Barcelona - Genova færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Barcelona Genova Færge

3.5 / 5
(9 Vurderinger)

Færger fra Barcelona til Genova drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Grandi Navi Veloci . Der er i øjeblikket 1 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 25 timer 30 minutter . Den tidligste afgang er ved 11:30 , og den seneste er ved 11:30 . Priserne starter fra så lavt som 1.530 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Genova i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Barcelona til Genova

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 1,530
25t 30min
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Barcelona til Genova (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Barcelona til Genova er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.530 kr. til over 1.530 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.530 kr. og 1.530 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.530 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Barcelona til Genova færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Barcelona og Genova ?

📅 Oktober er den billigste måned at sejle Barcelona til Genova , med et gennemsnit på 1.105 kr. pr. overfart. Priserne topper 5.673 kr. Juni , mere end 5 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnittet for midtsæsonmåneden ( Juli ) ligger omkring 3.774 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juni – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Barcelona – Genova pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juni – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Juni5.673 kr.Spidsbelastningsperiode
Juli3.774 kr.Midtsæson
September1.530 kr.Uden for myldretiden
Oktober1.105 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

5.673 kr.Jun.3.774 kr.Jul.1.530 kr.Sep.1.105 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgeturen fra Barcelona til Genova er en afslappende og naturskøn måde at rejse mellem Spanien og Italien på. Ruten, der drives af moderne fartøjer, tilbyder en række komfortable kahytter, spisning ombord, underholdning og en betagende udsigt over Middelhavet.

Ved ankomst til Genova, en historisk havneby med en rig maritim arv, finder du en blanding af fantastisk arkitektur, pulserende pladser og en malerisk havn. Udforsk den UNESCO-beskyttede gamle bydel, oplev det berømte Genova Akvarium, eller nyd autentisk ligurisk mad, hvilket gør den til en port til Italiens fortryllende riviera og videre.

Barcelona Genova i billeder

Barcelona-Genova

Afgangstavle for Barcelona-Genova

torsdag den 5. november 2026

AfgangstidRuteSælger

11.30

Ofte stillede spørgsmål om Barcelona-Genova

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Grandi Navi Veloci (GNV) færger fra Barcelona (international)?
Alle passagerer: Check-in åbner 4 timer før afgang og lukker 1 time før afgang. Du skal have en kopi af din billet, inden du checker ind.

Om Barcelona

Barcelonas havn er en vigtig havn i Catalonien, Spanien. Havnen er opdelt i tre zoner: Port Vell (den gamle havn), handels- og industrihavnen og logistikhavnen (Barcelona Frihavn).

Havnen har også mange transportforbindelser til hovedbyen, hvilket gør det nemt for rejsende at udforske. Havnen tilbyder også tjenester såsom sikkerhedskontrol, bagagehåndtering, parkering, toldfri butikker og rummelige check-in-områder.

Barcelonas havn har udpegede terminaler baseret på din transportform. Uanset om du er fodgænger eller rejser med et køretøj, vil dit adgangspunkt til embarkeringsområdet afgøre.

Om Genova

Genovas færgehavn er strategisk placeret for turister og handel og har altid fungeret som en forbindelse mellem det kontinentale Europa og Middelhavet. Spanien, Marokko, Korsika, Sardinien og Tunesien er alle godt forbundet fra Genovas havn.

Genovas historie er knyttet til søfart og handel; byen er blandt andet kendt for at være fødestedet for Christopher Columbus, Giuseppe Mazzini og Goffredo Mameli. Dens havn er den vigtigste i Italien.

Genovas historiske centrum byder på adskillige paladser, kaldet Palazzi dei Rolli, der er erklæret som et verdensarvssted af UNESCO. I Genova kan du finde nogle af de smukkeste paladser i Europa, sande skatte, både i Genovas historiske centrum og langs Rivieraen. I dag er Genova et etableret turist-, kultur-, videnskabeligt, musikalsk og universitetscenter.

Barcelona til Genova Skibe

Anmeldelser af Barcelona-Genova

3.5 / 5
9 Anmeldelser

For dyr mad, stenhårde senge…

For dyr mad, stenhårde senge i suiterne, alt for kold aircondition i barerne. Funktionelt, punktligt og hurtigt, personalet upåklageligt.

Massimo Gardumi, for 67 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Barcelona-Genova

Færgekøreplan for Barcelona til Genova mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
11:30
13:00 (+1 dag)
25t 30min
tors.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39