Stockholm - Helsinki færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Stockholm Helsinki Færge

4.4 / 5
(5 Vurderinger)

Færger fra Stockholm til Helsinki drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter Tallink Silja og Viking Line . Der er i øjeblikket 13 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 17 timer 35 minutter . Den tidligste afgang er ved 16:00 , og den seneste er ved 16:30 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Helsinki i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Stockholm til Helsinki

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 1,256
18t
7 afgange
DKK 1,287
17t 10min
6 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:44

Stockholm til Helsinki (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Stockholm til Helsinki er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.256 kr. til over 1.287 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.256 kr. og 1.287 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.256 kr. til 1.287 kr. én vej , stigende til 1.287 kr. i myldretiden.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Stockholm til Helsinki færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Stockholm og Helsinki ?

📅 April er den billigste måned at sejle Stockholm til Helsinki , med et gennemsnit på 1.407 kr. pr. overfart. Priserne topper 5.875 kr. Oktober , mere end 4 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Januar, Juni, August og November ) ligger omkring 1.741 kr. – 2.140 kr. .

Denne overfart kører kun fra Januar – December - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Stockholm – Helsinki pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Januar – December )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Januar1.741 kr.Midtsæson
Marts4.570 kr.Spidsbelastningsperiode
April1.407 kr.Uden for myldretiden
Maj1.412 kr.Uden for myldretiden
Juni1.849 kr.Midtsæson
Juli2.727 kr.Spidsbelastningsperiode
August2.140 kr.Midtsæson
September1.468 kr.Uden for myldretiden
Oktober5.875 kr.Spidsbelastningsperiode
November1.993 kr.Midtsæson
December1.469 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

1.741 kr.Jan.4.570 kr.Mar.1.407 kr.Apr.1.412 kr.Maj1.849 kr.Jun.2.727 kr.Jul.2.140 kr.Aug.1.468 kr.Sep.5.875 kr.Okt.1.993 kr.Nov.1.469 kr.Dec.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgeturen fra Stockholm til Helsinki er naturskøn gennem de fantastiske skærgårde i Sverige og Finland. Denne overnatningsrejse byder på en betagende udsigt over øer, klippefyldte holme og roligt vand. Passagererne kan nyde faciliteter ombord såsom restauranter, toldfri shopping, saunaer og liveunderholdning.

Ved ankomsten til Helsinki kan du forvente en pulserende nordisk hovedstad, der blander moderne design med historisk charme. Udforsk vartegn som Helsinki Domkirke, Markedspladsen og den slående arkitektur i Tempelpladsens klippekirke. Helsinki byder på fremragende restauranter, museer og gåture langs vandet, hvilket gør det til en perfekt destination efter den fredfyldte færgerejse.

Stockholm Helsinki i billeder

Stockholm-Helsinki

Stockholm-Helsinki Kampagner og billige tilbud

Tallink Silja: -40 % rabat på overfarter i Østersøen
Tallink Silja Line: spar op til 40% på færgeoverfarter over Østersøen

Tallink Silja Line: spar op til 40% på færgeoverfarter over Østersøen

Opslået: 27. okt. 2026

Afgangstavle for Stockholm-Helsinki

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

16.00

Seneste billetpriser for Stockholm-Helsinki

Godt tilbud!
man. 14. dec., 16.30
1.256,00 kr.
man. 14. dec., 16.30
1.286,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Stockholm-Helsinki

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Viking Line færger fra Stockholm?
Indtjekning starter cirka 90 minutter før afgangstidspunktet. Passagerer skal tjekke ind i havnen og være klar til lastning mindst 30 minutter før afgang. Passagerer, der rejser med køretøjer med en højde på mere end 2,40 m: check-in mindst 45 minutter før afgang. Check-in og boarding lukker 20 minutter før det planlagte afgangstidspunkt. Viking Line kan ikke vente på sene passagerer eller kompensere for billetpriserne. Vær venligst ikke forsinket til din sejlads.
Hvad er indtjekningstiderne for Tallink Silja Line-færgerne fra Stockholm?
Indtjekning åbner kl. 05:45 mandag, kl. 09:00 tirsdag og onsdag og kl. 05:45 torsdag, fredag, lørdag og søndag (lokal tid). Indtjekning lukker 30 minutter før afgang for alle passagerer.

Om Stockholm

Stockholms havn er et stort maritimt knudepunkt i Sverige, beliggende i hjertet af Østersøregionen. Det fungerer som en port til Stockholm, der forbinder byen med internationale og indenlandske destinationer gennem sine moderne og veludstyrede faciliteter. Havnen omfatter flere terminaler, såsom Värtahamnen, Frihamnen og Stadsgården, der håndterer passagerfærger, krydstogtskibe og fragt. Stockholms havn, der er kendt for sin effektive drift og maleriske omgivelser, spiller en afgørende rolle i regionens handel, turisme og økonomiske aktivitet og tilbyder problemfri adgang til den pulserende hovedstad og dens omkringliggende skærgård.

Om Helsinki

Helsinki Havn er Finlands travleste maritime knudepunkt og en vigtig port, der forbinder rejsende med destinationer på tværs af Østersøen. Med sine topmoderne faciliteter og effektive færgetjenester tilbyder havnen regelmæssige ruter til Sverige, Estland, Tyskland og videre. Med flere terminaler, herunder West Harbour, South Harbour og Vuosaari Havn, sikrer den problemfri rejseoplevelser for passagerer og fragt.

Havnens centrale beliggenhed giver nem adgang til Helsinki's pulserende bymidte, der er rig på kulturelle vartegn, restauranter og shopping. Uanset om du begiver dig ud på et naturskønt krydstogt eller en hurtig færgetur, garanterer Helsinki Havn moderne faciliteter, problemfri drift og en fantastisk udsigt over Østersøkysten.

Stockholm til Helsinki Skibe

Anmeldelser af Stockholm-Helsinki

Der er i øjeblikket ingen anmeldelser af Stockholm-Helsinki

Færgekøreplan for Stockholm-Helsinki

Færgekøreplan for Stockholm til Helsinki mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
16:00
09:10
17t 10min
lør., søn., man., tirs.
16:30
09:30
17t
tirs.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:40