Marseille - Skikda færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Marseille Skikda Færge

3.9 / 5
(12 Vurderinger)

Færger fra Marseille til Skikda drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter Algerie Ferries og Corsica Linea . Rejsen tager typisk omkring 22 timer 30 minutter . Den tidligste afgang er ved 09:00 , og den seneste er ved 17:00 . Priserne starter fra så lavt som 5.933 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Skikda i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Marseille til Skikda

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 5,933
23t
0 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Marseille til Skikda (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Marseille til Skikda er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 5.933 kr. til over 5.933 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 5.933 kr. og 5.933 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 5.933 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Marseille til Skikda færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Marseille og Skikda ?

📅 September er den billigste måned at sejle Marseille til Skikda , med et gennemsnit på 5.909 kr. pr. overfart. Priserne topper i Juli ved 9.632 kr. .

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juni og Oktober ) ligger omkring 5.933 kr. – 7.013 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juni – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Marseille – Skikda pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juni – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Juni7.013 kr.Midtsæson
Juli9.632 kr.Spidsbelastningsperiode
August5.912 kr.Uden for myldretiden
September5.909 kr.Uden for myldretiden
Oktober5.933 kr.Midtsæson

Prisudvikling

7.013 kr.Jun.9.632 kr.Jul.5.912 kr.Aug.5.909 kr.Sep.5.933 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgerejser fra Marseille til Skikda tilbyder en naturskøn og behagelig rejse over Middelhavet. Ombord finder du en række faciliteter designet til at gøre din tur behagelig, herunder afslappende lounger, restauranter og butikker. Når du nærmer dig Skikda, vil du blive behandlet med en fantastisk udsigt over Algeriets kystlinje. Ved ankomst kan du forvente at gå i land i en travl havn med nem adgang til lokale transportmuligheder, hvilket gør det nemt at udforske byens pulserende markeder, historiske steder og smukke strande. Skikda er kendt for sin charmerende blanding af kystskønhed og rige kulturarv, der byder rejsende velkommen til en helt unik destination.

Marseille Skikda i billeder

Marseille-Skikda

Marseille-Skikda Kampagner og billige tilbud

Algeriet med bil: dokumenter, forsikring og TPD
Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Opslået: 27. okt. 2026

Afgangstavle for Marseille-Skikda

tirsdag den 10. november 2026

AfgangstidRuteSælger

17.00

Ofte stillede spørgsmål om Marseille-Skikda

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Algérie Ferries fra Marseille?
Fodpassagerer: Check-in åbner 4 timer før afgangstid og lukker 1 time før afgangstid. Bilpassagerer: Check-in åbner 4 timer før afgangstid og lukker 90 minutter før afgangstid. Du skal have en kopi af din billet inden du checker ind.
Hvornår er indtjekningstid for Corsica Linea færger fra Marseille til Skikda og Skikda til Marseille?
Fodgængere skal møde op 120 minutter før påstigning. Passagerer med køretøjer skal møde op 180 minutter før boarding. Du skal have en kopi af din billet inden du checker ind.

Om Skikda

Havnen i Skikda, der ligger på Algeriets nordøstlige Middelhavskyst, er et af landets vigtigste maritime knudepunkter. Den fungerer som et centralt center for olie- og gaseksport takket være sin nærhed til store petrokemiske faciliteter og naturgasforarbejdningsanlæg.

Derudover håndterer havnen stykgods, passagerer, containertrafik og import. Dens moderne infrastruktur og strategiske beliggenhed gør den til et vigtigt led i Algeriets handelsnetværk, der understøtter både indenlandsk økonomisk vækst og international handel.

Om Marseille

Marseille Havn, en af de største og ældste i Frankrig, er et centralt knudepunkt for international handel og passagertransport i Middelhavet.

Den er strategisk placeret og tilbyder omfattende fragtfaciliteter, en travl krydstogtterminal og forskellige maritime tjenester. Havnen er rig på historie og er en dynamisk blanding af gammel flådetradition og moderne infrastruktur, der forbinder Europa med globale ruter.

Marseille til Skikda Skibe

Anmeldelser af Marseille-Skikda

3.9 / 5
12 Anmeldelser

Der har været mange forbedringer…

Der har været mange forbedringer fra personalets side.

wassim deghdak, for 117 dage sidenIndsamlet via AFerry.com