Genova - Barcelona færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Genova Barcelona Færge

4.1 / 5
(6 Vurderinger)

Færger fra Genova til Barcelona drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Grandi Navi Veloci . Der er i øjeblikket 1 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 22 timer 3 minutter . Den tidligste afgang er ved 14:00 , og den seneste er ved 16:00 . Priserne starter fra så lavt som 1.565 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Barcelona i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Genova til Barcelona

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 1,565
22t 3min
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Genova til Barcelona (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Genova til Barcelona er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.565 kr. til over 1.565 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.565 kr. og 1.565 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.565 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Genova til Barcelona færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Genova og Barcelona ?

📅 September er den billigste måned at sejle Genova til Barcelona , med et gennemsnit på 1.565 kr. pr. overfart. Priserne topper 5.673 kr. Juni , mere end 3 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Marts og August ) ligger omkring 2.983 kr. – 3.787 kr. .

Denne overfart kører kun fra Marts – September - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Genova – Barcelona pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Marts – September )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Marts2.983 kr.Midtsæson
Juni5.673 kr.Spidsbelastningsperiode
Juli1.804 kr.Uden for myldretiden
August3.787 kr.Midtsæson
September1.565 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

2.983 kr.Mar.5.673 kr.Jun.1.804 kr.Jul.3.787 kr.Aug.1.565 kr.Sep.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgeturen fra Genova til Barcelona tilbyder en naturskøn og komfortabel forbindelse mellem Italien og Spanien. Moderne fartøjer sikrer en behagelig oplevelse med hyggelige kahytter, et udvalg af spisemuligheder og underholdning ombord for alle aldre. Passagererne kan nyde den rolige udsigt over Middelhavet fra rummelige dæk eller slappe af i loungeområderne.

Ved ankomsten til Barcelona, en by berømt for sin unikke arkitektur, livlige kultur og fantastiske kystlinje, vil du blive budt velkommen af uendelige muligheder for udforskning. Besøg ikoniske vartegn som Sagrada Familia, slentre gennem det gotiske kvarter, eller slap af på byens sandstrande. Barcelona byder på historie, kunst og et pulserende byliv.

Genova Barcelona i billeder

Genova-Barcelona

Afgangstavle for Genova-Barcelona

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

16.00

Seneste billetpriser for Genova-Barcelona

Godt tilbud!
lør. 24. apr., 16.00
3.882,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Genova-Barcelona

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Grandi Navi Veloci (GNV) færger fra Genova (international)?
Passagerer med køretøj: Check-in åbner 5 timer før afgang og lukker 1 time før afgang. Passagerer uden køretøj: Check-in åbner 4 timer før afgang og lukker 1 time før afgang. Du skal have en kopi af din billet, inden du checker ind.

Om Genova

Genovas færgehavn er strategisk placeret for turister og handel og har altid fungeret som en forbindelse mellem det kontinentale Europa og Middelhavet. Spanien, Marokko, Korsika, Sardinien og Tunesien er alle godt forbundet fra Genovas havn.

Genovas historie er knyttet til søfart og handel; byen er blandt andet kendt for at være fødestedet for Christopher Columbus, Giuseppe Mazzini og Goffredo Mameli. Dens havn er den vigtigste i Italien.

Genovas historiske centrum byder på adskillige paladser, kaldet Palazzi dei Rolli, der er erklæret som et verdensarvssted af UNESCO. I Genova kan du finde nogle af de smukkeste paladser i Europa, sande skatte, både i Genovas historiske centrum og langs Rivieraen. I dag er Genova et etableret turist-, kultur-, videnskabeligt, musikalsk og universitetscenter.

Om Barcelona

Barcelonas havn er en vigtig havn i Catalonien, Spanien. Havnen er opdelt i tre zoner: Port Vell (den gamle havn), handels- og industrihavnen og logistikhavnen (Barcelona Frihavn).

Havnen har også mange transportforbindelser til hovedbyen, hvilket gør det nemt for rejsende at udforske. Havnen tilbyder også tjenester såsom sikkerhedskontrol, bagagehåndtering, parkering, toldfri butikker og rummelige check-in-områder.

Barcelonas havn har udpegede terminaler baseret på din transportform. Uanset om du er fodgænger eller rejser med et køretøj, vil dit adgangspunkt til embarkeringsområdet afgøre.

Genova til Barcelona Skibe

Anmeldelser af Genova-Barcelona

4.1 / 5
6 Anmeldelser

Det var en meget behagelig…

Det var en meget behagelig oplevelse

customer, for 139 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Genova-Barcelona

Færgekøreplan for Genova til Barcelona mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
13:00
11:00
22t
tirs.
14:00
15:15 (+1 dag)
25t 15min
tirs.
16:00
13:30
21t 30min
lør.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39