Sete - Tanger Med færger

Passagerer2 Voksne, 0 Børn, 0 Kæledyr
Bosat, hvor?Ikke lokale passagerer
Køretøjstandard bil
Valuta:

Sete Tanger Med Færge

3.6 / 5
(96 Vurderinger)

Færger fra Sete til Tanger Med drives af 1 færgeselskaber. Operatører omfatter Grandi Navi Veloci . Der er i øjeblikket 2 afgange med ugentlig SailingsCount på denne færgerute. Rejsen tager typisk omkring 47 timer 24 minutter . Den tidligste afgang er ved 19:00 , og den seneste er ved 20:00 . Priserne starter fra så lavt som 2.927 kr. , afhængigt af sæson og køretøjstype.

Tjek den seneste tilgængelighed og book din færge til Tanger Med i dag med AFerry .

Færgeselskaber fra Sete til Tanger Med

FærgeoperatørGennemsnitsprisVarighedUgentlige afgange
DKK 2,843
47t 24min
2 afgange
*Gennemsnitspris baseret på færgebookinger fra de sidste 30 dage. Sidst opdateret: 31/10/2026 05:42

Sete til Tanger Med (estimater 2026 )

Færgepriserne for ruten Sete til Tanger Med er dynamiske og varierer afhængigt af efterspørgsel, tilgængelighed og hvor lang tid i forvejen du booker.

👉 Typiske priser varierer fra omkring 2.544 kr. til over 3.615 kr. afhængigt af sæson og køretøjstype. De fleste rejsende med bil kan forvente at betale mellem 2.544 kr. og 2.927 kr. for en enkeltbillet , selvom priserne kan være højere i myldretiden.

  • Biler (inklusive chauffør) : Fra 2.544 kr. til 2.927 kr. én vej , stigende til 3.615 kr. i myldretiden.

💡 Rejsetip: Tidlig booking og rejse midt på ugen giver normalt de laveste priser. Priserne er højest i weekender og ferieperioder.

👉 For de seneste priser og tilgængelighed, tjek live Sete til Tanger Med færgepriser.

Hvad er det bedste tidspunkt at tage færgen Sete og Tanger Med ?

📅 September er den billigste måned at sejle Sete til Tanger Med , med et gennemsnit på 1.918 kr. pr. overfart. Priserne topper 8.760 kr. Juni , mere end 4 gange prisen uden for spidsbelastningsperioden.

Gennemsnitlige priser i midtsæsonen ( Juli og December ) ligger omkring 2.775 kr. – 2.795 kr. .

Denne overfart kører kun fra April – December - priserne ovenfor dækker de måneder, den er i drift, ikke hele året.

Månedlige gennemsnitspriser ( 2026 )

Gennemsnitlig pris Sete – Tanger Med pr. måned, DKK , baseret på de måneder, denne rute opererer ( April – December )
MånedGennemsnitspris ( DKK )Sæson
April2.316 kr.Uden for myldretiden
Juni8.760 kr.Spidsbelastningsperiode
Juli2.795 kr.Midtsæson
August2.267 kr.Uden for myldretiden
September1.918 kr.Uden for myldretiden
Oktober3.071 kr.Spidsbelastningsperiode
December2.775 kr.Midtsæson

Prisudvikling

2.316 kr.Apr.8.760 kr.Jun.2.795 kr.Jul.2.267 kr.Aug.1.918 kr.Sep.3.071 kr.Okt.2.775 kr.Dec.
Uden for myldretidenMidtsæsonSpidsbelastningsperiode

Den afslappende udsigt over Middelhavet kan nydes under hele rejsen, ledsaget af snacks og forfriskninger ombord.

Ruten fra Sete til Tanger Med er populær blandt familier, turister og dem, der flytter, da den tilbyder rigelig plads til bagage og giver en gnidningsløs overgang mellem kontinenter. Ombord kan passagererne slappe af, spise og endda omgås med medrejsende, hvilket gør rejsen til en del af eventyret. Ved ankomsten til Tanger Med får rejsende nem adgang til transportmuligheder, der forbinder dem med større marokkanske byer og lægger grunden til en mindeværdig udforskning af Marokko.

