Ghazaouet - Almeria færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Valuta:

Ghazaouet Almeria Færge

3.5 / 5
(51 Vurderinger)

Færger fra Ghazaouet til Almeria drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter Balearia og Trasmediterranea . Der er i øjeblikket 2 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 11 timer 30 minutter . Den tidligste afgang er ved 19:00 , og den seneste er ved 19:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Almeria i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Ghazaouet til Almeria

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
-
12t
1 afgange
DKK 2,250
11t
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:40

Ghazaouet til Almeria (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Ghazaouet til Almeria er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 2.250 kr. til over 2.250 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 2.250 kr. og 2.250 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 2.250 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Ghazaouet til Almeria færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Ghazaouet og Almeria ?

📅 Oktober er den billigste måned at sejle Ghazaouet til Almeria , med et gennemsnit på 2.247 kr. pr. overfart. Priserne topper 8.127 kr. Juni , mere end 3 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Januar og August ) ligger omkring 6.133 kr. – 6.418 kr. .

Denne overfart kører kun fra Januar – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Ghazaouet – Almeria pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Januar – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Januar6.133 kr.Midtsæson
Juni8.127 kr.Spidsbelastningsperiode
August6.418 kr.Midtsæson
September2.448 kr.Uden for myldretiden
Oktober2.247 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

6.133 kr.Jan.8.127 kr.Jun.6.418 kr.Aug.2.448 kr.Sep.2.247 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Vigtig information – Ændring af færgeoperatør

Fra 1. oktober 2026 vil nye bookinger på færgeruterne Almería–Oran og Almería–Ghazaouet blive foretaget med Baleària i stedet for Naviera Armas Trasmediterránea.


Denne færge fra Algeriet til Spanien tilbyder en fantastisk transportforbindelse til Europa. Turister kan ønske at rejse mellem de to for at nyde en kort tur og opleve nye kulturer og køkkener.

Rejsen giver afslapning og komfort for alle slags passagerer og giver dig mulighed for at slappe af og drage fordel af alle faciliteter ombord.

Ghazaouet Almeria i billeder

Ghazaouet-Almeria

Ghazaouet-Almeria Kampagner og billige tilbud

Algeriet med bil: dokumenter, forsikring og TPD
Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Opslået: 27. okt. 2026

Afgangstavle for Ghazaouet-Almeria

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

19.00

Seneste billetpriser for Ghazaouet-Almeria

Godt tilbud!
lør. 31. okt., 19.00
2.250,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Ghazaouet-Almeria

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Naviera Armas Trasmediterranea færger fra Ghazaouet til Almeria?
Check-in lukker 4 timer før afgang for alle passagerer.

Om Ghazaouet

Ghazaouet Havn, der ligger på Algeriets nordvestkyst nær den marokkanske grænse, fungerer som en vigtig port for rejsende, der skal til og fra Nordafrika. Havnen er kendt for sin naturskønne havn og imødekommende atmosfære og er et bekvemt afgangs- og ankomststed for færger, der forbinder Algeriet med Spanien, især byen Almería.

Havnen er omgivet af smukke kystlandskaber, der giver rejsende et øjeblikkeligt glimt af regionens charme. For dem, der rejser til Algeriet, tilbyder Ghazaouet nem adgang til nærliggende byer som Tlemcen, der er kendt for sin historiske arkitektur og pulserende markeder.

Havnens strategiske beliggenhed, sammen med dens effektive tjenester, gør den til et foretrukket valg for passagerer, der søger en tilgængelig og behagelig transitoplevelse over Middelhavet. Ghazaouet Havn kombinerer funktionalitet med en varm introduktion til algerisk gæstfrihed.

Om Almeria

Almería Havn er en travl færgehavn i Spanien. Havnen ligger i centrum af byen og fungerer primært som færgeterminal.

Almerias havn er opdelt i flere forskellige områder. Den har mange faciliteter og byder på restauranter, barer og nemme parkeringspladser.

Det er meget nemt at komme til Almería Havn, og du kan nå havnen som fodgænger eller i bil. Det er kun en kort gåtur fra centrum og markederne.

Ghazaouet til Almeria Skibe

Anmeldelser af Ghazaouet-Almeria

3.5 / 5
51 Anmeldelser

Sandwichene er meget ulækre, af…

Sandwichene er meget ulækre, af dårlig kvalitet

Mohamed, for 84 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Overfarten gik godt

Overfarten gik godt

cliente, for 111 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

God oplevelse

God oplevelse

scott59100, for 125 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Ghazaouet-Almeria

Færgekøreplan for Ghazaouet til Almeria mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
19:00
08:00
13t
lør.
19:00
08:00
13t
lør.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:38