Ceute - Algeciras færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Bosat, hvor?Ikke lokale passagerer
Stor Familie RabatIngen
Køretøjstandard bil
Valuta:

Ceuta Algeciras Færge

3.9 / 5
(65 Vurderinger)

Færger fra Ceuta til Algeciras drives af 3 færgeselskaber. Operatører omfatter Balearia, FRS og Trasmediterranea . Der er i øjeblikket 128 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 1 time 4 minutter . Den tidligste afgang er ved 00:30 , og den seneste er ved 22:30 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Algeciras i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Ceuta til Algeciras

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 1,149
1t 12min
63 afgange
-
1t
36 afgange
DKK 1,154
1t
29 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:40

Ceuta til Algeciras (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Ceuta til Algeciras er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.149 kr. til over 1.154 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.149 kr. og 1.153 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.149 kr. til 1.153 kr. én vej , stigende til 1.154 kr. i myldretiden.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Ceuta til Algeciras færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Ceuta og Algeciras ?

📅 August er den billigste måned at sejle Ceuta til Algeciras , med et gennemsnit på 1.149 kr. pr. overfart. Priserne topper 2.626 kr. Juni , mere end 2 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juli og September ) ligger omkring 1.155 kr. – 1.216 kr. .

Denne overfart kører kun fra Marts – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Ceuta – Algeciras pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Marts – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Marts2.374 kr.Spidsbelastningsperiode
Juni2.626 kr.Spidsbelastningsperiode
Juli1.155 kr.Midtsæson
August1.149 kr.Uden for myldretiden
September1.216 kr.Midtsæson
Oktober1.151 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

2.374 kr.Mar.2.626 kr.Jun.1.155 kr.Jul.1.149 kr.Aug.1.216 kr.Sep.1.151 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgeruten fra Ceuta til Algeciras tilbyder en bekvem og naturskøn overfart mellem den spanske enklave Ceuta i Nordafrika og den sydspanske havneby Algeciras. Når færgen afgår fra Ceuta, kan passagererne nyde en betagende udsigt over Middelhavet og Atlanterhavet, mens skibet sejler gennem det travle Gibraltarstræde, hvor Europas og Afrikas kystlinjer er synlige på begge sider.

Algeciras er en travl havneby beliggende i den sydligste del af Spanien, i regionen Andalusien, nær Gibraltarstrædet. Som en af de travleste havne i Europa fungerer Algeciras som en vigtig maritim port, der forbinder Spanien med Afrika og andre dele af Europa. Byen tilbyder en unik blanding af moderne industri, rig historie og fantastiske kystlandskaber, hvilket gør den til en interessant destination for både forretnings- og ferierejsende.

Algeciras er kendt for sin pulserende havnefront med en blanding af moderne skibsfartsfaciliteter og naturskønne udsigter over Middelhavet og den nærliggende afrikanske kyst. Algeciras-bugten, omgivet af bakker og bjerge, danner en smuk kulisse for byen med muligheder for sightseeing og udendørsaktiviteter som vandreture, sejlads og at nyde de nærliggende strande som Playa de Getares og Playa del Rinconcillo.

Byen har også en rig kulturarv, påvirket af dens historie som havn og dens nærhed til Nordafrika. Historiske steder omfatter Parque Natural de los Alcornocales, en stor naturpark, og Vor Frue af Palme-kirken (Iglesia de Nuestra Señora de la Palma), samt flere museer, der afspejler områdets maritime arv. Algeciras' pulserende bymidte er fyldt med caféer, restauranter og butikker, der tilbyder en smag af andalusisk liv med en blanding af spansk, maurisk og middelhavsinspireret indflydelse i både køkken og arkitektur.

Algeciras fungerer også som en port til nærliggende attraktioner som Gibraltarklippen og den smukke Costa del Sol, hvilket gør den til et ideelt udgangspunkt for at udforske det sydlige Spanien og den omkringliggende region. Uanset om du er interesseret i historie, kultur eller blot nyder kystens skønhed, tilbyder Algeciras en varieret og dynamisk oplevelse.

