Stavanger - Hirtshals færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Stavanger Hirtshals Færge

3.7 / 5
(4 Vurderinger)

Færger fra Stavanger til Hirtshals drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Fjord Line . Der er i øjeblikket 7 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 11 timer 30 minutter . Den tidligste afgang er ved 20:30 , og den seneste er ved 20:30 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Hirtshals i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Stavanger til Hirtshals

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 1,507
11t 30min
7 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Stavanger til Hirtshals (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Stavanger til Hirtshals er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 4.313 kr. til over 4.313 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 4.313 kr. og 4.313 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 4.313 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Stavanger til Hirtshals færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Stavanger og Hirtshals ?

📅 August er den billigste måned at sejle Stavanger til Hirtshals , med et gennemsnit på 1.975 kr. pr. overfart. Priserne topper 6.372 kr. April , mere end 3 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Februar og Juli ) ligger omkring 4.313 kr. – 4.470 kr. .

Denne overfart kører kun fra Februar – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Stavanger – Hirtshals pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Februar – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Februar4.470 kr.Midtsæson
April6.372 kr.Spidsbelastningsperiode
Juli4.313 kr.Midtsæson
August1.975 kr.Uden for myldretiden
September4.260 kr.Uden for myldretiden
Oktober5.322 kr.Spidsbelastningsperiode

Prisudvikling

4.470 kr.Feb.6.372 kr.Apr.4.313 kr.Jul.1.975 kr.Aug.4.260 kr.Sep.5.322 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgerejser fra Stavanger i Norge til Hirtshals i Danmark tilbyder en naturskøn og behagelig rejse over Nordsøen. Turen inkluderer moderne færger, der tilbyder faciliteter ombord som restauranter, lounges og butikker. Passagererne kan nyde en smuk udsigt over kysten under overfarten.

Ved ankomst til Hirtshals kan I forvente en lille, dejlig havneby kendt for sin maritime arv. Havneområdet tilbyder nem adgang til lokale attraktioner, herunder strande, fiskerestauranter og Nordsøens Oceanarium. Fra Hirtshals kan besøgende udforske Norddanmark eller tage yderligere forbindelser til andre dele af Europa.

Stavanger Hirtshals i billeder

Stavanger-Hirtshals

Afgangstavle for Stavanger-Hirtshals

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

20.30

Seneste billetpriser for Stavanger-Hirtshals

Godt tilbud!
søn. 8. nov., 20.30
3.014,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Stavanger-Hirtshals

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvad er indtjekningstiderne for Fjord Line-færgerne fra Stavanger?
For rejser mellem Stavanger og Hirtshals kan passagerer checke ind op til 60 minutter før afgang. For forudbestilte indenrigsbilletter mellem Stavanger og Bergen kan passagerer checke ind op til 30 minutter før afgang. Uden forudbestilte billetter kan passagerer checke ind senest 60 minutter før afgang.

Om Hirtshals

Hirtshals Havn, beliggende i den nordlige del af Danmark, er et travlt maritimt knudepunkt, der betjener både kommerciel og passagertrafik. Det er en af Danmarks travleste havne, kendt for sin strategiske placering ved Nordsøen, der forbinder Danmark med Norge, Storbritannien og Island.

Havnen er kendetegnet ved sine store, moderne havnefaciliteter, der rummer færger, fragtskibe og fiskerfartøjer. Den pulserende fiskeriindustri er en central del af havnens drift med et travlt fiskemarked og forarbejdningsanlæg. Derudover er havnen en kritisk port for godstransport, der håndterer varer lige fra landbrugsprodukter til industrimaskiner. Med sine veludstyrede dokker, avancerede logistiske infrastruktur og nemme adgang til større skibsruter spiller Hirtshals en afgørende rolle i regional og international handel.

Om Stavanger

Stavanger Havn, beliggende i Norges naturskønne sydvestlige region, er en vigtig port for færgerejser langs den norske kyst og videre. Havnen tilbyder effektive forbindelser til indenlandske og internationale destinationer og er en bekvem måde at udforske Norges fantastiske fjorde og kystlandskaber på.

Uanset om du udforsker Norges naturlige vidundere eller rejser til nærliggende regioner, tilbyder Stavanger Havn et problemfrit og mindeværdigt udgangspunkt for din rejse.

Stavanger til Hirtshals Skibe

Anmeldelser af Stavanger-Hirtshals

3.7 / 5
4 Anmeldelser

Fremragende kabine, ren og ergonomisk

Fremragende kabine, ren og ergonomisk

cliente, for 57 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Stavanger-Hirtshals

Færgekøreplan for Stavanger til Hirtshals mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
20:30
08:00
11t 30min
lør., søn., tirs.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:40