Motril - Melilla færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Bosat, hvor?Ikke lokale passagerer
Stor Familie RabatIngen
Køretøjstandard bil
Valuta:

Motril Melilla Færge

3.6 / 5
(45 Vurderinger)

Færger fra Motril til Melilla drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Trasmediterranea . Rejsen tager typisk omkring 7 timer . Den tidligste afgang er ved 23:30 , og den seneste er ved 23:30 . Priserne starter fra så lavt som 1.168 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Melilla i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Motril til Melilla

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 1,168
7t
0 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 30/10/2026 01:00

Motril til Melilla (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Motril til Melilla er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 778 kr. til over 1.168 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 778 kr. og 1.168 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 778 kr. til 1.168 kr. én vej , stigende til 1.168 kr. i myldretiden.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Motril til Melilla færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Motril og Melilla ?

📅 September er den billigste måned at sejle Motril til Melilla , med et gennemsnit på 778 kr. pr. overfart. Priserne topper i Juni ved 1.512 kr. .

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juli – August ) ligger omkring 1.305 kr. – 1.307 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juni – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Motril – Melilla pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juni – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Juni1.512 kr.Spidsbelastningsperiode
Juli1.305 kr.Midtsæson
August1.307 kr.Midtsæson
September778 kr.Uden for myldretiden
Oktober1.169 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

1.512 kr.Jun.1.305 kr.Jul.1.307 kr.Aug.778 kr.Sep.1.169 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgerejser fra Motril til Melilla tilbyder en naturskøn og komfortabel rejse over Middelhavet. Passagerer kan forvente moderne faciliteter ombord, herunder rummelige siddepladser, caféer og lounges.

Ved ankomst til Melilla går du i land i havnen, som er bekvemt placeret nær byens centrum. Melilla, en spansk autonom by på den nordafrikanske kyst, kan prale af en unik blanding af spanske, marokkanske og middelhavsinspirerede påvirkninger. Ved ankomst kan du forvente en blanding af pulserende markeder, historiske steder og en afslappet atmosfære, perfekt til at udforske byens rige kulturarv.

Motril Melilla i billeder

Motril-Melilla

Ofte stillede spørgsmål om Motril-Melilla

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Naviera Armas Trasmediterranea færger fra Melilla til Motril og Motril til Melilla?
Check-in lukker 30 minutter før afgang for gående passagerer og 60 minutter før afgang for køretøjspassagerer.

Om Motril

Motril Havn, beliggende på Spaniens sydkyst i provinsen Granada, fungerer som en vigtig maritim port, der forbinder Europa med Nordafrika og andre middelhavsdestinationer. Havnen er kendt for sin strategiske beliggenhed og letter både gods- og passagertrafik med robuste tjenester til fragtskibsfart, fiskeri og fritidskrydstogter.

Motril Havn er udstyret med moderne infrastruktur og understøtter forskellige industrier, herunder landbrug og bilindustrien, samtidig med at den henvender sig til turisme med færgeforbindelser til Marokko og Melilla. Dens nærhed til Granadas kulturelle vartegn gør den til et vigtigt knudepunkt for økonomisk og kulturel udveksling.

👉 For at tjekke priser og booke din færge fra Motril til Al Hoceima eller Nador skal du blot bruge vores online søge- og bookingmaskine.

Om Melilla

Melilla er en pulserende spansk enklave på Afrikas nordkyst, der grænser op til Marokko og Middelhavet. Melilla er kendt for sin fascinerende blanding af spansk og marokkansk kultur og tilbyder en unik rejseoplevelse, hvor du kan nyde spansk arkitektur, nordafrikansk køkken og smukke strande, alt sammen på ét sted. Byen kan prale af en fantastisk modernistisk arkitektur med mange bygninger designet af tilhængere af den berømte spanske arkitekt Gaudí.

Melilla Havn er et travlt indgangssted for rejsende, der forbinder enklaven med det spanske fastland via færger fra Málaga, Almería og Motril. I havnen finder rejsende toldfri shoppingmuligheder, hyggelige caféer og transportforbindelser til byen. Det er en bekvem indgangsport til at udforske byens historiske steder, såsom den befæstede gamle bydel og pulserende markeder.

Motril til Melilla Skibe

Anmeldelser af Motril-Melilla

3.6 / 5
45 Anmeldelser

Helt ærligt, færgen var meget…

Helt ærligt, færgen var meget ren, personalet var venligt, og priserne var rimelige.

soliman , for 98 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Fremragende tur med Trasmediterranea.

Fremragende tur med Trasmediterranea.

cliente, for 106 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Det gik godt

Det gik godt

cliente, for 119 dage sidenIndsamlet via AFerry.com