler baseret på din transportform. Uanset om du er fodgænger eller rejser med et køretøj, vil dit adgangspunkt til embarkeringsområdet afgøre.

Om Alcudia

Alcudia Havn, beliggende på Mallorcas nordkyst i Spanien, er en charmerende og malerisk havn kendt for sin pulserende atmosfære og middelhavsskønhed. Den byder på en blanding af fiskerbåde, luksusyachter og færger, der tilbyder en fantastisk havudsigt og en livlig promenade omkranset af restauranter, caféer og butikker.

Besøgende kan nyde frisk fisk og skaldyr, lokale delikatesser og en afslappet atmosfære ved havet. Havnen fungerer også som en port til nærliggende strande, kulturelle vartegn og færgeforbindelser til Menorca og det spanske fastland, hvilket gør den til en populær destination for både turister og lokale.

Barcelona til Alcudia Skibe

Anmeldelser af Barcelona-Alcudia

4.3 / 5
20 Anmeldelser

Helt ny færge. Stabil og…

Helt ny færge. Stabil og komfortabel selv i oprørt sø. På grund af den oprørte sø blev alarmerne i flere biler ved med at gå i gang. Besætningen viste dog ingen interesse i at informere ejerne. De kunne have låst bildørene op eller muligvis deaktiveret alarmerne. Efter fire timers kontinuerlige alarmer ville bilbatteriet sandsynligvis være drænet.

Henryk Krause, for 26 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Alt var fantastisk, og havet…

Alt var fantastisk, og havet var roligt.

Mr David Molero Rodes, for 60 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Vi blev meget positivt overraskede…

Vi blev meget positivt overraskede over punktligheden, venligheden og servicen ombord. Vi var kun booket i almindelige sæder, men de var stadig meget komfortable og rene. Vi vil helt sikkert booke med Balearia igen. Tak for den vidunderlige og problemfri overfart.

Susanne, for 111 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Barcelona-Alcudia

Færgekøreplan for Barcelona til Alcudia mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
15:45
19:15
3t 30min
lør., søn., man., tors., fre.
21:30
03:30
6t
søn., man., tirs., ons., tors., fre.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:38