Livorno - Bastia færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Livorno Bastia Færge

3.9 / 5
(28 Vurderinger)

Færger fra Livorno til Bastia drives af 3 færgeselskaber. Operatører omfatter Cors'Express, Corsica Ferries og Moby Lines . Der er i øjeblikket 6 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 3 timer 56 minutter . Den tidligste afgang er ved 07:45 , og den seneste er ved 18:30 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Bastia i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Livorno til Bastia

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
-
2t 15min
1 afgange
DKK 829
5t 3min
5 afgange
-
4t 30min
0 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Livorno til Bastia (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Livorno til Bastia er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 829 kr. til over 829 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 829 kr. og 829 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 829 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Livorno til Bastia færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Livorno og Bastia ?

📅 Maj er den billigste måned at sejle Livorno til Bastia , med et gennemsnit på 803 kr. pr. overfart. Priserne topper 4.260 kr. Juni , mere end 5 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( September – Oktober ) ligger omkring 1.854 kr. – 2.663 kr. .

Denne overfart kører kun fra Januar – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Livorno – Bastia pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Januar – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Januar1.220 kr.Uden for myldretiden
Maj803 kr.Uden for myldretiden
Juni4.260 kr.Spidsbelastningsperiode
Juli2.897 kr.Spidsbelastningsperiode
September1.854 kr.Midtsæson
Oktober2.663 kr.Midtsæson

Prisudvikling

1.220 kr.Jan.803 kr.Maj4.260 kr.Jun.2.897 kr.Jul.1.854 kr.Sep.2.663 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgeturen fra Livorno til Bastia tilbyder en naturskøn og afslappende måde at rejse mellem det italienske fastland og den smukke ø Korsika. Ruten, der drives af moderne fartøjer, tilbyder komfortable kahytter, lækker mad ombord og en fantastisk udsigt over Middelhavet. Passagererne kan slappe af i rummelige lounges, købe souvenirs og nyde et afslappet tempo under deres rejse.

Ved ankomst til Bastia finder du en charmerende by fyldt med historisk arkitektur, livlige markeder og en malerisk havn. Bastia tilbyder en perfekt blanding af fransk og italiensk kultur med pulserende gader, smukke strande og nem adgang til Korsikas naturskønne skønhed. Byen fungerer også som en port til at udforske resten af Korsikas barske landskab, maleriske landsbyer og fantastiske kystlinje.

Livorno Bastia i billeder

Livorno-Bastia

Afgangstavle for Livorno-Bastia

søndag den 1. november 2026

AfgangstidRuteSælger

15.30

Ofte stillede spørgsmål om Livorno-Bastia

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Corsica Ferries fra Livorno?
Fodpassagerer skal tjekke ind mindst 30 minutter før afgang. Køretøjer skal tjekke ind mindst 60 minutter før afgang. Du skal have en kopi af din billet inden du checker ind.
Hvornår er indtjekningstid for Moby Lines færger fra Livorno?
Fodpassagerer skal tjekke ind 30 minutter før afgang, og køretøjer skal tjekke ind 90 minutter før afgang. Du skal have en kopi af din billet inden du checker ind.

Om Livorno

Livorno Havn, en hjørnesten i Italiens maritime infrastruktur, spiller en central rolle i at fremme international handel og passagertransport over Middelhavet. Beliggende på Toscanas vestkyst fungerer den som en vigtig port til det centrale og nordlige Italien og tilbyder problemfri forbindelser til Det Tyrrhenske Hav og videre. Dens strategiske placering gør den til et vigtigt knudepunkt for fragt, færgetjenester og krydstogtturisme.

Livorno Havn er kendt for sin avancerede logistik og topmoderne faciliteter og håndterer effektivt forskellige skibsbehov, herunder containergods, bulkgods og roll-on/roll-off-operationer. Med en rig maritim historie, der afspejler Toscanas søfartsarv, kombinerer havnen tradition med innovation og støtter regionens økonomiske vækst, samtidig med at den fremmer bæredygtige praksisser. Dens forbindelser og robuste drift gør den til et afgørende knudepunkt i Italiens maritime og globale handelsnetværk.

Om Bastia

Havnen i Bastia, en af de travleste og vigtigste på Korsika, fungerer som en nøgleport for passagertransport og handel i Middelhavet. Strategisk placeret på øens nordøstlige kyst, tilbyder det moderne færgeterminaler, fragtfaciliteter og væsentlige maritime tjenester. Gennemsyret af historie kombinerer havnen Korsikas rige, maritime arv med moderne infrastruktur, der forbinder øen med store destinationer i hele Europa med effektivitet og charme.

Livorno til Bastia Skibe

Anmeldelser af Livorno-Bastia

3.9 / 5
28 Anmeldelser

Alt var i topklasse. Dette…

Alt var i topklasse. Dette var mit 10. krydstogt, og jeg er altid tilfreds. Jeg kan anbefale det.

Kliencie, for 73 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Hvad kan du sige? AFerry…

Hvad kan du sige? AFerry ejer ikke færgen(e).

Eugen und Alexandra Stein, Frankfurt, for 76 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Tak, mange tak

Tak, mange tak

customer, for 121 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Livorno-Bastia

Færgekøreplan for Livorno til Bastia mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
13:45
19:30
5t 45min
man., tirs., ons., tors., fre.
15:30
20:30
5t
søn.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39