Igoumenitsa - Brindisi færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Igoumenitsa Brindisi Færge

4 / 5
(28 Vurderinger)

Færger fra Igoumenitsa til Brindisi drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Grimaldi Lines . Der er i øjeblikket 7 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 9 timer . Den tidligste afgang er ved 01:00 , og den seneste er ved 01:00 . Priserne starter fra så lavt som 1.234 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Brindisi i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Igoumenitsa til Brindisi

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 1,234
9t
7 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Igoumenitsa til Brindisi (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Igoumenitsa til Brindisi er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 495 kr. til over 874 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 837 kr. og 874 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 837 kr. til 874 kr. én vej , stigende til 874 kr. i myldretiden.

  • Motorcykler : Fra 495 kr. til 741 kr. én vej .

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Igoumenitsa til Brindisi færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Igoumenitsa og Brindisi ?

📅 Juli er den billigste måned at sejle Igoumenitsa til Brindisi , med et gennemsnit på 555 kr. pr. overfart. Priserne topper 2.916 kr. November , mere end 5 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juni, August og December ) ligger omkring 1.345 kr. – 1.588 kr. .

Denne overfart kører kun fra April – December - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Igoumenitsa – Brindisi pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( April – December )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
April1.313 kr.Uden for myldretiden
Juni1.345 kr.Midtsæson
Juli555 kr.Uden for myldretiden
August1.588 kr.Midtsæson
September861 kr.Uden for myldretiden
Oktober1.964 kr.Spidsbelastningsperiode
November2.916 kr.Spidsbelastningsperiode
December1.374 kr.Midtsæson

Prisudvikling

1.313 kr.Apr.1.345 kr.Jun.555 kr.Jul.1.588 kr.Aug.861 kr.Sep.1.964 kr.Okt.2.916 kr.Nov.1.374 kr.Dec.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgeruten fra Igoumenitsa til Brindisi tilbyder en komfortabel og malerisk forbindelse mellem Grækenland og Syditalien. Ombord kan passagererne drage fordel af veludstyrede kahytter, et udvalg af spisemuligheder og rummelige afslapningsområder, hvilket sikrer en behagelig rejseoplevelse over Adriaterhavet.

Igoumenitsa, der ligger langs den joniske kyst i Grækenland, er et roligt udgangspunkt for rejsende, der tilbyder nærhed til øen Korfu og de smukke strande i Epirus. Dens moderne færgeterminal er bekvemt placeret, hvilket giver en problemfri boardingoplevelse. Ved ankomst til Brindisi kan passagererne udforske denne pulserende italienske havneby, der er kendt for sin historiske betydning, livlige havnefront og som en port til den maleriske region Puglia.

Uanset om man rejser for fornøjelse eller forretning, tilbyder denne rute en problemfri blanding af komfort, bekvemmelighed og naturskønhed, hvilket gør rejsen lige så mindeværdig som destinationen.

Igoumenitsa Brindisi i billeder

Igoumenitsa-Brindisi

Afgangstavle for Igoumenitsa-Brindisi

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

13.00

Ofte stillede spørgsmål om Igoumenitsa-Brindisi

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Minoan Lines færger fra Brindisi til Igoumenitsa og Igoumenitsa til Brindisi?
Alle passagerer skal tjekke ind og boarde mindst to timer før afgang.
Hvornår er indtjekningstid for Grimaldi Lines færger fra Brindisi til Igoumenitsa og Igoumenitsa til Brindisi?
Alle passagerer skal checke ind 2 timer før afgang. Du skal have en kopi af din billet, inden du checker ind.

Om Igoumenitsa

Igoumenitsa Havn, beliggende på Grækenlands nordvestkyst, fungerer som en vigtig maritim port, der forbinder landet med resten af Europa. Havnen er strategisk placeret langs Det Joniske Hav og tilbyder nem adgang til de fantastiske strande i Epirus, den maleriske ø Korfu og de historiske og kulturelle vartegn i det nordvestlige Grækenland.

Med sine moderne faciliteter og effektive infrastruktur håndterer Igoumenitsa Havn en stor mængde passager- og fragttrafik, hvilket gør den til et vigtigt knudepunkt for rejser og handel i Adriaterhavet og Det Joniske Hav. Havnen har velorganiserede terminaler og regelmæssige færgeforbindelser til destinationer som Korfu og Patras samt store italienske havne som Bari, Brindisi og Ancona, hvilket sikrer en problemfri og pålidelig rejseoplevelse.

Som en port til Grækenlands naturlige vidundere og kulturarv giver Igoumenitsa Havn rejsende nem adgang til betagende kystlandskaber, traditionelle landsbyer og historiske steder. Dens problemfri blanding af moderne drift og regional charme gør den til et vigtigt udgangspunkt for at udforske Grækenlands skønhed og historie og den bredere Middelhavsregion.

Om Brindisi

Brindisi Havn, beliggende i den syditalienske region Puglia, er en historisk og strategisk vigtig havn ved Adriaterhavet. Den fungerer som et vigtigt knudepunkt for maritim handel og færgeforbindelser. Havnen er opdelt i en indre og en ydre havn.

Byen Brindisi, der omgiver havnen, kan prale af en rig historie, der går tilbage til romertiden. Vigtige vartegn inkluderer Castello Svevo, Castello Alfonsino og den romerske søjle. Strandpromenaden, Lungomare Regina Margherita, tilbyder en fantastisk udsigt over havnen og er fyldt med caféer og restauranter.

Området omkring Brindisi er kendt for sine olivenlunde, vinmarker og smukke landskaber. Nærliggende attraktioner inkluderer de hvidkalkede byer Ostuni, den barokke arkitektur i Lecce og sandstrandene på Salento-halvøen. Regionens blanding af historiske steder og naturlige skønhed gør den til en levende destination for rejsende.

Igoumenitsa til Brindisi Skibe

Anmeldelser af Igoumenitsa-Brindisi

4 / 5
28 Anmeldelser

Skibet var alt for gammelt,…

Skibet var alt for gammelt, og der var næsten ingen steder at sidde.

Ali Ekmekci, for 71 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Ventede 2 timer på at…

Ventede 2 timer på at komme af båden 🤦‍♀️

Sra. Irina Sakalova, for 96 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Alt præcist.

Alt præcist.

cliente, for 108 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Igoumenitsa-Brindisi

Færgekøreplan for Igoumenitsa til Brindisi mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
01:00
10:00
9t
Hverdag
13:00
22:00
9t
lør., søn., man., tirs., ons.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39