Boulogne-sur-Mer til Cork Færge

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Boulogne Sur Færge

Færgeselskaber fra Boulogne til sur

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
-
23t 30min
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:41

Boulogne-sur-Mer til Cork (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Boulogne-sur-Mer til Cork er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Boulogne-sur-Mer og Cork ?

📅 Oktober er den billigste måned at sejle Boulogne-sur-Mer til Cork , med et gennemsnit på 306 € pr. overfart. Priserne topper 1.581 € Juni , mere end 5 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juli – August ) ligger omkring 1.150 € – 1.465 € .

Denne overfart kører kun fra Juni – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Boulogne-sur-Mer – Cork pr. måned, EUR , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juni – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( EUR )Sæson
Juni1.581 €Spidsbelastningsperiode
Juli1.465 €Midtsæson
August1.150 €Midtsæson
September356 €Uden for myldretiden
Oktober306 €Uden for myldretiden

Prisudvikling

1.581 €Jun.1.465 €Jul.1.150 €Aug.356 €Sep.306 €Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Rejs fra Frankrig til Irland med Boulogne-sur-Mer til Cork-færgen. Denne direkte overfart forbinder Nordfrankrig med Ringaskiddy i County Cork og giver en bekvem måde at rejse mellem det europæiske fastland og Irland uden at skulle passere gennem Storbritannien.

Ankomsten til Cork giver dig en fantastisk position til at udforske det sydlige Irland, fra Cork by og den omkringliggende kystlinje til Wild Atlantic Way og videre. At rejse med dit køretøj giver dig også friheden til at fortsætte din rejse og opdage mere af Irland i dit eget tempo.

Sammenlign Boulogne-sur-Mer til Cork-færgetider og -priser med AFerry, og find den bedste afgang til din rejse.

Boulogne sur i billeder

Boulogne-sur-Mer-Cork

Boulogne-sur-Mer-Cork Kampagner og billige tilbud

Hibernia Line: Færger fra Cork til Boulogne
Hibernia Line, et nyt færgeselskab mellem Irland og Frankrig

Hibernia Line, et nyt færgeselskab mellem Irland og Frankrig

Opslået: 18. sep. 2026

Afgangstavle for Boulogne-sur-Mer-Cork

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

23.30

Om Cork

Port of Cork, en af Irlands store og historiske havne, er en vital gateway for international handel og passagerrejser i Nordatlanten. Strategisk beliggende på sydkysten kan det prale af omfattende fragtfaciliteter, en travl krydstogtterminal og en række maritime tjenester. Gennemsyret af historie kombinerer havnen problemfrit sin maritime arv med moderne infrastruktur, der forbinder Irland med vigtige globale handelsruter og tilbyder en vigtig forbindelse til Europa og andre steder.

Om Boulogne-Sur-Mer

Boulogne-sur-Mer, den historiske havn ved Côte d'Opale, har længe tjent som en vigtig port mellem Frankrig og England. Byen, der er bygget på et sted, der har været beboet siden romertiden, har bevaret en imponerende kulturarv centreret omkring dens middelalderlige citadel og Notre-Dame-basilikaen, hvis kuppel dominerer bugten. Selve havnen, en af de travleste fiskerihavne ved Kanalen, udviklede sig over tid som et maritimt forbindelsespunkt, der historisk set tilbyder forbindelser til britiske destinationer og er en del af det bredere netværk af krydsninger over Kanalen langs Nordfrankrigs kystlinje.

Rejser med færge til eller fra Boulogne-sur-Mer tilbyder en kort overfart, samtidig med at man undgår begrænsningerne i Kanaltunnelen, især for passagerer, der rejser med et læsset køretøj eller ønsker at medbringe kæledyr komfortabelt. Byen har direkte vejforbindelse via motorvej A16, hvilket gør videre forbindelser til Calais, Lille eller Paris ligetil. Rejsende kan også nyde Nausicaá, Europas største center dedikeret til havliv, sammen med en livlig strandpromenade og et marked kendt for sine lokale fisk og skaldyr, hvilket gør Boulogne-sur-Mer til et værd at besøge i sig selv snarere end et simpelt transitpunkt.

Boulogne til sur Skibe

Anmeldelser af Boulogne-sur-Mer-Cork

Der er i øjeblikket ingen anmeldelser af Boulogne-sur-Mer-Cork

Færgekøreplan for Boulogne-sur-Mer-Cork

Færgekøreplan for Boulogne til sur mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
21:30
19:30
22t
tirs., tors., fre.
23:30
22:30
23t
lør., tirs.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39