Genova - Bastia færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Genova Bastia Færge

5 / 5
(2 Vurderinger)

Færger fra Genova til Bastia drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter Cors'Express og Moby Lines . Rejsen tager typisk omkring 4 timer 30 minutter . Den tidligste afgang er ved 08:45 , og den seneste er ved 17:15 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Bastia i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Genova til Bastia

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
-
3t 30min
0 afgange
DKK 596
5t 30min
0 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 28/09/2026 01:00

Genova til Bastia (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Genova til Bastia er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.272 kr. til over 1.272 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.272 kr. og 1.272 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.272 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Genova til Bastia færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Genova og Bastia ?

📅 September er den billigste måned at sejle Genova til Bastia , med et gennemsnit på 1.206 kr. pr. overfart. Den dyreste måned er August til 4.196 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juli – September - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Genova – Bastia pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juli – September )
MånedGennemsnitspris ( DKK )
Juli1.272 kr.
August4.196 kr.
September1.206 kr.

Prisudvikling

1.272 kr.Jul.4.196 kr.Aug.1.206 kr.Sep.

Færgeturen fra Genova til Bastia tilbyder en komfortabel og naturskøn måde at rejse mellem Italien og Korsika på. Ruten, der drives af moderne fartøjer, tilbyder rummelige kahytter, spisning ombord og underholdning, hvilket sikrer en behagelig overfart. Passagererne kan slappe af og nyde en fantastisk udsigt over Middelhavet samt faciliteter som lounges og shopping.

Ved ankomst til Bastia finder du en pulserende havneby med en rig historie og en imødekommende atmosfære. Gå en tur gennem den charmerende gamle bydel, udforsk dens historiske bygninger og nyd udsigten over kysten. Bastia er en perfekt indgangsport til Korsika og tilbyder nem adgang til øens smukke strande, barske bjerge og unikke kultur.

Genova Bastia i billeder

Genova-Bastia

Afgangstavle for Genova-Bastia

lørdag den 15. maj 2027

AfgangstidRuteSælger

08.45

Seneste billetpriser for Genova-Bastia

Godt tilbud!
man. 17. maj, 08.15
3.431,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Genova-Bastia

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Moby Lines færger fra Genova?
Fodpassagerer skal tjekke ind 30 minutter før afgang, og køretøjer skal tjekke ind 120 minutter før afgang. Du skal have en kopi af din billet inden du checker ind.

Om Genova

Genovas færgehavn er strategisk placeret for turister og handel og har altid fungeret som en forbindelse mellem det kontinentale Europa og Middelhavet. Spanien, Marokko, Korsika, Sardinien og Tunesien er alle godt forbundet fra Genovas havn.

Genovas historie er knyttet til søfart og handel; byen er blandt andet kendt for at være fødestedet for Christopher Columbus, Giuseppe Mazzini og Goffredo Mameli. Dens havn er den vigtigste i Italien.

Genovas historiske centrum byder på adskillige paladser, kaldet Palazzi dei Rolli, der er erklæret som et verdensarvssted af UNESCO. I Genova kan du finde nogle af de smukkeste paladser i Europa, sande skatte, både i Genovas historiske centrum og langs Rivieraen. I dag er Genova et etableret turist-, kultur-, videnskabeligt, musikalsk og universitetscenter.

Om Bastia

Havnen i Bastia, en af de travleste og vigtigste på Korsika, fungerer som en nøgleport for passagertransport og handel i Middelhavet. Strategisk placeret på øens nordøstlige kyst, tilbyder det moderne færgeterminaler, fragtfaciliteter og væsentlige maritime tjenester. Gennemsyret af historie kombinerer havnen Korsikas rige, maritime arv med moderne infrastruktur, der forbinder øen med store destinationer i hele Europa med effektivitet og charme.

Genova til Bastia Skibe

Anmeldelser af Genova-Bastia

Der er i øjeblikket ingen anmeldelser af Genova-Bastia