Valencia - Mostaganem færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Valencia Mostaganem Færge

4 / 5
(202 Vurderinger)

Færger fra Valencia til Mostaganem drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Balearia . Der er i øjeblikket 1 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 16 timer . Den tidligste afgang er ved 17:00 , og den seneste er ved 17:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Mostaganem i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Valencia til Mostaganem

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 2,663
16t
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:41

Valencia til Mostaganem (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Valencia til Mostaganem er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 2.929 kr. til over 5.325 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 2.929 kr. og 2.929 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 2.929 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

  • Dagsture : Fra 5.325 kr. for en bil og passagerer.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Valencia til Mostaganem færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Valencia og Mostaganem ?

📅 September er den billigste måned at sejle Valencia til Mostaganem , med et gennemsnit på 2.386 kr. pr. overfart. Priserne topper 10.738 kr. Juli , mere end 4 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juni og Oktober ) ligger omkring 2.929 kr. – 3.197 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juni – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Valencia – Mostaganem pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juni – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Juni3.197 kr.Midtsæson
Juli10.738 kr.Spidsbelastningsperiode
August2.778 kr.Uden for myldretiden
September2.386 kr.Uden for myldretiden
Oktober2.929 kr.Midtsæson

Prisudvikling

3.197 kr.Jun.10.738 kr.Jul.2.778 kr.Aug.2.386 kr.Sep.2.929 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgeturen mellem Valencia og Mostaganem går gennem det naturskønne Middelhav. Passagererne kan nyde havudsigten, mens de sætter sejl.

Valencia-Mostaganem-færgen er særligt populær blandt familier, turister og dem, der rejser med køretøj, da den giver rigelig plads til bagage og personlige ejendele. Ombord kan passagererne slappe af, nyde udsigten over Middelhavet og opleve en unik blanding af spansk og algerisk gæstfrihed.

Ved ankomst til Mostaganems havn bydes rejsende velkommen med nem adgang til lokal transport, hoteller og forbindelser til nærliggende byer. Denne rute er en ideel mulighed for dem, der ønsker at udforske Algeriets rige kultur og smukke kystlandskaber i deres eget tempo.

Valencia Mostaganem i billeder

Valencia-Mostaganem

Valencia-Mostaganem Kampagner og billige tilbud

Algeriet med bil: dokumenter, forsikring og TPD
Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Opslået: 27. okt. 2026

Afgangstavle for Valencia-Mostaganem

fredag den 6. november 2026

AfgangstidRuteSælger

17.00

Seneste billetpriser for Valencia-Mostaganem

Godt tilbud!
fre. 20. nov., 18.30
5.325,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Valencia-Mostaganem

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Balearia færger fra Valencia til Mostaganem og Mostaganem til Valencia?

Valencia til Mostaganem: Alle passagerer skal checke ind mindst 4 timer før afgang.

Mostaganem til Valencia: Alle passagerer skal checke ind mindst 6 timer før afgang.

Om Mostaganem

Mostaganem Havn tilbyder i øjeblikket forbindelser til Spanien. Havnen fungerer som en af de vigtigste havne i Algeriet og har mange aktive faciliteter.

Det er en mindre havn beliggende ved Arzew-bugten i Middelhavet. Du kan nemt nå havnen til fods fra Mostaganem centrum, da den kun ligger en kort gåtur fra Emir A.E.K. Haven. Hvis du derimod planlægger at rejse til Mostaganem i bil, er det nemt at komme til havnen, da alle nationale veje løber over i havnevejen.

Om Valencia

Valencia Havn ligger i hjertet af Valencia-regionen og har fremragende vej- og jernbaneforbindelser til det centrale Spanien, hvilket gør den til den ideelle naturlige havn for Madrid.

Flere færgeselskaber opererer fra Valencia Havn, hvilket skaber mange destinationsmuligheder for rejsende at vælge imellem. Havnen har også mange faciliteter at tilbyde, et turistinformationscenter, toldfri transport, souvenirbutikker, internetadgang, toiletter og en restaurant.

Valencia til Mostaganem Skibe

Anmeldelser af Valencia-Mostaganem

4 / 5
202 Anmeldelser

Personalet taler ikke fransk, uimødekommende,…

Personalet taler ikke fransk, uimødekommende, forfærdelig cafeteria

Bettahar, for 41 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Fantastisk overfart, fantastisk personale om…

Fantastisk overfart, fantastisk personale om bord!! Jeg kan varmt anbefale det!!!

cliente, for 55 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Personalet var organiseret, hurtigt og…

Personalet var organiseret, hurtigt og imødekommende; restauranten var ikke dårlig. God oplevelse!

cliente, for 77 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Valencia-Mostaganem

Færgekøreplan for Valencia til Mostaganem mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
17:00
09:00
16t
fre.
18:30
09:00
14t 30min
fre.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39