Tanger-Med - Algeciras færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Tanger Med Algeciras Færge

3.7 / 5
(369 Vurderinger)

Færger fra Tanger Med til Algeciras drives af 4 færgeselskaber. Operatører omfatter AML, Balearia, FRS og Trasmediterranea . Der er i øjeblikket 144 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 1 time 30 minutter . Den tidligste afgang er ved 02:00 , og den seneste er ved 23:59 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Algeciras i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Tanger Med til Algeciras

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
-
30min
49 afgange
DKK 1,477
30min
59 afgange
-
1t 30min
36 afgange
-
3t 30min
0 afgange
-
1t 30min
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:43

Tanger Med til Algeciras (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Tanger Med til Algeciras er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.477 kr. til over 1.477 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.477 kr. og 1.477 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.477 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Tanger Med til Algeciras færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Tanger Med og Algeciras ?

📅 August er den billigste måned at sejle Tanger Med til Algeciras , med et gennemsnit på 1.434 kr. pr. overfart. Priserne topper 3.426 kr. December , mere end 2 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Februar og Oktober – November ) ligger omkring 1.586 kr. – 2.756 kr. .

Denne overfart kører kun fra Februar – December - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Tanger Med – Algeciras pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Februar – December )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Februar2.283 kr.Midtsæson
Juni3.253 kr.Spidsbelastningsperiode
Juli1.489 kr.Uden for myldretiden
August1.434 kr.Uden for myldretiden
September1.506 kr.Uden for myldretiden
Oktober1.586 kr.Midtsæson
November2.756 kr.Midtsæson
December3.426 kr.Spidsbelastningsperiode

Prisudvikling

2.283 kr.Feb.3.253 kr.Jun.1.489 kr.Jul.1.434 kr.Aug.1.506 kr.Sep.1.586 kr.Okt.2.756 kr.Nov.3.426 kr.Dec.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Denne korte rejse fra Marokko til Spanien giver rejsende en fantastisk måde at udforske spansk kultur på, når det passer dem.

Fantastisk havudsigt kan nydes, mens man slapper af ombord med en række forskellige operatører. Færgen er udstyret til at rumme køretøjer, hvilket gør det nemt for dem, der fortsætter deres rejse i bil.

Uanset om du rejser i forretningsøjemed, på ferie eller på familieferie, tilbyder færgeruten Tanger Med til Algeciras en afslappende og problemfri måde at udforske Spanien og omegn.

Tanger Med Algeciras i billeder

Tanger Med-Algeciras

Afgangstavle for Tanger Med-Algeciras

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

13.00

14.00

14.15

17.00

Ofte stillede spørgsmål om Tanger Med-Algeciras

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Africa Morocco Link (AML) færger fra Tanger Med?
Alle passagerer skal tjekke ind mindst 2 timer før afgang.
Hvad er indtjekningstiderne for FRS færger fra Tanger Med?
Alle passagerer bør tjekke ind mindst 90 minutter før afgang.
Hvornår er indtjekningstid for Balearia-færger fra Algeciras til Tanger Med og Tanger Med til Algeciras?
Alle passagerer skal checke ind mindst 5 timer før afgang.
Hvornår er indtjekningstid for Naviera Armas Trasmediterranea færger fra Algeciras til Tanger Med og Tanger Med til Algeciras?
Check-in lukker 1 time før afgang for alle passagerer.

Om Algeciras

Algeciras Havn, der ligger på Spaniens sydkyst, er en af de travleste og mest betydningsfulde havne i Middelhavet og tilbyder en vital forbindelse mellem Spanien, Marokko og resten af landet. Havnen er kendt for sin effektivitet og moderne infrastruktur og fungerer som et populært afgangssted for færger, der sejler til Tanger Med, Ceuta og andre nordafrikanske destinationer. Passagerer kan nyde komfortable faciliteter, herunder ventestuer, caféer, toiletter og nem adgang til parkering, hvilket sikrer en problemfri rejseoplevelse.

Beliggende i nærheden af den travle by Algeciras kan rejsende nemt udforske de lokale attraktioner, såsom de fantastiske strande langs Algeciras-bugten eller den nærliggende Gibraltarklippe.

