Gdynia - Karlskrona færger

Passagerer1 Voksen, 0 Børn, 0 Kæledyr
Valuta:

Gdynia Karlskrona Færge

4.2 / 5
(5 Vurderinger)

Færger fra Gdynia til Karlskrona drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Stena Line . Der er i øjeblikket 17 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 10 timer 47 minutter . Den tidligste afgang er ved 08:00 , og den seneste er ved 22:30 . Priserne starter fra så lavt som 1.836 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Karlskrona i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Gdynia til Karlskrona

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 1,836
10t 47min
17 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 16/10/2026 01:00

Gdynia til Karlskrona (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Gdynia til Karlskrona er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.836 kr. til over 1.836 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.836 kr. og 1.836 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.836 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Gdynia til Karlskrona færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Gdynia og Karlskrona ?

📅 August er den billigste måned at sejle Gdynia til Karlskrona , med et gennemsnit på 1.836 kr. pr. overfart. Priserne topper 5.848 kr. Juni , mere end 3 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Maj og Oktober ) ligger omkring 2.678 kr. – 2.864 kr. .

Denne overfart kører kun fra Maj – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Gdynia – Karlskrona pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Maj – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Maj2.864 kr.Midtsæson
Juni5.848 kr.Spidsbelastningsperiode
Juli2.135 kr.Uden for myldretiden
August1.836 kr.Uden for myldretiden
Oktober2.678 kr.Midtsæson

Prisudvikling

2.864 kr.Maj5.848 kr.Jun.2.135 kr.Jul.1.836 kr.Aug.2.678 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgeturen fra Gdynia til Karlskrona er en behagelig og naturskøn rute, der forbinder Polen og Sverige. Ved ankomsten til Karlskrona, en charmerende kystby i det sydlige Sverige, vil du opdage en blanding af maritim historie, fantastisk arkitektur og naturlig skønhed.

Karlskrona er på UNESCOs verdensarvsliste og hjemsted for brostensbelagte gader, historiske bygninger og en malerisk skærgård, der er perfekt til udforskning. Karlskrona tilbyder en afslappet atmosfære med hyggelige butikker, caféer og museer, hvilket gør det til en fremragende base for at udforske Sveriges østkyst.

Gdynia Karlskrona i billeder

Gdynia-Karlskrona

Afgangstavle for Gdynia-Karlskrona

fredag den 16. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

19.30

Ofte stillede spørgsmål om Gdynia-Karlskrona

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvad er indtjekningstiderne for Stena Line færger fra Karlskrona til Gdynia og Gdynia til Karlskrona?
Indtjekning lukker 60 minutter før den planlagte afgangstid. Grupper på mere end 20 personer skal tjekke ind mindst 90 minutter før afgang.

Om Karlskrona

Karlskrona Havn, der ligger på Sveriges sydøstkyst, er et vigtigt knudepunkt for færgerejser i Østersøregionen. Med regelmæssige forbindelser til destinationer som Polen er den en bekvem adgang for rejsende, der udforsker Skandinavien og det europæiske fastland.

Uanset om du begiver dig ud på et baltisk eventyr eller opdager Karlskronas unikke kulturarv, er Karlskrona Havn et imødekommende og bekvemt udgangspunkt for din rejse.

Om Gdynia

Gdynia Havn, beliggende på Polens maleriske østersøkyst, er et vigtigt knudepunkt for færgerejser i regionen. Med regelmæssige forbindelser til Skandinavien og andre baltiske destinationer er den en bekvem adgang for både fritids- og forretningsrejsende.

Uanset om du udforsker Polens kystskatte eller rejser over Østersøen, er Gdynia Havn et fremragende udgangspunkt for din rejse.

Gdynia til Karlskrona Skibe

Anmeldelser af Gdynia-Karlskrona

4.2 / 5
5 Anmeldelser

Smuk rejse. Kys.

Smuk rejse. Kys.

customer, for 80 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Det gik okay, det gik…

Det gik okay, det gik lidt for langsomt :)

customer, for 84 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Åbenbaring

Åbenbaring

customer, for 272 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Gdynia-Karlskrona

Færgekøreplan for Gdynia til Karlskrona mellem 16/10/2026 og 22/10/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
08:00
19:00
11t
søn., tirs., tors.
10:00
20:30
10t 30min
tors.
19:30
07:30
12t
fre., søn.
20:00
08:30
12t 30min
tors.
21:00
08:30
11t 30min
lør.
22:30
08:30
10t
man.

Sidst opdateret på 16/10/2026 05:47