Bastia - Marseille færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Bastia Marseille Færge

4.1 / 5
(16 Vurderinger)

Færger fra Bastia til Marseille drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Corsica Linea . Der er i øjeblikket 6 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 13 timer 20 minutter . Den tidligste afgang er ved 18:00 , og den seneste er ved 18:00 . Priserne starter fra så lavt som 1.291 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Marseille i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Bastia til Marseille

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 1,291
13t 20min
6 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 01:00

Bastia til Marseille (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Bastia til Marseille er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 1.291 kr. til over 2.242 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 1.291 kr. og 2.242 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 1.291 kr. til 2.242 kr. én vej , stigende til 2.242 kr. i myldretiden.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Bastia til Marseille færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Bastia og Marseille ?

📅 Juli er den billigste måned at sejle Bastia til Marseille , med et gennemsnit på 1.068 kr. pr. overfart. Priserne topper 7.386 kr. August , mere end 6 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnittet for midtsæsonmåneden ( September ) ligger omkring 1.619 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juni – September - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Bastia – Marseille pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juni – September )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Juni1.101 kr.Uden for myldretiden
Juli1.068 kr.Uden for myldretiden
August7.386 kr.Spidsbelastningsperiode
September1.619 kr.Midtsæson

Prisudvikling

1.101 kr.Jun.1.068 kr.Jul.7.386 kr.Aug.1.619 kr.Sep.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgeoverfarten Bastia til Marseille tilbyder en naturskøn og bekvem rejse mellem det nordlige Korsika og det franske fastland, og giver et afslappende og malerisk alternativ til at flyve. Denne rute er ideel for både fritids- og forretningsrejsende og perfekt til at udforske den dynamiske kultur i det sydlige Frankrig eller transportere varer effektivt ad landevejen.

Som en vigtig forbindelse mellem Korsika og det franske fastland spiller ruten Bastia til Marseille en nøglerolle i at fremme turisme og lette handelen. Denne færgerejse er kendt for sin komfort, effektivitet og skønheden ved at krydse Middelhavet og er en populær og behagelig måde at rejse mellem Korsika og Frankrig på.

Bastia Marseille i billeder

Bastia-Marseille

Afgangstavle for Bastia-Marseille

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

18.00

Ofte stillede spørgsmål om Bastia-Marseille

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Corsica Linea færger fra Marseille til Bastia og Bastia til Marseille?
Fodgængere skal møde op 90 minutter før påstigning. Passagerer med køretøjer skal møde op 120 minutter før boarding. Du skal have en kopi af din billet inden du checker ind.

Om Marseille

Marseille Havn, en af de største og ældste i Frankrig, er et centralt knudepunkt for international handel og passagertransport i Middelhavet.

Den er strategisk placeret og tilbyder omfattende fragtfaciliteter, en travl krydstogtterminal og forskellige maritime tjenester. Havnen er rig på historie og er en dynamisk blanding af gammel flådetradition og moderne infrastruktur, der forbinder Europa med globale ruter.

Om Bastia

Havnen i Bastia, en af de travleste og vigtigste på Korsika, fungerer som en nøgleport for passagertransport og handel i Middelhavet. Strategisk placeret på øens nordøstlige kyst, tilbyder det moderne færgeterminaler, fragtfaciliteter og væsentlige maritime tjenester. Gennemsyret af historie kombinerer havnen Korsikas rige, maritime arv med moderne infrastruktur, der forbinder øen med store destinationer i hele Europa med effektivitet og charme.

Bastia til Marseille Skibe

Anmeldelser af Bastia-Marseille

4.1 / 5
16 Anmeldelser

Overfarten var meget rolig. Jeg…

Overfarten var meget rolig. Jeg sov rigtig godt og ville rejse med denne rute igen når som helst.

GK, for 20 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Smukt, nybygget skib, komfortabelt og…

Smukt, nybygget skib, komfortabelt og med opmærksomt personale

cliente, for 82 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Fremragende værdi for pengene

Fremragende værdi for pengene

MME ludivine blanc, for 277 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Bastia-Marseille

Færgekøreplan for Bastia til Marseille mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
18:00
08:00
14t
Hverdag

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39