Livorno - Olbia færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Bosat, hvor?Ikke lokale passagerer
Køretøjstandard bil
Valuta:

Livorno Olbia Færge

4.1 / 5
(122 Vurderinger)

Færger fra Livorno til Olbia drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter Grimaldi Lines og Moby Lines . Der er i øjeblikket 22 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 9 timer 3 minutter . Den tidligste afgang er ved 10:00 , og den seneste er ved 22:30 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Olbia i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Livorno til Olbia

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 391
9t 6min
11 afgange
-
9t
11 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Livorno til Olbia (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Livorno til Olbia er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 350 kr. til over 470 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 350 kr. og 470 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 350 kr. til 470 kr. én vej , stigende til 470 kr. i myldretiden.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Livorno til Olbia færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Livorno og Olbia ?

📅 September er den billigste måned at sejle Livorno til Olbia , med et gennemsnit på 417 kr. pr. overfart. Priserne topper 3.783 kr. Oktober , mere end 9 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juli – August og November ) ligger omkring 1.287 kr. – 1.768 kr. .

Denne overfart kører kun fra Marts – December - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Livorno – Olbia pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Marts – December )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Marts2.010 kr.Spidsbelastningsperiode
Maj2.320 kr.Spidsbelastningsperiode
Juni602 kr.Uden for myldretiden
Juli1.287 kr.Midtsæson
August1.636 kr.Midtsæson
September417 kr.Uden for myldretiden
Oktober3.783 kr.Spidsbelastningsperiode
November1.768 kr.Midtsæson
December1.007 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

2.010 kr.Mar.2.320 kr.Maj602 kr.Jun.1.287 kr.Jul.1.636 kr.Aug.417 kr.Sep.3.783 kr.Okt.1.768 kr.Nov.1.007 kr.Dec.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgerejser mellem Livorno og Olbia tilbyder en naturskøn og bekvem måde at forbinde det italienske fastland med den fantastiske ø Sardinien. Denne rejse giver passagererne mulighed for at slappe af og nyde faciliteterne ombord, herunder kahytter, lækre spisemuligheder og rummelige lounges.

Livorno, en historisk havneby på Italiens vestkyst, fungerer som et perfekt udgangspunkt for rejsende, der udforsker Toscana og omegn. Færgeterminalen er veludstyret og let tilgængelig, hvilket gør ombordstigning problemfri. Ved ankomst til Olbia bydes passagererne velkommen af den betagende skønhed på Sardiniens nordøstlige kyst, inklusive den berømte Costa Smeralda. Terminalen i Olbia er bekvemt placeret nær byens centrum, hvilket giver nem adgang til at udforske lokale attraktioner eller fortsætte din rejse på tværs af Sardinien.

Denne rute kombinerer komfort, effektivitet og spektakulær udsigt over Middelhavet, hvilket gør den til et fremragende valg for rejsende, der tager til Sardinien for fritid eller eventyr.

Livorno Olbia i billeder

Livorno-Olbia

Afgangstavle for Livorno-Olbia

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

21.30

22.00

Ofte stillede spørgsmål om Livorno-Olbia

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Moby Lines færger fra Livorno?
Fodpassagerer skal tjekke ind 30 minutter før afgang, og køretøjer skal tjekke ind 90 minutter før afgang. Du skal have en kopi af din billet inden du checker ind.
Hvornår er indtjekningstid for Grimaldi Lines færger fra Livorno til Olbia og Olbia til Livorno?
Gående passagerer skal checke ind 1 time før afgang, og passagerer i bil skal checke ind 2 timer før afgang. Hurtig check-in er tilgængelig på denne rute. Passagerer kan vise deres billet til personalet direkte ved boardingområdet. Du skal have en kopi af din billet, inden du checker ind.

Om Olbia

Olbia Havn, beliggende på Sardiniens nordøstlige kyst, fungerer som et vigtigt maritimt knudepunkt for passagertransport og handel i Middelhavet. Havnen er strategisk placeret nær Costa Smeralda, en af Sardiniens mest berømte turistdestinationer, og tilbyder nem adgang til fantastiske strande, historiske vartegn og en levende lokal kultur.

Havnen har moderne faciliteter til at imødekomme en stor mængde færgetrafik og byder passagerer fra det italienske fastland og andre middelhavsdestinationer velkommen. Med effektive terminaler, velorganiserede tjenester og forbindelser til vigtige byer som Genova, Livorno og Civitavecchia sikrer Olbia Havn en problemfri rejseoplevelse. Dens robuste drift henvender sig til både turisme og fragt og blander bekvemmelighed med Sardiniens rige maritime arv.

Som en port til Sardiniens naturlige skønhed og kulturskatte spiller Olbia Havn en afgørende rolle i at forbinde øen med resten af Italien og videre og tilbyder rejsende et komfortabelt og tilgængeligt indgangspunkt til denne fortryllende region.

Om Livorno

Livorno Havn, en hjørnesten i Italiens maritime infrastruktur, spiller en central rolle i at fremme international handel og passagertransport over Middelhavet. Beliggende på Toscanas vestkyst fungerer den som en vigtig port til det centrale og nordlige Italien og tilbyder problemfri forbindelser til Det Tyrrhenske Hav og videre. Dens strategiske placering gør den til et vigtigt knudepunkt for fragt, færgetjenester og krydstogtturisme.

Livorno Havn er kendt for sin avancerede logistik og topmoderne faciliteter og håndterer effektivt forskellige skibsbehov, herunder containergods, bulkgods og roll-on/roll-off-operationer. Med en rig maritim historie, der afspejler Toscanas søfartsarv, kombinerer havnen tradition med innovation og støtter regionens økonomiske vækst, samtidig med at den fremmer bæredygtige praksisser. Dens forbindelser og robuste drift gør den til et afgørende knudepunkt i Italiens maritime og globale handelsnetværk.

Livorno til Olbia Skibe

Anmeldelser af Livorno-Olbia

4.1 / 5
122 Anmeldelser

Meget positiv oplevelse med dette…

Meget positiv oplevelse med dette firma.

customer, for 46 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Min reservation inkluderede en siddeplads…

Min reservation inkluderede en siddeplads på terrassen. Man bør være mere opmærksom på, hvem der optager hele sofaer og sover, og hvem der bliver stående, fordi de ikke engang kan finde en siddeplads.

cliente, for 85 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Kommunikationen ombord kunne forbedres

Kommunikationen ombord kunne forbedres

Angelo Lusci, for 93 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Livorno-Olbia

Færgekøreplan for Livorno til Olbia mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
10:00
18:30
8t 30min
tirs., ons., tors., fre.
10:00
19:00
9t
tirs., tors.
21:30
07:30
10t
lør., søn.
22:00
07:30
9t 30min
man.
22:00
07:00
9t
lør., søn., ons., tors., fre.
22:30
07:30
9t
tirs., ons., tors., fre.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39