Algeciras - Tanger-Med færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Algeciras Tanger Med Færge

3.7 / 5
(331 Vurderinger)

Færger fra Algeciras til Tanger Med drives af 4 færgeselskaber. Operatører omfatter AML, Balearia, FRS og Trasmediterranea . Der er i øjeblikket 146 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 1 time 38 minutter . Den tidligste afgang er ved 01:30 , og den seneste er ved 23:59 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Tanger Med i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Algeciras til Tanger Med

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
-
3t
49 afgange
DKK 1,544
2t 30min
59 afgange
-
1t 30min
37 afgange
-
—
1 afgange
-
1t 30min
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Algeciras til Tanger Med (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Algeciras til Tanger Med er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.544 kr. til over 1.544 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.544 kr. og 1.544 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.544 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Algeciras til Tanger Med færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Algeciras og Tanger Med ?

📅 Januar er den billigste måned at sejle Algeciras til Tanger Med , med et gennemsnit på 1.393 kr. pr. overfart. Priserne topper 3.258 kr. August , mere end 2 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juni – Juli og Oktober ) ligger omkring 1.541 kr. – 1.569 kr. .

Denne overfart kører kun fra Januar – December - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Algeciras – Tanger Med pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Januar – December )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Januar1.393 kr.Uden for myldretiden
Februar2.283 kr.Spidsbelastningsperiode
Juni1.569 kr.Midtsæson
Juli1.541 kr.Midtsæson
August3.258 kr.Spidsbelastningsperiode
September1.506 kr.Uden for myldretiden
Oktober1.544 kr.Midtsæson
December1.439 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

1.393 kr.Jan.2.283 kr.Feb.1.569 kr.Jun.1.541 kr.Jul.3.258 kr.Aug.1.506 kr.Sep.1.544 kr.Okt.1.439 kr.Dec.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Rejsen fra Spanien til Marokko giver passagererne en fantastisk måde at udforske og nyde marokkansk kultur på. Rejsen er kortere end andre og tilbydes af en lang række operatører.

Med hyppige daglige afgange er denne færgerute ideel til fleksible rejseplaner. Vælg færgen fra Algeciras til Tanger Med for en hurtig, pålidelig og naturskøn rejse, der starter dit marokkanske eventyr.

Algeciras Tanger Med i billeder

Algeciras-Tanger Med

Afgangstavle for Algeciras-Tanger Med

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

14.45

17.30

Ofte stillede spørgsmål om Algeciras-Tanger Med

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Africa Morocco Link (AML) færger fra Algeciras?
Alle passagerer skal tjekke ind mindst 2 timer før afgang.
Hvornår er indtjekningstid for Naviera Armas Trasmediterranea færger fra Algeciras til Tanger Med og Tanger Med til Algeciras?
Check-in lukker 1 time før afgang for alle passagerer.
Hvornår er indtjekningstid for Balearia-færger fra Algeciras til Tanger Med og Tanger Med til Algeciras?
Alle passagerer skal checke ind mindst 5 timer før afgang.
Hvad er indtjekningstiderne for FRS færger fra Algeciras?
Alle passagerer bør tjekke ind mindst 90 minutter før afgang.
Hvornår er indtjekningstid for Africa Morocco Link (AML) færger fra Tanger Med?
Alle passagerer skal tjekke ind mindst 2 timer før afgang.

Om Algeciras

Algeciras Havn, der ligger på Spaniens sydkyst, er en af de travleste og mest betydningsfulde havne i Middelhavet og tilbyder en vital forbindelse mellem Spanien, Marokko og resten af landet. Havnen er kendt for sin effektivitet og moderne infrastruktur og fungerer som et populært afgangssted for færger, der sejler til Tanger Med, Ceuta og andre nordafrikanske destinationer. Passagerer kan nyde komfortable faciliteter, herunder ventestuer, caféer, toiletter og nem adgang til parkering, hvilket sikrer en problemfri rejseoplevelse.

