Færge fra Sète til Bejaia

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Bosat, hvor?Ikke lokale passagerer
Køretøjstandard bil
Valuta:

Sete Bejaia Færge

3.8 / 5
(131 Vurderinger)

Færger fra Sete til Bejaia drives af 2 færgeselskaber. Operatører omfatter Corsica Linea og Grandi Navi Veloci . Rejsen tager typisk omkring 23 timer 8 minutter . Den tidligste afgang er ved 12:00 , og den seneste er ved 15:00 .

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Bejaia i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Sete til Bejaia

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 3,052
20t
0 afgange
DKK 2,738
26t 15min
0 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:42

Sete til Bejaia (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Sete til Bejaia er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 3.052 kr. til over 5.475 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 3.052 kr. og 3.052 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 3.052 kr. enkeltbillet , inklusive myldretider.

  • Dagsture : Fra 5.475 kr. for en bil og passagerer.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Sete til Bejaia færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Sete og Bejaia ?

📅 Oktober er den billigste måned at sejle Sete til Bejaia , med et gennemsnit på 2.854 kr. pr. overfart. Priserne topper 6.202 kr. Juni , mere end 2 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juli – August ) ligger omkring 3.241 kr. – 3.810 kr. .

Denne overfart kører kun fra Juni – Oktober - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Sete – Bejaia pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( Juni – Oktober )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
Juni6.202 kr.Spidsbelastningsperiode
Juli3.810 kr.Midtsæson
August3.241 kr.Midtsæson
September3.014 kr.Uden for myldretiden
Oktober2.854 kr.Uden for myldretiden

Prisudvikling

6.202 kr.Jun.3.810 kr.Jul.3.241 kr.Aug.3.014 kr.Sep.2.854 kr.Okt.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Færgerejser mellem Sète og Béjaïa tilbyder en jævn og fornøjelig krydsning af Middelhavet med udsigt over kysten og det dybe blå vand. Ved ankomsten til Béjaïa vil du blive budt velkommen af en malerisk havn beliggende mellem forrevne bakker og havet. Byen er kendt for sin blanding af naturlig skønhed og rige historie med palmekantede gader, en livlig markedsscene og livlige caféer. Forvent at opleve charmen ved traditionel algerisk arkitektur, udforske den gamle Kasbah og nyd de fantastiske strande og naturskønne omgivelser, der gør Béjaïa til en fredfyldt, men alligevel fængslende destination.

Sete Bejaia i billeder

Sete-Bejaia

Sete-Bejaia Kampagner og billige tilbud

Algeriet med bil: dokumenter, forsikring og TPD
Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Biltransport til Algeriet med færge: dokumenter, forsikring og TPD

Opslået: 27. okt. 2026

Afgangstavle for Sete-Bejaia

torsdag den 5. november 2026

AfgangstidRuteSælger

15.00

Seneste billetpriser for Sete-Bejaia

Godt tilbud!
tors. 19. nov., 15.00
3.052,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Sete-Bejaia

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Corsica Linea færger fra Sete til Bejaia og Bejaia til Sete?
Fodgængere skal møde op 120 minutter før påstigning. Passagerer med køretøjer skal møde op 180 minutter før boarding. Du skal have en kopi af din billet inden du checker ind.

Om Bejaia

Bejaia Havn, beliggende på Algeriets maleriske nordøstkyst, fungerer som en vigtig middelhavsportal for passagerer, der ønsker at opleve Nordafrikas charme. Havnen forbinder rejsende med forskellige indenlandske og internationale destinationer og tilbyder regelmæssige færgeforbindelser for at forbedre den regionale tilgængelighed. Bejaia Havn er kendt for sin effektivitet og imødekommende atmosfære og tilbyder vigtige faciliteter, herunder komfortable venteområder, caféer og organiserede parkeringsfaciliteter, hvilket sikrer en problemfri og behagelig oplevelse for alle passagerer.

Ved ankomst bliver rejsende mødt af en fantastisk udsigt over Bejaias kystlinje, indrammet af de barske Kabyle-bjerge og det glitrende Middelhav. Havnen, der ligger nær byens centrum, giver nem adgang til Bejaias rige kulturelle attraktioner, herunder den historiske Casbah, Cap Carbon-fyrtårnet og den betagende Gouraya Nationalpark.

Bejaia Havn er et ideelt udgangspunkt for et algerisk eventyr, der blander praktisk bekvemmelighed med regionens naturskønne skønhed og gæstfrihed.

Om Sete

Sete Havn, beliggende på Frankrigs middelhavskyst, er et travlt knudepunkt, der forbinder rejsende med destinationer i Middelhavet, herunder Marokko, Algeriet og Spanien. Kendt som "Langedocs lille Venedig" for sine charmerende kanaler. Havnen tilbyder en række faciliteter, der gør rejsen behagelig, med tydelig skiltning, tilgængelige boardingprocedurer, parkeringsfaciliteter og et udvalg af butikker og caféer.

Sete Havn ligger også bekvemt tæt på bymidten, hvilket giver passagererne mulighed for at nyde den pulserende atmosfære og den naturskønne udsigt over denne historiske kystby før eller efter deres rejse. Byen er kendt for sine fiskerestauranter, unikke maritime arv og årlige vandridter. Uanset om du rejser for fritiden eller vender hjem, tilbyder Sete Havn effektive tjenester i charmerende omgivelser og er en indbydende indgang til middelhavseventyr.

Sete til Bejaia Skibe

Anmeldelser af Sete-Bejaia

3.8 / 5
131 Anmeldelser

Meget rent, meget rene toiletter,…

Meget rent, meget rene toiletter, venligt personale.

SOFIANE , for 6 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Skibet er storslået, folk er…

Skibet er storslået, folk er venlige, toiletterne er rene, jeg bestiller for alle, og jeg takker GNV.

cliente, for 19 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Tak til besætningen

Tak til besætningen

cliente, for 34 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Sete-Bejaia

Færgekøreplan for Sete til Bejaia mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
15:00
11:00
20t
tors.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39