Tanger Ville - Tarifa færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Tangier Tarifa Færge

3.9 / 5
(48 Vurderinger)

Færger fra Tangier til Tarifa drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter AML og Balearia . Der er i øjeblikket 72 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 1 time . Den tidligste afgang er ved 08:00 , og den seneste er ved 22:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Tarifa i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Tangier til Tarifa

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
-
—
38 afgange
DKK 1,618
2t
34 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:43

Tangier til Tarifa (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Tangier til Tarifa er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.618 kr. til over 1.618 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.618 kr. og 1.618 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.618 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Tangier til Tarifa færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Tangier og Tarifa ?

📅 December er den billigste måned at sejle Tangier til Tarifa , med et gennemsnit på 509 kr. pr. overfart. Priserne topper 4.103 kr. August , mere end 8 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( September – Oktober ) ligger omkring 1.734 kr. – 1.855 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juni – December - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Tangier – Tarifa pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juni – December )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Juni3.572 kr.Spidsbelastningsperiode
Juli1.629 kr.Uden for myldretiden
August4.103 kr.Spidsbelastningsperiode
September1.734 kr.Midtsæson
Oktober1.855 kr.Midtsæson
December509 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

3.572 kr.Jun.1.629 kr.Jul.4.103 kr.Aug.1.734 kr.Sep.1.855 kr.Okt.509 kr.Dec.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgeruten fra Tanger til Tarifa tilbyder en hurtig og naturskøn overfart mellem Marokko og Spanien, der krydser Gibraltarstrædet, en af de travleste og smukkeste vandveje i verden. Når færgen afgår fra den travle havn i Tanger, kan passagererne nyde panoramaudsigten over den marokkanske kystlinje med byens hvidkalkede bygninger, der rejser sig over havnen.

Tarifa er en charmerende kystby beliggende på det sydligste punkt på det spanske fastland i provinsen Cádiz i Andalusien. Tarifa er kendt for sin afslappede atmosfære, fantastiske strande og stærke maritime indflydelse og er blevet en populær destination for både naturelskere og eventyrlystne. Byens unikke beliggenhed, hvor Middelhavet møder Atlanterhavet, byder på dramatiske kystlandskaber og en rig kulturarv.

Et af Tarifas mest bemærkelsesværdige træk er dens smukke strande, som er kendt for fremragende forhold til windsurfing og kitesurfing. De stærke vinde, der blæser gennem Gibraltarstrædet, gør Tarifa til et mekka for vindsportsentusiaster. Playa de los Lances og Valdevaqueros er særligt populære for deres brede sandstrande og klare vand. For dem, der søger afslapning, giver strandene rigelig plads til at solbade eller nyde den forfriskende havbrise.

Den gamle bydel i Tarifa er en blanding af historie og charme med smalle, snoede gader, hvidkalkede huse og livlige pladser. Byen har en rig historie som en vigtig handelshavn og militærfæstning, hvilket fremgår af dens historiske bygninger såsom Castillo de Guzmán el Bueno, et slot fra det 10. århundrede med panoramaudsigt over byen og kysten. Puerta de Jerez, en gammel port, er et andet bemærkelsesværdigt vartegn, der afspejler byens historiske betydning.

Tarifa er også et knudepunkt for naturelskere, da det er et førsteklasses sted for hvalsafari og fuglekiggeri. Byens nærhed til Gibraltarstrædet giver en unik mulighed for at se trækfugle, delfiner og endda spækhuggere og kaskelothvaler, hvilket gør den til en populær destination for økoturisme.

Med sin afslappede charme, fantastiske naturlige skønhed og varierede aktiviteter tilbyder Tarifa en perfekt blanding af eventyr, historie og afslapning. Uanset om du er til vandsport, udforsker historiske steder eller blot nyder byens rolige atmosfære, er Tarifa et must-visit i det sydlige Spanien.

Tangier Tarifa i billeder

Tangier-Tarifa

Afgangstavle for Tangier-Tarifa

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

14.00

15.00

16.00

18.00

19.00

20.00

Ofte stillede spørgsmål om Tangier-Tarifa

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvad er indtjekningstiderne for Balearia-færgerne fra Tarifa til Tanger og Tanger til Tarifa?

Fodgængere skal checke ind 60 minutter før afgang.

Køretøjspassagerer skal checke ind 90 minutter før afgang.

Hvornår er indtjekningstid for Africa Morocco Link (AML) færger fra Tanger?
Alle passagerer skal tjekke ind mindst 2 timer før afgang.

Om Tarifa

Havnen i Tarifa, der ligger på den sydligste spids af Spanien, er porten mellem Europa og Nordafrika. Havnen er veludstyret med rejsendes faciliteter, herunder parkering, caféer og nem adgang til den historiske by Tarifa. Berømt for sine smukke strande og pulserende surfkultur, Tarifa er et mindeværdigt afgangs- eller ankomststed. Uanset om du er på vej til en dagstur til Marokko eller starter et eventyr i Spanien, sikrer Tarifa Havn en jævn og naturskøn rejseoplevelse.

Om Tangier

Tangier Port, beliggende i den nordlige by Tangier, Marokko, er et vigtigt maritimt knudepunkt, der forbinder Afrika og Europa. Med udsigt over Gibraltarstrædet er det en af de travleste havne i Afrika, der håndterer fragt, passagerfærger og krydstogtskibe. Havnen er strategisk vigtig for international handel og tilbyder avancerede faciliteter og effektiv forbindelse til store globale skibsruter. Med sin moderne infrastruktur og nærhed til Tangier Med, en af de største havne i Middelhavet, fungerer den som en vital port for handel og turisme i regionen.

Tangier til Tarifa Skibe

Anmeldelser af Tangier-Tarifa

3.9 / 5
48 Anmeldelser

Der var ingen der, og…

Der var ingen der, og toiletterne var slet ikke rene

cliente, for 68 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Ikke dårligt for juli

Ikke dårligt for juli

Pedro, for 103 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Fantastisk krydsning

Fantastisk krydsning

cliente, for 111 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Tangier-Tarifa

Færgekøreplan for Tangier til Tarifa mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
07:00
09:00
2t
søn., ons., tors., fre.
08:00
10:00
2t
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
09:00
11:00
2t
fre.
10:00
12:00
2t
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
11:00
13:00
2t
tors., fre.
14:00
16:00
2t
Hverdag
15:00
17:00
2t
lør., tors.
16:00
18:00
2t
Hverdag
18:00
20:00
2t
Hverdag
19:00
21:00
2t
lør., søn., tors.
20:00
22:00
2t
Hverdag
22:00
23:59
1t 59min
tirs., ons., tors., fre.
23:00
01:00
2t
lør.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:40