Klaipeda - Karlshamn færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Klaipeda Karlshamn Færge

Færger fra Klaipeda til Karlshamn drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter DFDS og TT-Line . Der er i øjeblikket 18 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 13 timer 58 minutter . Den tidligste afgang er ved 17:30 , og den seneste er ved 21:30 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Karlshamn i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Klaipeda til Karlshamn

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
-
14t 28min
9 afgange
DKK 2,180
13t 28min
9 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Klaipeda til Karlshamn (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Klaipeda til Karlshamn er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 893 kr. til over 893 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype.

  • Fodgængere : Fra 893 kr. enkeltbillet .Bemærk: Fodgængere kan ikke rejse på alle ruter, og pladsen kan være begrænset til bestemte afgange.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Klaipeda til Karlshamn færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Klaipeda og Karlshamn ?

📅 September er den billigste måned at sejle Klaipeda til Karlshamn , med et gennemsnit på 953 kr. pr. overfart. Priserne topper 5.013 kr. August , mere end 5 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juli og December ) ligger omkring 2.775 kr. – 4.025 kr. .

Denne overfart kører kun fra April – December - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Klaipeda – Karlshamn pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( April – December )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
April1.572 kr.Uden for myldretiden
Juli2.775 kr.Midtsæson
August5.013 kr.Spidsbelastningsperiode
September953 kr.Uden for myldretiden
Oktober4.644 kr.Spidsbelastningsperiode
November1.986 kr.Uden for myldretiden
December4.025 kr.Midtsæson

Prisudvikling

1.572 kr.Apr.2.775 kr.Jul.5.013 kr.Aug.953 kr.Sep.4.644 kr.Okt.1.986 kr.Nov.4.025 kr.Dec.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgerejser mellem Klaipeda og Karlshamn byder på en naturskøn og afslappet rejse over Østersøen. Dette er et mere afslappende alternativ til flyrejser. Forvent en jævn tur med komfortable faciliteter ombord, herunder rummelige lounger, restauranter og toldfri shopping. Sørejsen giver dig mulighed for at slappe af og nyde havudsigten. Ved ankomst til Karlshamn vil du blive mødt af en charmerende svensk kystby kendt for sin maleriske havn, historiske steder og en afslappet atmosfære perfekt til at udforske hyggelige gader, caféer og nærliggende naturreservater.

Klaipeda Karlshamn i billeder

Klaipeda-Karlshamn

Afgangstavle for Klaipeda-Karlshamn

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

20.00

Ofte stillede spørgsmål om Klaipeda-Karlshamn

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvad er indtjekningstiderne for TT-Line-færgerne fra Klaipeda til Karlshamn?
Check-in åbner 4 timer før afgang og lukker 120 minutter før afgang for alle passagerer.
Hvad er indtjekningstiderne for DFDS færger fra Karlshamn til Klaipeda og Klaipeda til Karlshamn?
Indtjekning lukker 90 minutter før planlagt afgang.

Om Karlshamn

Karlshamn Port er en stor havn beliggende i det sydlige Sverige på Østersøkysten. Det fungerer som et vigtigt knudepunkt for både fragt- og passagertrafik. Havnen er godt forbundet til indenlandske og internationale skibsruter, hvilket letter transporten af varer som papir, tømmer og kemikalier. Den har også moderne infrastruktur, herunder terminaler til container-, bulk- og Ro-Ro (roll-on/roll-off) forsendelse. Med sin strategiske beliggenhed spiller Karlshamn Havn en afgørende rolle i den regionale økonomi og støtter handel og industri i og uden for Sverige.

Om Klaipeda

Klaipeda Port er den største og travleste havn i Litauen, beliggende ved Østersøen. Det fungerer som en nøgleport for handel, passagerservice og logistik i regionen, og håndterer en bred vifte af gods, herunder containere, bulk og stykgods. Havnen er strategisk placeret i krydsfeltet mellem store europæiske handelsruter og tilbyder fremragende forbindelse til internationale markeder. Klaipeda Port har moderne infrastruktur, herunder specialiserede terminaler, og spiller en afgørende rolle i støtten til Litauens økonomi og regionale handel. Det er også et vigtigt knudepunkt for passagerfærgeruter.

Klaipeda til Karlshamn Skibe

Anmeldelser af Klaipeda-Karlshamn

Der er i øjeblikket ingen anmeldelser af Klaipeda-Karlshamn

Færgekøreplan for Klaipeda-Karlshamn

Færgekøreplan for Klaipeda til Karlshamn mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
20:00
10:00
14t
søn.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:40