Almeria - Nador færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Almeria Nador Færge

3.4 / 5
(505 Vurderinger)

Færger fra Almeria til Nador drives af 4 færgeselskaber. Operatører omfatter AML, Balearia, Grandi Navi Veloci og Trasmediterranea . Der er i øjeblikket 7 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 8 timer 37 minutter . Den tidligste afgang er ved 12:00 , og den seneste er ved 23:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Nador i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Almeria til Nador

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
-
8t
0 afgange
DKK 1,425
8t 56min
7 afgange
DKK 1,464
9t 30min
0 afgange
-
8t
0 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Almeria til Nador (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Almeria til Nador er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.425 kr. til over 1.425 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.425 kr. og 1.425 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.425 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Almeria til Nador færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Almeria og Nador ?

📅 Juni er den billigste måned at sejle Almeria til Nador , med et gennemsnit på 1.555 kr. pr. overfart. Priserne topper 3.734 kr. Marts , mere end 2 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Februar, August og Oktober ) ligger omkring 1.927 kr. – 2.637 kr. .

Denne overfart kører kun fra Februar – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Almeria – Nador pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Februar – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Februar2.637 kr.Midtsæson
Marts3.734 kr.Spidsbelastningsperiode
April2.648 kr.Spidsbelastningsperiode
Juni1.555 kr.Uden for myldretiden
Juli1.726 kr.Uden for myldretiden
August1.927 kr.Midtsæson
September1.643 kr.Uden for myldretiden
Oktober2.353 kr.Midtsæson

Prisudvikling

2.637 kr.Feb.3.734 kr.Mar.2.648 kr.Apr.1.555 kr.Jun.1.726 kr.Jul.1.927 kr.Aug.1.643 kr.Sep.2.353 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Rejsen, der starter i Almeria og ankommer til Nador, sejler over Middelhavet. Der er flere daglige afgange, så et kort ophold i Nador kan være muligt.

Almería-Nador-færgen er en overkommelig og direkte mulighed sammenlignet med at flyve. Den er især populær blandt familier og dem, der medbringer køretøjer, da den giver en unik oplevelse og rigelig bagageplads.

At rejse fra Spanien til Marokko giver passagerer og turister mulighed for at udforske nye kulturer og vartegn på en kort tur over havet.

Almeria Nador i billeder

Almeria-Nador

Almeria-Nador Kampagner og billige tilbud

GNV-færger: op til 40% rabat
GNV færgetilbud: op til 40% rabat på Marokko, Tunesien, Albanien, Sicilien, Sardinien og De Baleariske Øer

GNV færgetilbud: op til 40% rabat på Marokko, Tunesien, Albanien, Sicilien, Sardinien og De Baleariske Øer

Opslået: 28. okt. 2026

Afgangstavle for Almeria-Nador

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

14.00

23.59

Seneste billetpriser for Almeria-Nador

Godt tilbud!
ons. 18. nov., 14.00
1.276,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Almeria-Nador

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Balearia-færger fra Almeria til Nador og Nador til Almeria?

Almeria til Nador: Alle passagerer skal checke ind mindst 9 timer før afgang.

Nador til Almeria: Passagerer i køretøj skal checke ind mindst 2 timer før afgang, og passagerer til fods skal checke ind mindst 60 minutter før afgang.

Hvornår er indtjekningstid for Naviera Armas Trasmediterranea færger fra Almeria til Nador og Nador til Almeria?
Check-in lukker 1 time før afgang for alle passagerer.

Om Nador

Nador Havn er et pulserende indgangssted for rejsende, der udforsker det nordøstlige Marokko. Havnen ligger langs Middelhavskysten og tilbyder en fantastisk udsigt og nem adgang til byen Nador, der er kendt for sin rige kultur og varme gæstfrihed.

Nærliggende attraktioner inkluderer smukke strande, de naturskønne Hirak-bjerge og den charmerende by Selouane. Uanset om du ankommer eller afgår, er Nador Havn en ideel indgangsport til at opleve den unikke blanding af marokkanske traditioner og middelhavsindflydelser.

I de senere år har Nador Havn gennemgået betydelige opgraderinger og udvidelser for at forbedre sin kapacitet og effektivitet.

Om Almeria

Almería Havn er en travl færgehavn i Spanien. Havnen ligger i centrum af byen og fungerer primært som færgeterminal.

Almerias havn er opdelt i flere forskellige områder. Den har mange faciliteter og byder på restauranter, barer og nemme parkeringspladser.

Det er meget nemt at komme til Almería Havn, og du kan nå havnen som fodgænger eller i bil. Det er kun en kort gåtur fra centrum og markederne.

Almeria til Nador Skibe

Anmeldelser af Almeria-Nador

3.4 / 5
505 Anmeldelser

Okay, det er bare koldt,…

Okay, det er bare koldt, og at tænde for airconditionen køler det også ned. Tak.

cliente, for 49 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Det er meget

Det er meget

Youssef Chaiaf, for 56 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

En rigtig god oplevelse med…

En rigtig god oplevelse med GNV på Almería-Nador-overfarten. Skibet er komfortabelt, og kahytterne er rummelige nok til at få en god hvile under rejsen. Sengene er komfortable, og kahytten er veludstyret. Alt i alt en behagelig overfart.

Mounaim El mokhtari, for 62 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Almeria-Nador

Færgekøreplan for Almeria til Nador mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
13:00
19:00
6t
lør., søn.
14:00
20:30
6t 30min
Hverdag
23:59
07:00
7t 1min
Hverdag

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39