Beliggende i nærheden af den travle by Algeciras kan rejsende nemt udforske de lokale attraktioner, såsom de fantastiske strande langs Algeciras-bugten eller den nærliggende Gibraltarklippe.

Havnens beliggenhed giver også fremragende transportforbindelser til andre større byer i Spanien, hvilket gør den til et bekvemt knudepunkt for rejser i hele regionen. Algeciras Havn tilbyder en problemfri og komfortabel start på ethvert middelhavseventyr med en perfekt blanding af praktisk anvendelighed og lokal charme.

Om Tanger Med

Tanger Med Havn, beliggende på Marokkos nordkyst nær Tanger, er en af Afrikas største og mest avancerede havne og fungerer som en vigtig forbindelse mellem Nordafrika og Europa. Havnen tilbyder daglige færgeafgange til destinationer som Algeciras og Tarifa i Spanien, hvilket gør den til et fremragende valg for rejsende, der krydser Gibraltarstrædet. Tanger Med Havn er kendt for sin moderne infrastruktur og tilbyder en strømlinet og passagervenlig oplevelse med tydelig skiltning, komfortable venteområder, caféer og bekvemme parkeringsfaciliteter.

Passagerer i Tanger Med kan forvente effektive check-in- og boardingprocesser, uanset om de rejser i bil eller til fods. Havnens nærhed til Tanger betyder også, at passagerer nemt kan udforske denne pulserende marokkanske by med dens historiske medina, livlige souks og naturskønne kystlinje. Tanger Med Havn kombinerer funktionalitet med marokkansk gæstfrihed og skaber en imødekommende port for både lokale rejsende og internationale besøgende, der krydser Middelhavet.

Algeciras til Tanger Med Skibe

Anmeldelser af Algeciras-Tanger Med

3.7 / 5
331 Anmeldelser

Ret godt 👍 samlet set

Ret godt 👍 samlet set

client Ouiiche Larbi, for 16 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Vi prøver, hvor vi kan,…

Vi prøver, hvor vi kan, at tage til Marokko med jer. Fremragende besætning og personale ved kysten.

Customer, for 30 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Personen der tjekker pas er…

Personen der tjekker pas er ubehagelig

EL MAHDI LATRACH, for 58 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Algeciras-Tanger Med

Færgekøreplan for Algeciras til Tanger Med mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
00:45
01:45
1t
søn.
01:00
01:30
30min
søn.
01:30
02:00
30min
Hverdag
03:00
03:30
30min
søn.
04:30
05:00
30min
lør., søn., man., tirs., tors.
05:01
05:31
30min
søn., tirs., tors., fre.
06:00
06:30
30min
man., tors.
06:30
07:30
1t
tors.
07:30
08:00
30min
søn., man., ons., tors., fre.
08:00
08:30
30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
08:30
09:30
1t
søn., man., tirs., tors., fre.
09:00
09:30
30min
tors., fre.
09:00
09:30
30min
søn., man., tirs., tors., fre.
09:15
10:15
1t
søn., tirs., tors.
09:30
10:00
30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
10:00
10:30
30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
11:00
12:00
1t
søn., ons.
11:45
12:45
1t
søn., man.
12:00
13:00
1t
man.
12:00
12:30
30min
man., tirs.
12:30
13:00
30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
13:01
13:31
30min
lør., søn., man., tors.
14:45
15:15
30min
Hverdag
15:00
15:30
30min
tirs., ons.
15:30
16:00
30min
Hverdag
17:00
17:30
30min
lør., søn., man.
17:15
17:45
30min
Hverdag
17:30
18:30
1t
lør.
18:00
18:30
30min
lør., man., tirs., ons.
18:00
18:30
30min
lør., søn., ons.
19:00
20:00
1t
lør., søn.
20:00
21:00
1t
søn., ons.
20:30
21:00
30min
Hverdag
20:45
21:15
30min
tirs., tors.
21:45
22:15
30min
lør., tirs., ons., tors., fre.
22:30
23:30
1t
lør.
23:30
23:59
29min
Hverdag
23:59
00:30
31min
lør.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:38