Sete til Algier Færge

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Bosat, hvor?Ikke lokale passagerer
Køretøjstandard bil
Valuta:

Sete Algier Færge

3.9 / 5
(149 Vurderinger)

Færger fra Sete til Algier drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Grandi Navi Veloci . Rejsen tager typisk omkring 25 timer 30 minutter . Den tidligste afgang er ved 15:00 , og den seneste er ved 15:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Algier i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Sete til Algier

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 3,000
25t 30min
0 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:42

Sete til Algier (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Sete til Algier er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 3.000 kr. til over 6.225 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 3.000 kr. og 3.000 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 3.000 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

  • Dagsture : Fra 6.225 kr. for en bil og passagerer.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Sete til Algier færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Sete og Algier ?

📅 August er den billigste måned at sejle Sete til Algier , med et gennemsnit på 2.999 kr. pr. overfart. Priserne topper 13.428 kr. Juni , mere end 4 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Januar og September ) ligger omkring 3.490 kr. – 5.629 kr. .

Denne overfart kører kun fra Januar – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Sete – Algier pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Januar – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Januar5.629 kr.Midtsæson
Juni13.428 kr.Spidsbelastningsperiode
Juli10.951 kr.Spidsbelastningsperiode
August2.999 kr.Uden for myldretiden
September3.490 kr.Midtsæson
Oktober3.374 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

5.629 kr.Jan.13.428 kr.Jun.10.951 kr.Jul.2.999 kr.Aug.3.490 kr.Sep.3.374 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgerejser fra Sete til Algier tilbyder en naturskøn og bekvem rute mellem det franske fastland og den pulserende hovedstad i Algeriet. Sete, ofte omtalt som "Languedocs Venedig", er en malerisk havneby i det sydlige Frankrig, der tilbyder en afslappet middelhavsatmosfære. Med sine kanaler, fiskerestauranter og pulserende markeder er Sete et godt udgangspunkt for en færgerejse til Algier. Byen er berømt for sine sandstrande, fantastiske udsigter fra Mont Saint-Clair og en række kulturelle begivenheder, herunder den livlige årlige vandridterfestival.

Algier, en by rig på historie, ligger langs Middelhavskysten med sine hvidkalkede bygninger og dramatiske bakker, der skaber en slående baggrund. Byen, kendt som "det algeriske Paris", er et travlt centrum for kultur med sin charmerende gamle bydel, Casbahen, der byder på smalle, snoede gader, traditionelle souks og historiske vartegn som Ketchaoua-moskeen og Notre-Dame d'Afrique-basilikaen.

Sete og Algier tilbyder en rig historie, kultur og naturlig skønhed. Mens Sete charmerer besøgende med sit afslappede tempo og maritime atmosfære, hilser Algier rejsende velkommen med sin dynamiske energi og historiske betydning, hvilket gør denne færgerute til den perfekte måde at udforske to unikke middelhavsdestinationer.

Sete Algier i billeder

Sete-Algier

Sete-Algier Kampagner og billige tilbud

Algeriet med bil: dokumenter, forsikring og TPD
Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Opslået: 27. okt. 2026

Afgangstavle for Sete-Algier

tirsdag den 3. november 2026

AfgangstidRuteSælger

15.00

Seneste billetpriser for Sete-Algier

Godt tilbud!
tirs. 17. nov., 15.00
3.000,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Sete-Algier

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Corsica Linea færger fra Sete til Algier og Algier til Sete?
Fodgængere skal møde op 120 minutter før påstigning. Passagerer med køretøjer skal møde op 180 minutter før boarding. Du skal have en kopi af din billet inden du checker ind.

Om Sete

Sete Havn, beliggende på Frankrigs middelhavskyst, er et travlt knudepunkt, der forbinder rejsende med destinationer i Middelhavet, herunder Marokko, Algeriet og Spanien. Kendt som "Langedocs lille Venedig" for sine charmerende kanaler. Havnen tilbyder en række faciliteter, der gør rejsen behagelig, med tydelig skiltning, tilgængelige boardingprocedurer, parkeringsfaciliteter og et udvalg af butikker og caféer.

Sete Havn ligger også bekvemt tæt på bymidten, hvilket giver passagererne mulighed for at nyde den pulserende atmosfære og den naturskønne udsigt over denne historiske kystby før eller efter deres rejse. Byen er kendt for sine fiskerestauranter, unikke maritime arv og årlige vandridter. Uanset om du rejser for fritiden eller vender hjem, tilbyder Sete Havn effektive tjenester i charmerende omgivelser og er en indbydende indgang til middelhavseventyr.

Om Algier

Algiers Havn er Algeriets vigtigste havneby i det nordlige Afrika. Algiers Havn, der er bygget på skråningerne af Sahelbjergene, strækker sig 16 kilometer langs Algiersbugten. Havnen tilbyder en række faciliteter, herunder fødevareområder og tankstationer, der ligger i nærheden.

Havnen er en af de største dybvandshavne i Algeriet. Havnens vandkanal er 22,9 m dyb, og fragtkajen er 7,6 m lang. Større byer i nærheden af havnen er Wahran, Tuggurt, Adrar, Algiers og Medda.

Sete til Algier Skibe

Anmeldelser af Sete-Algier

3.9 / 5
149 Anmeldelser

Alt er fint undtagen maden;…

Alt er fint undtagen maden; den er meget dyr, en tallerken pommes frites koster €8.

freemoh, for 3 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Hav en god overfart

Hav en god overfart

cliente, for 11 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Det går super godt

Det går super godt

clientebouhadjar laredj, for 17 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Sete-Algier

Færgekøreplan for Sete til Algier mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
15:00
16:30 (+1 dag)
25t 30min
tirs.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39