Ceuta Algeciras i billeder

Ceuta-Algeciras

Afgangstavle for Ceuta-Algeciras

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

13.45

14.30

15.30

16.00

17.30

Ofte stillede spørgsmål om Ceuta-Algeciras

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvad er indtjekningstiderne for FRS-færger fra Ceuta?
Alle passagerer bør tjekke ind mindst 90 minutter før afgang.
Hvornår er indtjekningstid for Naviera Armas Trasmediterranea færger fra Algeciras til Ceuta og Ceuta til Algeciras?
Check-in lukker 30 minutter før afgang for gående passagerer og 60 minutter før afgang for køretøjspassagerer.
Hvornår er indtjekningstid for Balearia-færger fra Ceuta til Algeciras og Algeciras til Ceuta?
Passagerer med køretøjer: Check-in mindst 60 minutter før afgang. Fodpassagerer: Check-in mindst 30 minutter før afgang.

Om Ceuta

Ceuta Havn, der ligger i den spanske enklave Ceuta på Afrikas nordkyst, fungerer som et kritisk maritimt knudepunkt i Gibraltarstrædet. Den forbinder Middelhavet med Atlanterhavet og letter både international og regional handel.

Havnen håndterer forskellige aktiviteter, herunder passagerfærgetjenester, fragtforsendelser og bunkring (brændstofforsyning til skibe), hvilket gør den til et strategisk punkt for maritim trafik mellem Europa, Afrika og videre. Derudover styrker dens nærhed til vigtige sejlruter dens rolle i globale logistik- og transportnetværk.

Om Algeciras

Algeciras Havn, der ligger på Spaniens sydkyst, er en af de travleste og mest betydningsfulde havne i Middelhavet og tilbyder en vital forbindelse mellem Spanien, Marokko og resten af landet. Havnen er kendt for sin effektivitet og moderne infrastruktur og fungerer som et populært afgangssted for færger, der sejler til Tanger Med, Ceuta og andre nordafrikanske destinationer. Passagerer kan nyde komfortable faciliteter, herunder ventestuer, caféer, toiletter og nem adgang til parkering, hvilket sikrer en problemfri rejseoplevelse.

Beliggende i nærheden af den travle by Algeciras kan rejsende nemt udforske de lokale attraktioner, såsom de fantastiske strande langs Algeciras-bugten eller den nærliggende Gibraltarklippe.

Havnens beliggenhed giver også fremragende transportforbindelser til andre større byer i Spanien, hvilket gør den til et bekvemt knudepunkt for rejser i hele regionen. Algeciras Havn tilbyder en problemfri og komfortabel start på ethvert middelhavseventyr med en perfekt blanding af praktisk anvendelighed og lokal charme.

Ceuta til Algeciras Skibe

Anmeldelser af Ceuta-Algeciras

3.9 / 5
65 Anmeldelser

Fortsæt venligst. Tak.

Fortsæt venligst. Tak.

Moulay El Adarissi, for 55 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Personalet er virkelig fantastisk

Personalet er virkelig fantastisk

cliente, for 94 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Fremragende service med ekstraordinær flydendehed

Fremragende service med ekstraordinær flydendehed

cliente, for 95 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Ceuta-Algeciras

Færgekøreplan for Ceuta til Algeciras mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
06:00
07:30
1t 30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
08:30
09:30
1t
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
08:31
09:30
59min
man., tirs., ons., tors., fre.
09:00
10:00
1t
søn., man., tirs., tors.
09:30
10:30
1t
man., tirs., ons., tors., fre.
10:30
12:00
1t 30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
11:30
12:30
1t
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
12:00
13:00
1t
tors., fre.
13:45
14:45
1t
Hverdag
14:00
15:30
1t 30min
man., tirs., ons., tors., fre.
14:30
15:30
1t
Hverdag
15:30
16:30
1t
lør.
16:00
17:15
1t 15min
Hverdag
16:30
17:30
1t
søn., fre.
17:30
18:30
1t
Hverdag
18:30
19:30
1t
tirs.
19:00
20:30
1t 30min
man., tirs., tors., fre.
19:30
20:30
1t
Hverdag
20:30
21:45
1t 15min
man., tirs., ons., tors., fre.
21:00
22:15
1t 15min
lør., søn.
21:30
22:30
1t
søn., man., tirs.
22:15
23:30
1t 15min
Hverdag
22:30
23:30
1t
Hverdag
23:00
00:30
1t 30min
man., tirs., ons., tors., fre.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39