Barcelona - Alagier færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Barcelona Algier Færge

4.1 / 5
(171 Vurderinger)

Færger fra Barcelona til Algier drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Balearia . Rejsen tager typisk omkring 21 timer . Den tidligste afgang er ved 16:00 , og den seneste er ved 16:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Algier i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Barcelona til Algier

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 2,738
21t
0 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:40

Barcelona til Algier (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Barcelona til Algier er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 3.011 kr. til over 3.011 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 3.011 kr. og 3.011 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 3.011 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Barcelona til Algier færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Barcelona og Algier ?

📅 September er den billigste måned at sejle Barcelona til Algier , med et gennemsnit på 2.683 kr. pr. overfart. Priserne topper 10.069 kr. Juli , mere end 3 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juni og Oktober ) ligger omkring 3.011 kr. – 7.945 kr. .

Denne overfart kører kun fra Maj – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Barcelona – Algier pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Maj – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Maj9.541 kr.Spidsbelastningsperiode
Juni7.945 kr.Midtsæson
Juli10.069 kr.Spidsbelastningsperiode
August2.745 kr.Uden for myldretiden
September2.683 kr.Uden for myldretiden
Oktober3.011 kr.Midtsæson

Prisudvikling

9.541 kr.Maj7.945 kr.Jun.10.069 kr.Jul.2.745 kr.Aug.2.683 kr.Sep.3.011 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Balearia-ruten fra Barcelona til Algier byder på et uforglemmeligt maritimt eventyr på tværs af Middelhavet. Med afgang fra den travle by Barcelona, kendt for sin pulserende kultur og fantastiske arkitektur, begiver rejsende sig ud på en rejse, der kombinerer komfort med naturskønhed.

Panoramavinduer tilbyder en betagende udsigt over det glitrende hav og fjerne øer, hvilket gør selve rejsen til et højdepunkt.

Mens færgen glider mod Algier, kan rejsende slappe af på dækket, nyde den friske havbrise og se solen synke ned under horisonten. Ved ankomst til Algier bliver passagererne mødt af byens rige historie og pulserende atmosfære, hvilket gør denne rute til en perfekt blanding af eventyr og kulturel udforskning.

Barcelona Algier i billeder

Barcelona-Algier

Barcelona-Algier Kampagner og billige tilbud

Algeriet med bil: dokumenter, forsikring og TPD
Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Opslået: 27. okt. 2026

Afgangstavle for Barcelona-Algier

mandag den 9. november 2026

AfgangstidRuteSælger

16.00

Seneste billetpriser for Barcelona-Algier

Godt tilbud!
man. 23. nov., 17.00
5.475,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Barcelona-Algier

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Balearia-færger fra Barcelona til Algier og Algier til Barcelona?

Barcelona til Algier: Alle passagerer skal checke ind mindst 5 timer før afgang.

Algier til Barcelona: Alle passagerer skal checke ind mindst 10 timer før afgang.

Om Algier

Algiers Havn er Algeriets vigtigste havneby i det nordlige Afrika. Algiers Havn, der er bygget på skråningerne af Sahelbjergene, strækker sig 16 kilometer langs Algiersbugten. Havnen tilbyder en række faciliteter, herunder fødevareområder og tankstationer, der ligger i nærheden.

Havnen er en af de største dybvandshavne i Algeriet. Havnens vandkanal er 22,9 m dyb, og fragtkajen er 7,6 m lang. Større byer i nærheden af havnen er Wahran, Tuggurt, Adrar, Algiers og Medda.

Om Barcelona

Barcelonas havn er en vigtig havn i Catalonien, Spanien. Havnen er opdelt i tre zoner: Port Vell (den gamle havn), handels- og industrihavnen og logistikhavnen (Barcelona Frihavn).

Havnen har også mange transportforbindelser til hovedbyen, hvilket gør det nemt for rejsende at udforske. Havnen tilbyder også tjenester såsom sikkerhedskontrol, bagagehåndtering, parkering, toldfri butikker og rummelige check-in-områder.

Barcelonas havn har udpegede terminaler baseret på din transportform. Uanset om du er fodgænger eller rejser med et køretøj, vil dit adgangspunkt til embarkeringsområdet afgøre.

Barcelona til Algier Skibe

Anmeldelser af Barcelona-Algier

4.1 / 5
171 Anmeldelser

Meget glad

Meget glad

SAMIA DJABALLAH, for 52 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Venligt personale, pletfrit, intet at…

Venligt personale, pletfrit, intet at klage over. Meget tilfreds.

Hocine Hadjeb, for 59 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Det bedste

Det bedste

cliente, for 81 dage sidenIndsamlet via AFerry.com