Olbia - Livorno færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Bosat, hvor?Ikke lokale passagerer
Køretøjstandard bil
Valuta:

Olbia Livorno Færge

4 / 5
(117 Vurderinger)

Færger fra Olbia til Livorno drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter Grimaldi Lines og Moby Lines . Der er i øjeblikket 22 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 9 timer 9 minutter . Den tidligste afgang er ved 10:00 , og den seneste er ved 22:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Livorno i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Olbia til Livorno

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 430
9t 17min
11 afgange
-
9t
11 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:43

Olbia til Livorno (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Olbia til Livorno er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 420 kr. til over 440 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 420 kr. og 438 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 420 kr. til 438 kr. én vej , stigende til 440 kr. i myldretiden.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Olbia til Livorno færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Olbia og Livorno ?

📅 September er den billigste måned at sejle Olbia til Livorno , med et gennemsnit på 382 kr. pr. overfart. Priserne topper 3.294 kr. August , mere end 8 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( April, Juli og November ) ligger omkring 1.768 kr. – 2.241 kr. .

Denne overfart kører kun fra April – November - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Olbia – Livorno pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( April – November )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
April2.010 kr.Midtsæson
Maj2.320 kr.Spidsbelastningsperiode
Juni948 kr.Uden for myldretiden
Juli2.241 kr.Midtsæson
August3.294 kr.Spidsbelastningsperiode
September382 kr.Uden for myldretiden
Oktober440 kr.Uden for myldretiden
November1.768 kr.Midtsæson

Prisudvikling

2.010 kr.Apr.2.320 kr.Maj948 kr.Jun.2.241 kr.Jul.3.294 kr.Aug.382 kr.Sep.440 kr.Okt.1.768 kr.Nov.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgerejser mellem Olbia og Livorno tilbyder en komfortabel og naturskøn måde at forbinde Sardinien med det italienske fastland. Rejsen giver passagererne mulighed for at slappe af og nyde forskellige faciliteter ombord, herunder veludstyrede kahytter, forskellige spisemuligheder og rummelige lounges.

Olbia, der ligger på Sardiniens nordøstlige kyst, fungerer som en port til øens fantastiske strande og den berømte Costa Smeralda. Færgeterminalen er bekvemt placeret, hvilket gør det nemt for rejsende at komme til byens centrum og udforske de lokale attraktioner før ombordstigning. Ved ankomst til Livorno bliver passagererne budt velkommen af denne historiske toscanske havneby, der er kendt for sine charmerende kanaler, pulserende kulturscene og nærhed til andre toscanske destinationer. Terminalen i Livorno er centralt beliggende og tilbyder nem adgang til byens rige historie eller videre rejse til andre dele af Italien.

Denne rute blander komfort, bekvemmelighed og betagende udsigter, hvilket gør den til et ideelt valg for rejsende, der rejser mellem Sardinien og fastlandet.

Olbia Livorno i billeder

Olbia-Livorno

Afgangstavle for Olbia-Livorno

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

21.30

22.00

Seneste billetpriser for Olbia-Livorno

lør. 31. okt., 21.30
440,00 kr.
Godt tilbud!
søn. 1. nov., 21.30
420,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Olbia-Livorno

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Moby Lines færger fra Olbia?
Fodpassagerer skal tjekke ind 30 minutter før afgang, og køretøjer skal tjekke ind 90 minutter før afgang. Du skal have en kopi af din billet inden du checker ind.
Hvornår er indtjekningstid for Grimaldi Lines færger fra Livorno til Olbia og Olbia til Livorno?
Gående passagerer skal checke ind 1 time før afgang, og passagerer i bil skal checke ind 2 timer før afgang. Hurtig check-in er tilgængelig på denne rute. Passagerer kan vise deres billet til personalet direkte ved boardingområdet. Du skal have en kopi af din billet, inden du checker ind.

Om Livorno

Livorno Havn, en hjørnesten i Italiens maritime infrastruktur, spiller en central rolle i at fremme international handel og passagertransport over Middelhavet. Beliggende på Toscanas vestkyst fungerer den som en vigtig port til det centrale og nordlige Italien og tilbyder problemfri forbindelser til Det Tyrrhenske Hav og videre. Dens strategiske placering gør den til et vigtigt knudepunkt for fragt, færgetjenester og krydstogtturisme.

Livorno Havn er kendt for sin avancerede logistik og topmoderne faciliteter og håndterer effektivt forskellige skibsbehov, herunder containergods, bulkgods og roll-on/roll-off-operationer. Med en rig maritim historie, der afspejler Toscanas søfartsarv, kombinerer havnen tradition med innovation og støtter regionens økonomiske vækst, samtidig med at den fremmer bæredygtige praksisser. Dens forbindelser og robuste drift gør den til et afgørende knudepunkt i Italiens maritime og globale handelsnetværk.

Om Olbia

Olbia Havn, beliggende på Sardiniens nordøstlige kyst, fungerer som et vigtigt maritimt knudepunkt for passagertransport og handel i Middelhavet. Havnen er strategisk placeret nær Costa Smeralda, en af Sardiniens mest berømte turistdestinationer, og tilbyder nem adgang til fantastiske strande, historiske vartegn og en levende lokal kultur.

Havnen har moderne faciliteter til at imødekomme en stor mængde færgetrafik og byder passagerer fra det italienske fastland og andre middelhavsdestinationer velkommen. Med effektive terminaler, velorganiserede tjenester og forbindelser til vigtige byer som Genova, Livorno og Civitavecchia sikrer Olbia Havn en problemfri rejseoplevelse. Dens robuste drift henvender sig til både turisme og fragt og blander bekvemmelighed med Sardiniens rige maritime arv.

Som en port til Sardiniens naturlige skønhed og kulturskatte spiller Olbia Havn en afgørende rolle i at forbinde øen med resten af Italien og videre og tilbyder rejsende et komfortabelt og tilgængeligt indgangspunkt til denne fortryllende region.

Olbia til Livorno Skibe

Anmeldelser af Olbia-Livorno

4 / 5
117 Anmeldelser

Alt perfekt

Alt perfekt

Genny, for 71 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Alt ok. Den eneste fejl…

Alt ok. Den eneste fejl er de lange landgangstider.

Valentino, for 99 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Alt var vidunderligt undtagen ankomsttidspunktet.…

Alt var vidunderligt undtagen ankomsttidspunktet. Forsinkelsen på halvanden time kan ikke glemmes.

customer, for 104 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Olbia-Livorno

Færgekøreplan for Olbia til Livorno mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
10:00
19:00
9t
tirs., ons., tors., fre.
10:30
19:30
9t
tirs., ons., tors., fre.
21:30
07:30
10t
lør., søn.
22:00
07:00
9t
man., tirs., ons., tors., fre.
22:00
07:00
9t
Hverdag

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:40