Busan - Osaka færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
KøretøjFoot passenger
Valuta:

Busan Osaka Færge

4.6 / 5
(3 Vurderinger)

Færger fra Busan til Osaka drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Panstar Cruise Line . Der er i øjeblikket 3 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 17 timer 12 minutter . Den tidligste afgang er ved 15:00 , og den seneste er ved 16:00 . Priserne starter fra så lavt som 3.160 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Osaka i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Busan til Osaka

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 3,160
17t 12min
3 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 01/11/2026 01:00

Busan til Osaka (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Busan til Osaka er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 3.160 kr. til over 3.160 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype.

  • Fodgængere : Fra 3.160 kr. enkeltbillet .Bemærk: Fodgængere kan ikke rejse på alle ruter, og pladsen kan være begrænset til bestemte afgange.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Busan til Osaka færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Busan og Osaka ?

📅 April er den billigste måned at sejle Busan til Osaka , med et gennemsnit på 2.553 kr. pr. overfart. Priserne topper 5.230 kr. Juli , mere end 2 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnittet for midtsæsonmåneden ( Marts ) ligger omkring 4.156 kr. .

Denne overfart kører kun fra Marts – September - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Busan – Osaka pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Marts – September )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Marts4.156 kr.Midtsæson
April2.553 kr.Uden for myldretiden
Juli5.230 kr.Spidsbelastningsperiode
September3.160 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

4.156 kr.Mar.2.553 kr.Apr.5.230 kr.Jul.3.160 kr.Sep.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgerejser fra Busan til Osaka tilbyder en afslappende rejse over havet, hvor passagererne kan slappe af og nyde en behagelig oplevelse ombord.

Når du ankommer til Osaka, befinder du dig i en af Japans mest pulserende byer, kendt for sin travle atmosfære, moderne skyline og varierede kulinariske scene. Havnen er godt forbundet med byen og giver nem adgang til offentlig transport, shoppingdistrikter og populære vartegn som Osaka Slot og Dotonbori. Forvent en gnidningsløs overgang fra hav- til byliv med masser af muligheder for at udforske de kulturelle og kommercielle tilbud, som Osaka har at byde på.

Busan Osaka i billeder

Busan-Osaka

Afgangstavle for Busan-Osaka

søndag den 1. november 2026

AfgangstidRuteSælger

14.30

Ofte stillede spørgsmål om Busan-Osaka

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Panstar Cruise Line færger fra Osaka til Busan og Busan til Osaka?
Check-in åbner 2 timer før afgang og lukker 1 time og 30 minutter før afgang.

Om Osaka

Osaka Port er en stor international havn beliggende i byen Osaka, Japan. Det fungerer som et knudepunkt for både indenlandsk og global handel og håndterer en bred vifte af gods, herunder containere, industriprodukter og råmaterialer. Havnen er kendt for sin avancerede infrastruktur, herunder moderne terminaler og effektive logistiksystemer, hvilket gør den til en af Japans travleste og vigtigste havne. Ud over dens kommercielle betydning er Osaka Port et populært turistmål med attraktioner som Osaka Aquarium Kaiyukan og Tempozan Pariserhjulet.

Om Busan

Busan Havn, der ligger i Sydkoreas næststørste by, er et vigtigt maritimt knudepunkt, der forbinder rejsende med indenlandske og internationale destinationer. Regelmæssige færgeforbindelser til Japan, Kina og andre vigtige havne tilbyder en bekvem adgang til at udforske Asien.

Uanset om du begiver dig ud på et regionalt eventyr eller rejser til fjerne kyster, er Busan Havn et ideelt udgangspunkt for din rejse, der kombinerer bekvemmelighed med charmen i denne dynamiske kystby.

Busan til Osaka Skibe

Anmeldelser af Busan-Osaka

Der er i øjeblikket ingen anmeldelser af Busan-Osaka

Færgekøreplan for Busan-Osaka

Færgekøreplan for Busan til Osaka mellem 01/11/2026 og 07/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
14:30
08:30
18t
søn.
15:00
08:30
17t 30min
søn.
16:00
09:00
17t
tirs., tors.

Sidst opdateret på 01/11/2026 11:46