Swinoujscie - Ystad færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Swinoujscie Ystad Færge

3.9 / 5
(11 Vurderinger)

Færger fra Swinoujscie til Ystad drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter POLSCA Baltic Ferries og Unity Line . Der er i øjeblikket 14 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 7 timer 15 minutter . Den tidligste afgang er ved 12:30 , og den seneste er ved 23:00 . Priserne starter fra så lavt som 555 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Ystad i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Swinoujscie til Ystad

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 555
7t 8min
0 afgange
DKK 1,287
7t 23min
14 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Swinoujscie til Ystad (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Swinoujscie til Ystad er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.287 kr. til over 1.287 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.287 kr. og 1.287 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.287 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Swinoujscie til Ystad færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Swinoujscie og Ystad ?

📅 November er den billigste måned at sejle Swinoujscie til Ystad , med et gennemsnit på 637 kr. pr. overfart. Priserne topper 2.384 kr. September , mere end 3 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juli, Oktober og December ) ligger omkring 1.009 kr. – 1.528 kr. .

Denne overfart kører kun fra April – December - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Swinoujscie – Ystad pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( April – December )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
April1.776 kr.Spidsbelastningsperiode
Maj838 kr.Uden for myldretiden
Juni986 kr.Uden for myldretiden
Juli1.287 kr.Midtsæson
August1.766 kr.Spidsbelastningsperiode
September2.384 kr.Spidsbelastningsperiode
Oktober1.009 kr.Midtsæson
November637 kr.Uden for myldretiden
December1.528 kr.Midtsæson

Prisudvikling

1.776 kr.Apr.838 kr.Maj986 kr.Jun.1.287 kr.Jul.1.766 kr.Aug.2.384 kr.Sep.1.009 kr.Okt.637 kr.Nov.1.528 kr.Dec.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgeturen fra Swinoujscie til Ystad tilbyder en fredelig og naturskøn overfart mellem Polen og Sverige. Ved ankomst til Ystad, en charmerende kystby i det sydlige Sverige, vil du blive mødt af en malerisk havn, brostensbelagte gader og et væld af middelalderlig arkitektur.

Ystad er kendt for sine smukke strande, hyggelige pladser og rige kulturhistorie med museer, gallerier og historiske steder at udforske. Denne dejlige by er den perfekte base for at udforske Skåne-regionen, kendt for sine fantastiske landskaber og indbydende landskab.

Swinoujscie Ystad i billeder

Swinoujscie -Ystad

Afgangstavle for Swinoujscie -Ystad

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

23.00

Seneste billetpriser for Swinoujscie -Ystad

Godt tilbud!
lør. 26. dec., 13.00
3.419,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Swinoujscie -Ystad

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Unity Lines færger fra Swinoujscie?
Check-in åbner 120 minutter før afgang for alle passagerer. Passagerer med et køretøj: Check-in lukker 30 minutter før afgang. Passagerer uden køretøj: Check-in lukker 15 minutter før afgang.
Hvornår er indtjekningstid for Polferries fra Ystad til Swinoujscie og Swinoujscie til Ystad?
Fodgængere og passagerer i køretøjer skal checke ind 90 minutter før afgang. Passagerer i køretøjer med eldrevne køretøjer skal checke ind 120 minutter før afgang. Check-in lukker 30 minutter før afgang.

Om Ystad

Ystad Port, der ligger på Sveriges sydlige kyst i den maleriske by Ystad, er et vigtigt knudepunkt for søtransport i Østersøen. Det fungerer som et centralt forbindelsespunkt for passagerfærger og fragttrafik, især til destinationer som Bornholm, Polen og Tyskland. Udstyret med moderne faciliteter håndterer havnen en bred vifte af operationer, herunder kommerciel skibsfart, fiskeri og fritidssejlads. Dens strategiske beliggenhed, kombineret med effektiv infrastruktur og nærhed til Ystads charmerende historiske centrum, gør det til en vigtig indgang til regional og international handel og rejser.

Om Swinoujscie

Havnen i Swinoujscie, der ligger på Polens maleriske Østersøkyst, er en vigtig port for færgerejser i regionen. Med regelmæssige forbindelser til destinationer som Sverige er den en bekvem og effektiv rute for passagerer, der rejser mellem Skandinavien og Centraleuropa.

Uanset om du udforsker Polens kystskønhed eller tager til Skandinavien, er havnen i Swinoujscie et fremragende valg til din rejse.

Swinoujscie til Ystad Skibe

Anmeldelser af Swinoujscie -Ystad

3.9 / 5
11 Anmeldelser

Meget behagelig tur!

Meget behagelig tur!

customer, for 314 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Swinoujscie -Ystad

Færgekøreplan for Swinoujscie til Ystad mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
13:00
20:15
7t 15min
lør., man., ons., fre.
23:00
06:30
7t 30min
lør., søn., fre.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:40