Oran til Barcelona Færge

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Oran Barcelona Færge

3.4 / 5
(77 Vurderinger)

Færger fra Oran til Barcelona drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Balearia . Rejsen tager typisk omkring 28 timer . Den tidligste afgang er ved 17:00 , og den seneste er ved 17:00 . Priserne starter fra så lavt som 2.550 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Barcelona i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Oran til Barcelona

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 3,292
28t
0 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 17/09/2026 06:48

Oran til Barcelona (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Oran til Barcelona er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 2.550 kr. til over 10.535 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 2.550 kr. og 10.535 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 2.550 kr. til 10.535 kr. én vej , stigende til 10.535 kr. i myldretiden.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Oran til Barcelona færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Oran og Barcelona ?

📅 September er den billigste måned at sejle Oran til Barcelona , med et gennemsnit på 4.874 kr. pr. overfart. Den dyreste måned er August til 9.596 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juli – September - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Oran – Barcelona pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juli – September )
MånedGennemsnitspris ( DKK )
Juli7.280 kr.
August9.596 kr.
September4.874 kr.

Prisudvikling

7.280 kr.Jul.9.596 kr.Aug.4.874 kr.Sep.

Balearia introducerer en ny færgerute, der forbinder Barcelona, Spanien, med Oran, Algeriet, og forbedrer dermed de maritime forbindelser mellem de to middelhavsbyer. Denne service er en del af Balearias udvidede sommerrute og tilbyder rejsende en behagelig og naturskøn rejse over Middelhavet.

Færgen afgår fra Barcelona, der er kendt for sin rige kulturarv, fantastiske arkitektur som Sagrada Familia og pulserende kulinariske scene. Rejsende kan udforske det historiske gotiske kvarter, slappe af på byens smukke strande eller forkæle sig selv med shopping i verdensklasse, inden de begiver sig ud på deres rejse.

Efter cirka 19 timer og 30 minutter til søs ankommer passagererne til Oran, Algeriets næststørste by, kendt for sin livlige atmosfære og mangfoldige kulturelle påvirkninger. I Oran kan besøgende udforske den historiske Santa Cruz-fæstning, slentre langs den maleriske boulevard ved havet og opleve byens pulserende musik- og kunstscene. Byens rige historie afspejles i dens arkitektur med påvirkninger fra spansk, osmannisk og fransk kolonitid. 

Denne nye færgerute tilbyder en bekvem mulighed for rejsende, der ønsker at udforske den unikke blanding af kulturer i Oran, mens de nyder de komfort og faciliteter, der tilbydes af Balearia. Færgen fra Barcelona til Oran tilbyder en problemfri forbindelse mellem Spanien og Algeriet, hvilket beriger rejseoplevelsen over Middelhavet.

Oran Barcelona i billeder

Oran-Barcelona

Oran-Barcelona Kampagner og billige tilbud

Algeriet med bil: dokumenter, forsikring og TPD
Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Opslået: 27. okt. 2026

Ofte stillede spørgsmål om Oran-Barcelona

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Balearia-færger fra Barcelona til Oran og Oran til Barcelona?

Barcelona til Oran: Alle passagerer skal checke ind mindst 5 timer før afgang.

Oran til Barcelona: Alle passagerer skal checke ind mindst 9 timer før afgang.

Hvad er indtjekningstiderne for Balearia-færgerne fra Oran til Barcelona?
Alle passagerer skal checke ind mindst 9 timer før afgang.

Om Oran

Oran Havn er en algerisk havn i den vestlige del af landet og ligger præcis i byen Oran.

Havnen har udsigt over Middelhavet og betragtes som en af de vigtigste havne inden for både handel og søtransport. Den huser en færgeterminal til passagertransport, flere lastepladser og en lille marina til lystbåde.

Om Barcelona

Barcelonas havn er en vigtig havn i Catalonien, Spanien. Havnen er opdelt i tre zoner: Port Vell (den gamle havn), handels- og industrihavnen og logistikhavnen (Barcelona Frihavn).

Havnen har også mange transportforbindelser til hovedbyen, hvilket gør det nemt for rejsende at udforske. Havnen tilbyder også tjenester såsom sikkerhedskontrol, bagagehåndtering, parkering, toldfri butikker og rummelige check-in-områder.

Barcelonas havn har udpegede terminaler baseret på din transportform. Uanset om du er fodgænger eller rejser med et køretøj, vil dit adgangspunkt til embarkeringsområdet afgøre.

Oran til Barcelona Skibe

Anmeldelser af Oran-Barcelona

3.4 / 5
77 Anmeldelser

Ved ankomsten til havnen i…

Ved ankomsten til havnen i Oran sad vi fast i garagen i en time.

cliente, for 114 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Meget god

Meget god

cliente, for 120 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Det er en skam, at…

Det er en skam, at morgenmad ikke er inkluderet, som hos andre selskaber, Algeria Ferry osv., og de ublu priser for morgenmad og flaskevand, og det inkluderede måltid, lader ærligt talt meget tilbage at ønske, men båden er i god stand, og folkene har det fint.

cliente, for 128 dage sidenIndsamlet via AFerry.com