Oran - Almeria færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Valuta:

Oran Almeria Færge

3.4 / 5
(54 Vurderinger)

Færger fra Oran til Almeria drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter Balearia og Trasmediterranea . Der er i øjeblikket 2 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 11 timer 30 minutter . Den tidligste afgang er ved 19:00 , og den seneste er ved 19:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Almeria i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Oran til Almeria

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
-
12t
1 afgange
DKK 2,250
11t
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Oran til Almeria (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Oran til Almeria er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 2.250 kr. til over 2.250 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 2.250 kr. og 2.250 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 2.250 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Oran til Almeria færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Oran og Almeria ?

📅 December er den billigste måned at sejle Oran til Almeria , med et gennemsnit på 1.938 kr. pr. overfart. Priserne topper 8.127 kr. Juli , mere end 4 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( August – September ) ligger omkring 2.299 kr. – 7.614 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juli – December - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Oran – Almeria pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juli – December )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Juli8.127 kr.Spidsbelastningsperiode
August7.614 kr.Midtsæson
September2.299 kr.Midtsæson
Oktober2.248 kr.Uden for myldretiden
December1.938 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

8.127 kr.Jul.7.614 kr.Aug.2.299 kr.Sep.2.248 kr.Okt.1.938 kr.Dec.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Vigtig information – Ændring af færgeoperatør

Fra 1. oktober 2026 vil nye bookinger på færgeruterne Almería–Oran og Almería–Ghazaouet blive foretaget med Baleària i stedet for Naviera Armas Trasmediterránea.


Rejsen fra Oran, Algeriet, til Almeria, Spanien, er en populær maritim rute, der forbinder Nordafrika med Sydeuropa. Oran, med sin livlige atmosfære og rige historie, er kendt for sin koloniale arkitektur, travle markeder og ikoniske vartegn som Santa Cruz Fort.

Når færgen afgår fra Orans havn, kan passagererne nyde panoramaudsigten over Middelhavet og den omkringliggende kystlinje. Turen, der ofte er behagelig i forårs- og sommermånederne, giver en fredelig pause, mens rejsende begiver sig mod Spanien.

Ved ankomsten til Almeria bydes besøgende velkommen af denne charmerende andalusiske by, der er kendt for sin middelalderlige Alcazaba-fæstning, smukke strande og pulserende tapaskultur.

Oran Almeria i billeder

Oran-Almeria

Oran-Almeria Kampagner og billige tilbud

Algeriet med bil: dokumenter, forsikring og TPD
Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Opslået: 27. okt. 2026

Afgangstavle for Oran-Almeria

onsdag den 4. november 2026

AfgangstidRuteSælger

19.00

Ofte stillede spørgsmål om Oran-Almeria

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Naviera Armas Trasmediterranea færger fra Oran til Almeria?
Check-in lukker 4 timer før afgang for alle passagerer.

Om Almeria

Almería Havn er en travl færgehavn i Spanien. Havnen ligger i centrum af byen og fungerer primært som færgeterminal.

Almerias havn er opdelt i flere forskellige områder. Den har mange faciliteter og byder på restauranter, barer og nemme parkeringspladser.

Det er meget nemt at komme til Almería Havn, og du kan nå havnen som fodgænger eller i bil. Det er kun en kort gåtur fra centrum og markederne.

Om Oran

Oran Havn er en algerisk havn i den vestlige del af landet og ligger præcis i byen Oran.

Havnen har udsigt over Middelhavet og betragtes som en af de vigtigste havne inden for både handel og søtransport. Den huser en færgeterminal til passagertransport, flere lastepladser og en lille marina til lystbåde.

Oran til Almeria Skibe

Anmeldelser af Oran-Almeria

3.4 / 5
54 Anmeldelser

Lidt beskidt

Lidt beskidt

cliente, for 83 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

En af køjerne var ubrugelig

En af køjerne var ubrugelig

cliente, for 105 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Meget beskidte toiletter

Meget beskidte toiletter

DJIILLALI AKROUR, for 199 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Oran-Almeria

Færgekøreplan for Oran til Almeria mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
19:00
08:00
13t
ons.
19:00
08:00
13t
ons.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:38