Mostaganem - Valencia færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Mostaganem Valencia Færge

3.9 / 5
(158 Vurderinger)

Færger fra Mostaganem til Valencia drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Balearia . Der er i øjeblikket 1 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 19 timer 30 minutter . Den tidligste afgang er ved 18:30 , og den seneste er ved 18:30 . Priserne starter fra så lavt som 3.011 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Valencia i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Mostaganem til Valencia

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 3,044
19t 30min
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:40

Mostaganem til Valencia (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Mostaganem til Valencia er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 3.011 kr. til over 3.109 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 3.011 kr. og 3.089 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 3.011 kr. til 3.089 kr. én vej , stigende til 3.109 kr. i myldretiden.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Mostaganem til Valencia færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Mostaganem og Valencia ?

📅 Oktober er den billigste måned at sejle Mostaganem til Valencia , med et gennemsnit på 3.010 kr. pr. overfart. Priserne topper 8.736 kr. August , mere end 2 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juni – Juli ) ligger omkring 6.835 kr. – 6.835 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juni – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Mostaganem – Valencia pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juni – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Juni6.835 kr.Midtsæson
Juli6.835 kr.Midtsæson
August8.736 kr.Spidsbelastningsperiode
September4.202 kr.Uden for myldretiden
Oktober3.010 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

6.835 kr.Jun.6.835 kr.Jul.8.736 kr.Aug.4.202 kr.Sep.3.010 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Rejsen fra Algeriet til Spanien går gennem Middelhavet, og passagererne kan nyde en fantastisk udsigt fra kahytter med havudsigt eller åbne dæk.

Rejsetiden vil variere afhængigt af operatøren og rutetypen. Køreplaner fra denne etape kan også variere afhængigt af sæsonen.

Denne rejse giver både rejsende og turister en måde at udforske det naturskønne Spanien på.

Mostaganem Valencia i billeder

Mostaganem-Valencia

Mostaganem-Valencia Kampagner og billige tilbud

Algeriet med bil: dokumenter, forsikring og TPD
Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Opslået: 27. okt. 2026

Afgangstavle for Mostaganem-Valencia

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

18.30

Seneste billetpriser for Mostaganem-Valencia

Godt tilbud!
lør. 31. okt., 18.30
3.011,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Mostaganem-Valencia

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Balearia færger fra Valencia til Mostaganem og Mostaganem til Valencia?

Valencia til Mostaganem: Alle passagerer skal checke ind mindst 4 timer før afgang.

Mostaganem til Valencia: Alle passagerer skal checke ind mindst 6 timer før afgang.

Om Mostaganem

Mostaganem Havn tilbyder i øjeblikket forbindelser til Spanien. Havnen fungerer som en af de vigtigste havne i Algeriet og har mange aktive faciliteter.

Det er en mindre havn beliggende ved Arzew-bugten i Middelhavet. Du kan nemt nå havnen til fods fra Mostaganem centrum, da den kun ligger en kort gåtur fra Emir A.E.K. Haven. Hvis du derimod planlægger at rejse til Mostaganem i bil, er det nemt at komme til havnen, da alle nationale veje løber over i havnevejen.

Om Valencia

Valencia Havn ligger i hjertet af Valencia-regionen og har fremragende vej- og jernbaneforbindelser til det centrale Spanien, hvilket gør den til den ideelle naturlige havn for Madrid.

Flere færgeselskaber opererer fra Valencia Havn, hvilket skaber mange destinationsmuligheder for rejsende at vælge imellem. Havnen har også mange faciliteter at tilbyde, et turistinformationscenter, toldfri transport, souvenirbutikker, internetadgang, toiletter og en restaurant.

Mostaganem til Valencia Skibe

Anmeldelser af Mostaganem-Valencia

3.9 / 5
158 Anmeldelser

Meget behagelig

Meget behagelig

cliente, for 39 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Jeg spiste ikke på restauranten

Jeg spiste ikke på restauranten

cliente, for 51 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Fantastisk overfart, fantastisk personale om…

Fantastisk overfart, fantastisk personale om bord!! Jeg kan varmt anbefale det!!!

cliente, for 55 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Mostaganem-Valencia

Færgekøreplan for Mostaganem til Valencia mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
18:30
14:00
19t 30min
lør.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:38