Havnens beliggenhed giver også fremragende transportforbindelser til andre større byer i Spanien, hvilket gør den til et bekvemt knudepunkt for rejser i hele regionen. Algeciras Havn tilbyder en problemfri og komfortabel start på ethvert middelhavseventyr med en perfekt blanding af praktisk anvendelighed og lokal charme.

Om Tanger Med

Tanger Med Havn, beliggende på Marokkos nordkyst nær Tanger, er en af Afrikas største og mest avancerede havne og fungerer som en vigtig forbindelse mellem Nordafrika og Europa. Havnen tilbyder daglige færgeafgange til destinationer som Algeciras og Tarifa i Spanien, hvilket gør den til et fremragende valg for rejsende, der krydser Gibraltarstrædet. Tanger Med Havn er kendt for sin moderne infrastruktur og tilbyder en strømlinet og passagervenlig oplevelse med tydelig skiltning, komfortable venteområder, caféer og bekvemme parkeringsfaciliteter.

Passagerer i Tanger Med kan forvente effektive check-in- og boardingprocesser, uanset om de rejser i bil eller til fods. Havnens nærhed til Tanger betyder også, at passagerer nemt kan udforske denne pulserende marokkanske by med dens historiske medina, livlige souks og naturskønne kystlinje. Tanger Med Havn kombinerer funktionalitet med marokkansk gæstfrihed og skaber en imødekommende port for både lokale rejsende og internationale besøgende, der krydser Middelhavet.

Tanger Med til Algeciras Skibe

Anmeldelser af Tanger Med-Algeciras

3.7 / 5
369 Anmeldelser

Ret godt 👍 samlet set

Ret godt 👍 samlet set

client Ouiiche Larbi, for 16 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Vi prøver, hvor vi kan,…

Vi prøver, hvor vi kan, at tage til Marokko med jer. Fremragende besætning og personale ved kysten.

Customer, for 30 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Personen der tjekker pas er…

Personen der tjekker pas er ubehagelig

EL MAHDI LATRACH, for 58 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Tanger Med-Algeciras

Færgekøreplan for Tanger Med til Algeciras mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
00:01
02:31
2t 30min
lør., søn., tirs., fre.
01:30
04:30
3t
søn., fre.
02:30
05:00
2t 30min
Hverdag
03:00
05:30
2t 30min
lør., søn., man., tirs., tors., fre.
04:00
06:30
2t 30min
man., tirs., tors.
04:30
07:00
2t 30min
lør., søn., man., tirs., ons., fre.
05:30
08:00
2t 30min
søn., man., tirs., fre.
06:15
09:15
3t
ons., fre.
07:30
10:00
2t 30min
søn., tors.
07:30
10:00
2t 30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
08:00
10:30
2t 30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
08:01
10:31
2t 30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
09:00
10:30
1t 30min
søn., man., tirs., tors., fre.
09:30
12:30
3t
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
10:15
12:45
2t 30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
10:30
13:00
2t 30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
11:00
13:30
2t 30min
søn., man., tors., fre.
11:45
14:45
3t
man., tors.
12:00
14:30
2t 30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
12:00
13:30
1t 30min
søn., tirs., tors.
12:30
15:00
2t 30min
søn., man., tirs., ons., tors., fre.
13:00
15:30
2t 30min
lør., søn., tors., fre.
14:00
16:30
2t 30min
lør., søn., man., tors.
14:15
17:15
3t
lør., tors.
15:00
17:30
2t 30min
man.
15:30
18:00
2t 30min
Hverdag
16:01
18:31
2t 30min
lør., man., tirs., tors., fre.
17:00
19:30
2t 30min
lør., søn., fre.
17:30
20:30
3t
lør., tors., fre.
17:30
20:00
2t 30min
Hverdag
18:30
21:00
2t 30min
Hverdag
19:45
22:45
3t
man.
20:00
22:00
2t
lør., søn., man., tirs., tors., fre.
20:00
22:30
2t 30min
lør., søn., man.
20:30
23:00
2t 30min
Hverdag
21:00
23:30
2t 30min
søn.
21:00
23:30
2t 30min
lør., søn., man., tirs., tors., fre.
21:00
22:30
1t 30min
tors.
22:15
01:15
3t
lør.
23:00
01:30
2t 30min
lør., tirs., tors.
23:30
02:00
2t 30min
Hverdag

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:40