Marseilles - Alagier færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Køretøjstandard bil
Valuta:

Marseille Algier Færge

3.3 / 5
(525 Vurderinger)

Færger fra Marseille til Algier drives af 3 færgeselskaber. Operatører omfatter Algerie Ferries, Corsica Linea og Nouris Elbahr Ferries . Der er i øjeblikket 3 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 22 timer 7 minutter . Den tidligste afgang er ved 10:00 , og den seneste er ved 19:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Algier i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Marseille til Algier

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 5,933
21t 20min
1 afgange
DKK 3,277
23t
1 afgange
DKK 2,900
22t
1 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:41

Marseille til Algier (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Marseille til Algier er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 2.900 kr. til over 6.606 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 2.900 kr. og 5.933 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 2.900 kr. til 5.933 kr. én vej , stigende til 5.933 kr. i myldretiden.

  • Dagsture : Fra 6.270 kr. til 6.606 kr. for en bil og passagerer.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Marseille til Algier færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Marseille og Algier ?

📅 Februar er den billigste måned at sejle Marseille til Algier , med et gennemsnit på 2.956 kr. pr. overfart. Priserne topper 11.287 kr. Juni , mere end 3 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( April og August ) ligger omkring 4.240 kr. – 4.452 kr. .

Denne overfart kører kun fra Februar – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Marseille – Algier pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Februar – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Februar2.956 kr.Uden for myldretiden
April4.452 kr.Midtsæson
Juni11.287 kr.Spidsbelastningsperiode
Juli4.208 kr.Uden for myldretiden
August4.240 kr.Midtsæson
September4.154 kr.Uden for myldretiden
Oktober4.921 kr.Spidsbelastningsperiode

Prisudvikling

2.956 kr.Feb.4.452 kr.Apr.11.287 kr.Jun.4.208 kr.Jul.4.240 kr.Aug.4.154 kr.Sep.4.921 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Marseille til Algier tilbyder en unik maritim oplevelse for passagerer, der ønsker at udforske de pulserende kulturer i Frankrig og Algeriet. Passagererne kan nyde en fantastisk udsigt over Middelhavet med mulighed for at se kystbyer og havliv undervejs.

Når passagererne ankommer til Algier, bliver de mødt af hovedstadens rige historie og fantastiske arkitektur, herunder Kasbahen, der er på UNESCOs verdensarvsliste. Blandingen af franske og arabiske påvirkninger skaber en pulserende atmosfære, der inviterer til udforskning. Denne rute forbinder ikke kun to byer, men bygger også bro mellem to kulturer og tilbyder en berigende rejseoplevelse.

Marseille Algier i billeder

Marseille-Algier

Marseille-Algier Kampagner og billige tilbud

Algeriet med bil: dokumenter, forsikring og TPD
Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Opslået: 27. okt. 2026

Afgangstavle for Marseille-Algier

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

15.00

Seneste billetpriser for Marseille-Algier

Godt tilbud!
lør. 14. nov., 15.00
5.933,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Marseille-Algier

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Algérie Ferries fra Marseille?
Fodpassagerer: Check-in åbner 4 timer før afgangstid og lukker 1 time før afgangstid. Bilpassagerer: Check-in åbner 4 timer før afgangstid og lukker 90 minutter før afgangstid. Du skal have en kopi af din billet inden du checker ind.
Hvornår er indtjekningstid på Nouris Elbahr Ferries fra Marseille?
Passagerer med et køretøj: Check-in åbner 7 timer før afgang Passagerer uden køretøj: Check-in åbner 4 timer før afgang Kommer du for sent, kan du blive nægtet at rejse.
Hvornår er indtjekningstid for Corsica Linea færger fra Marseille til Algier og Algier til Marseille?
Fodgængere skal møde op 120 minutter før påstigning. Passagerer med køretøjer skal møde op 180 minutter før boarding. Du skal have en kopi af din billet inden du checker ind.

Om Algier

Algiers Havn er Algeriets vigtigste havneby i det nordlige Afrika. Algiers Havn, der er bygget på skråningerne af Sahelbjergene, strækker sig 16 kilometer langs Algiersbugten. Havnen tilbyder en række faciliteter, herunder fødevareområder og tankstationer, der ligger i nærheden.

Havnen er en af de største dybvandshavne i Algeriet. Havnens vandkanal er 22,9 m dyb, og fragtkajen er 7,6 m lang. Større byer i nærheden af havnen er Wahran, Tuggurt, Adrar, Algiers og Medda.

Om Marseille

Marseille Havn, en af de største og ældste i Frankrig, er et centralt knudepunkt for international handel og passagertransport i Middelhavet.

Den er strategisk placeret og tilbyder omfattende fragtfaciliteter, en travl krydstogtterminal og forskellige maritime tjenester. Havnen er rig på historie og er en dynamisk blanding af gammel flådetradition og moderne infrastruktur, der forbinder Europa med globale ruter.

Marseille til Algier Skibe

Anmeldelser af Marseille-Algier

3.3 / 5
525 Anmeldelser

Hej hr./fru/team, båden er i…

Hej hr./fru/team, båden er i fremragende stand.

cliente, for 7 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Det er første gang, jeg…

Det er første gang, jeg rejser med dette skib med dette firma... toiletterne er rene, personalet er venligt og opmærksomt, og maden er den samme på både ud- og hjemrejsen med et godt udvalg... Jeg anbefaler dette firma.

Hamida, for 9 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Jeg var tilfreds, der var…

Jeg var tilfreds, der var bare en lille forsinkelse, men det forringede ikke min tilfredshed.

AKIM, for 34 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Marseille-Algier

Færgekøreplan for Marseille til Algier mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
10:00
09:00
23t
tirs.
12:00
11:00
23t
ons.
15:00
12:00
21t
lør.
19:00
17:00
22t
fre.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39