Algier til Sete Færge

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Bosat, hvor?Ikke lokale passagerer
Køretøjstandard bil
Valuta:

Algier Sete Færge

3.6 / 5
(59 Vurderinger)

Færger fra Algier til Sete drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter Corsica Linea og Grandi Navi Veloci . Rejsen tager typisk omkring 24 timer 15 minutter . Den tidligste afgang er ved 10:00 , og den seneste er ved 18:00 . Priserne starter fra så lavt som 3.225 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Sete i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Algier til Sete

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 3,329
23t
0 afgange
DKK 3,225
25t 30min
0 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:40

Algier til Sete (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Algier til Sete er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 3.225 kr. til over 3.329 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 3.225 kr. og 3.329 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 3.225 kr. til 3.329 kr. én vej , stigende til 3.329 kr. i myldretiden.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Algier til Sete færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Algier og Sete ?

📅 Oktober er den billigste måned at sejle Algier til Sete , med et gennemsnit på 3.272 kr. pr. overfart. Priserne topper 10.433 kr. August , mere end 3 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Januar – Juli ) ligger omkring 5.629 kr. – 5.822 kr. .

Denne overfart kører kun fra Januar – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Algier – Sete pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Januar – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Januar5.629 kr.Midtsæson
Juli5.822 kr.Midtsæson
August10.433 kr.Spidsbelastningsperiode
September3.529 kr.Uden for myldretiden
Oktober3.272 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

5.629 kr.Jan.5.822 kr.Jul.10.433 kr.Aug.3.529 kr.Sep.3.272 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgeturen fra Algier til Sete tilbyder en naturskøn og fornøjelig rejse over Middelhavet, der forbinder Algeriets pulserende hovedstad med den charmerende franske by Sete. Algier, med sine slående hvidkalkede bygninger og dramatiske kystbakker, er rig på historie og kultur. Den UNESCO-listede Casbah, de travle markeder og ikoniske vartegn som Notre-Dame d'Afrique-basilikaen gør Algier til en spændende destination at udforske. Byens pulserende gader, sammen med dens middelhavsstrande, giver en perfekt blanding af tradition og modernitet.

Sete, der ligger på Frankrigs sydkyst, er en malerisk kystby, der ofte kaldes "Languedocs Venedig". Sete er kendt for sine kanaler, fisk og skaldyr og afslappede atmosfære og kan prale af en fantastisk udsigt fra Mont Saint-Clair, hvor besøgende kan nyde panoramaudsigten over byen og havet. Dens sandstrande, kulturelle begivenheder og travle havnefront skaber en livlig, men afslappet atmosfære, hvilket gør den til en ideel destination for dem, der søger en fredelig ferie. Uanset om du slentrer gennem byens pulserende markeder eller slapper af ved vandet, tilbyder både Algier og Sète uforglemmelige oplevelser, der blander rig historie med Middelhavets skønhed.

Algier Sete i billeder

Algier-Sete

Algier-Sete Kampagner og billige tilbud

Algeriet med bil: dokumenter, forsikring og TPD
Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Opslået: 27. okt. 2026

Afgangstavle for Algier-Sete

onsdag den 4. november 2026

AfgangstidRuteSælger

10.00

Seneste billetpriser for Algier-Sete

ons. 4. nov., 10.00
3.329,00 kr.
Godt tilbud!
ons. 4. nov., 18.00
3.225,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Algier-Sete

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Corsica Linea færger fra Sete til Algier og Algier til Sete?
Fodgængere skal møde op 120 minutter før påstigning. Passagerer med køretøjer skal møde op 180 minutter før boarding. Du skal have en kopi af din billet inden du checker ind.

Om Algier

Algiers Havn er Algeriets vigtigste havneby i det nordlige Afrika. Algiers Havn, der er bygget på skråningerne af Sahelbjergene, strækker sig 16 kilometer langs Algiersbugten. Havnen tilbyder en række faciliteter, herunder fødevareområder og tankstationer, der ligger i nærheden.

Havnen er en af de største dybvandshavne i Algeriet. Havnens vandkanal er 22,9 m dyb, og fragtkajen er 7,6 m lang. Større byer i nærheden af havnen er Wahran, Tuggurt, Adrar, Algiers og Medda.

Om Sete

Sete Havn, beliggende på Frankrigs middelhavskyst, er et travlt knudepunkt, der forbinder rejsende med destinationer i Middelhavet, herunder Marokko, Algeriet og Spanien. Kendt som "Langedocs lille Venedig" for sine charmerende kanaler. Havnen tilbyder en række faciliteter, der gør rejsen behagelig, med tydelig skiltning, tilgængelige boardingprocedurer, parkeringsfaciliteter og et udvalg af butikker og caféer.

Sete Havn ligger også bekvemt tæt på bymidten, hvilket giver passagererne mulighed for at nyde den pulserende atmosfære og den naturskønne udsigt over denne historiske kystby før eller efter deres rejse. Byen er kendt for sine fiskerestauranter, unikke maritime arv og årlige vandridter. Uanset om du rejser for fritiden eller vender hjem, tilbyder Sete Havn effektive tjenester i charmerende omgivelser og er en indbydende indgang til middelhavseventyr.

Algier til Sete Skibe

Anmeldelser af Algier-Sete

3.6 / 5
59 Anmeldelser

Alt er fint undtagen maden;…

Alt er fint undtagen maden; den er meget dyr, en tallerken pommes frites koster €8.

freemoh, for 3 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Meget god. Komfortabel, jeg anbefaler…

Meget god. Komfortabel, jeg anbefaler den til alle.

chibani amal, for 63 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Fremragende professionel personlig service

Fremragende professionel personlig service

cliente, for 72 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Algier-Sete

Færgekøreplan for Algier til Sete mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
10:00
09:00
23t
ons.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:38