Karlshamn - Klaipeda færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Karlshamn Klaipeda Færge

Færger fra Karlshamn til Klaipeda drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter DFDS og TT-Line . Der er i øjeblikket 18 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 14 timer 51 minutter . Den tidligste afgang er ved 17:00 , og den seneste er ved 20:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Klaipeda i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Karlshamn til Klaipeda

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 2,100
14t 21min
9 afgange
-
15t 21min
9 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Karlshamn til Klaipeda (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Karlshamn til Klaipeda er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 2.100 kr. til over 2.100 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 2.100 kr. og 2.100 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 2.100 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Karlshamn til Klaipeda færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Karlshamn og Klaipeda ?

📅 September er den billigste måned at sejle Karlshamn til Klaipeda , med et gennemsnit på 499 kr. pr. overfart. Priserne topper 4.383 kr. August , mere end 8 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juni – Juli ) ligger omkring 2.266 kr. – 3.178 kr. .

Denne overfart kører kun fra Maj – November - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Karlshamn – Klaipeda pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Maj – November )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Maj2.106 kr.Uden for myldretiden
Juni3.178 kr.Midtsæson
Juli2.266 kr.Midtsæson
August4.383 kr.Spidsbelastningsperiode
September499 kr.Uden for myldretiden
Oktober2.100 kr.Uden for myldretiden
November4.025 kr.Spidsbelastningsperiode

Prisudvikling

2.106 kr.Maj3.178 kr.Jun.2.266 kr.Jul.4.383 kr.Aug.499 kr.Sep.2.100 kr.Okt.4.025 kr.Nov.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgerejser mellem Karlshamn, Sverige og Klaipeda, Litauen, tilbyder en bekvem og naturskøn rute over Østersøen. Rejsen er behagelig på grund af bekvemmelighederne ombord, herunder rummelige lounger, spisemuligheder og toldfri shopping. Passagererne kan slappe af, mens de nyder panoramaudsigten over havet. Ved ankomsten til Klaipeda befinder du dig i Litauens tredjestørste by, kendt for sin charmerende gamle bydel, rige maritime historie og pulserende kulturscene. Forvent en indbydende atmosfære med nem adgang til lokal transport, historiske vartegn og kystattraktioner.

Karlshamn Klaipeda i billeder

Karlshamn-Klaipeda

Afgangstavle for Karlshamn-Klaipeda

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

19.00

Seneste billetpriser for Karlshamn-Klaipeda

Godt tilbud!
tors. 3. dec., 19.00
3.768,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Karlshamn-Klaipeda

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for TT-Line færger fra Karlshamn til Klaipeda?
Check-in åbner 2 timer før afgang og lukker 60 minutter før afgang for alle passagerer
Hvad er indtjekningstiderne for DFDS færger fra Karlshamn til Klaipeda og Klaipeda til Karlshamn?
Indtjekning lukker 90 minutter før planlagt afgang.

Om Karlshamn

Karlshamn Port er en stor havn beliggende i det sydlige Sverige på Østersøkysten. Det fungerer som et vigtigt knudepunkt for både fragt- og passagertrafik. Havnen er godt forbundet til indenlandske og internationale skibsruter, hvilket letter transporten af varer som papir, tømmer og kemikalier. Den har også moderne infrastruktur, herunder terminaler til container-, bulk- og Ro-Ro (roll-on/roll-off) forsendelse. Med sin strategiske beliggenhed spiller Karlshamn Havn en afgørende rolle i den regionale økonomi og støtter handel og industri i og uden for Sverige.

Om Klaipeda

Klaipeda Port er den største og travleste havn i Litauen, beliggende ved Østersøen. Det fungerer som en nøgleport for handel, passagerservice og logistik i regionen, og håndterer en bred vifte af gods, herunder containere, bulk og stykgods. Havnen er strategisk placeret i krydsfeltet mellem store europæiske handelsruter og tilbyder fremragende forbindelse til internationale markeder. Klaipeda Port har moderne infrastruktur, herunder specialiserede terminaler, og spiller en afgørende rolle i støtten til Litauens økonomi og regionale handel. Det er også et vigtigt knudepunkt for passagerfærgeruter.

Karlshamn til Klaipeda Skibe

Anmeldelser af Karlshamn-Klaipeda

Der er i øjeblikket ingen anmeldelser af Karlshamn-Klaipeda

Færgekøreplan for Karlshamn-Klaipeda

Færgekøreplan for Karlshamn til Klaipeda mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
19:00
09:30
14t 30min
lør.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:40