Barcelona - Oran færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Barcelona Oran Færge

3.8 / 5
(100 Vurderinger)

Færger fra Barcelona til Oran drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Balearia . Rejsen tager typisk omkring 20 timer 30 minutter . Den tidligste afgang er ved 16:00 , og den seneste er ved 16:00 . Priserne starter fra så lavt som 2.475 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Oran i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Barcelona til Oran

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 2,475
20t 30min
0 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 16/09/2026 07:23

Barcelona til Oran (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Barcelona til Oran er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 2.475 kr. til over 8.100 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 2.475 kr. og 2.475 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 2.475 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

  • Dagsture : Fra 8.100 kr. for en bil og passagerer.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Barcelona til Oran færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Barcelona og Oran ?

📅 September er den billigste måned at sejle Barcelona til Oran , med et gennemsnit på 2.570 kr. pr. overfart. Priserne topper 9.275 kr. Juli , mere end 3 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnittet for midtsæsonmåneden ( Juni ) ligger omkring 3.280 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juni – September - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Barcelona – Oran pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juni – September )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Juni3.280 kr.Midtsæson
Juli9.275 kr.Spidsbelastningsperiode
August2.779 kr.Uden for myldretiden
September2.570 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

3.280 kr.Jun.9.275 kr.Jul.2.779 kr.Aug.2.570 kr.Sep.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Balearia introducerer en ny færgerute, der forbinder Barcelona, Spanien, med Oran, Algeriet, og forbedrer dermed de maritime forbindelser mellem de to middelhavsbyer. Denne service er en del af Balearias udvidede sommerrute og tilbyder rejsende en behagelig og naturskøn rejse over Middelhavet.

Færgen afgår fra Barcelona, der er kendt for sin rige kulturarv, fantastiske arkitektur som Sagrada Familia og pulserende kulinariske scene. Rejsende kan udforske det historiske gotiske kvarter, slappe af på byens smukke strande eller forkæle sig selv med shopping i verdensklasse, inden de begiver sig ud på deres rejse.

Oran, Algeriets næststørste by, er kendt for sin livlige atmosfære og mangfoldige kulturelle påvirkninger. I Oran kan besøgende udforske den historiske Santa Cruz-fæstning, slentre langs den maleriske boulevard ved havet og opleve byens pulserende musik- og kunstscene. Byens rige historie afspejles i dens arkitektur med påvirkninger fra spansk, osmannisk og fransk kolonitid.

Denne nye færgerute er en bekvem mulighed for rejsende, der ønsker at udforske den unikke blanding af kulturer i Oran, mens de nyder de bekvemmeligheder og faciliteter, som Balearia tilbyder.

Barcelona Oran i billeder

Barcelona-Oran

Barcelona-Oran Kampagner og billige tilbud

Algeriet med bil: dokumenter, forsikring og TPD
Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Opslået: 27. okt. 2026

Ofte stillede spørgsmål om Barcelona-Oran

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Balearia-færger fra Barcelona til Oran og Oran til Barcelona?

Barcelona til Oran: Alle passagerer skal checke ind mindst 5 timer før afgang.

Oran til Barcelona: Alle passagerer skal checke ind mindst 9 timer før afgang.

Om Oran

Oran Havn er en algerisk havn i den vestlige del af landet og ligger præcis i byen Oran.

Havnen har udsigt over Middelhavet og betragtes som en af de vigtigste havne inden for både handel og søtransport. Den huser en færgeterminal til passagertransport, flere lastepladser og en lille marina til lystbåde.

Om Barcelona

Barcelonas havn er en vigtig havn i Catalonien, Spanien. Havnen er opdelt i tre zoner: Port Vell (den gamle havn), handels- og industrihavnen og logistikhavnen (Barcelona Frihavn).

Havnen har også mange transportforbindelser til hovedbyen, hvilket gør det nemt for rejsende at udforske. Havnen tilbyder også tjenester såsom sikkerhedskontrol, bagagehåndtering, parkering, toldfri butikker og rummelige check-in-områder.

Barcelonas havn har udpegede terminaler baseret på din transportform. Uanset om du er fodgænger eller rejser med et køretøj, vil dit adgangspunkt til embarkeringsområdet afgøre.

Barcelona til Oran Skibe

Anmeldelser af Barcelona-Oran

3.8 / 5
100 Anmeldelser

Tak for din service.

Tak for din service.

cliente, for 57 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Mange tak for alt.

Mange tak for alt.

cliente, for 58 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Perfekt overfart. Meget god mad.…

Perfekt overfart. Meget god mad. Praktisk information. Opmærksomt og hjælpsomt personale.

Nehari Heda, for 58 dage sidenIndsamlet via AFerry.com