Sete Tanger Med i billeder

Sete-Tanger Med

Sete-Tanger Med Kampagner og billige tilbud

GNV-færger: op til 40% rabat
GNV færgetilbud: op til 40% rabat på Marokko, Tunesien, Albanien, Sicilien, Sardinien og De Baleariske Øer

GNV færgetilbud: op til 40% rabat på Marokko, Tunesien, Albanien, Sicilien, Sardinien og De Baleariske Øer

Opslået: 28. okt. 2026

Afgangstavle for Sete-Tanger Med

lørdag den 31. oktober 2026

AfgangstidRuteSælger

15.00

Seneste billetpriser for Sete-Tanger Med

Godt tilbud!
søn. 1. nov., 19.00
2.927,00 kr.

Ofte stillede spørgsmål om Sete-Tanger Med

Dette er de oftest stillede spørgsmål. Kan du ikke finde det, du leder efter? Bare rolig, kontakt os og vi vil med glæde hjælpe med din forespørgsel.

Hvornår er indtjekningstid for Grandi Navi Veloci (GNV) færger fra Sete?
Indtjekning åbner 4 timer før afgang og lukker 1 time før afgang. Du skal have en kopi af din billet, inden du tjekker ind.

Om Sete

Sete Havn, beliggende på Frankrigs middelhavskyst, er et travlt knudepunkt, der forbinder rejsende med destinationer i Middelhavet, herunder Marokko, Algeriet og Spanien. Kendt som "Langedocs lille Venedig" for sine charmerende kanaler. Havnen tilbyder en række faciliteter, der gør rejsen behagelig, med tydelig skiltning, tilgængelige boardingprocedurer, parkeringsfaciliteter og et udvalg af butikker og caféer.

Sete Havn ligger også bekvemt tæt på bymidten, hvilket giver passagererne mulighed for at nyde den pulserende atmosfære og den naturskønne udsigt over denne historiske kystby før eller efter deres rejse. Byen er kendt for sine fiskerestauranter, unikke maritime arv og årlige vandridter. Uanset om du rejser for fritiden eller vender hjem, tilbyder Sete Havn effektive tjenester i charmerende omgivelser og er en indbydende indgang til middelhavseventyr.

Om Tanger Med

Tanger Med Havn, beliggende på Marokkos nordkyst nær Tanger, er en af Afrikas største og mest avancerede havne og fungerer som en vigtig forbindelse mellem Nordafrika og Europa. Havnen tilbyder daglige færgeafgange til destinationer som Algeciras og Tarifa i Spanien, hvilket gør den til et fremragende valg for rejsende, der krydser Gibraltarstrædet. Tanger Med Havn er kendt for sin moderne infrastruktur og tilbyder en strømlinet og passagervenlig oplevelse med tydelig skiltning, komfortable venteområder, caféer og bekvemme parkeringsfaciliteter.

Passagerer i Tanger Med kan forvente effektive check-in- og boardingprocesser, uanset om de rejser i bil eller til fods. Havnens nærhed til Tanger betyder også, at passagerer nemt kan udforske denne pulserende marokkanske by med dens historiske medina, livlige souks og naturskønne kystlinje. Tanger Med Havn kombinerer funktionalitet med marokkansk gæstfrihed og skaber en imødekommende port for både lokale rejsende og internationale besøgende, der krydser Middelhavet.

Sete til Tanger Med Skibe

Anmeldelser af Sete-Tanger Med

3.6 / 5
96 Anmeldelser

Høje priser på selvbetjeningsrestauranter og…

Høje priser på selvbetjeningsrestauranter og komplicerede at forstå

cliente, for 14 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Hej, båden er meget flot…

Hej, båden er meget flot og meget stor, men problemet er, at den ikke afgik til tiden. Vi skulle have afgået klokken 14, men vi tog afsted omkring klokken 17. Det er en skam. Personalet, der håndterer passagererne, er meget velorganiserede, der er ingen problemer der. De mennesker, der arbejder i restauranten, er meget venlige, men priserne er for høje. Jeg synes også, at der mangler atmosfære om aftenen til at holde folk underholdt. På den anden side er kahytterne meget pæne, bruserne er pletfri, og toiletterne er alle gode.

cliente, for 49 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Vi burde prøve at lave…

Vi burde prøve at lave marokkansk mad, fordi de fleste passagerer er marokkanere.

Alwatik Abdelmoula, for 56 dage sidenIndsamlet via AFerry.com

Færgekøreplan for Sete-Tanger Med

Færgekøreplan for Sete til Tanger Med mellem 31/10/2026 og 06/11/2026

SælgerAfgangstidAnkomsttidspunktVarighedSejldage
15:00
14:50 (+2 dage)
47t 50min
lør.
19:00
18:45 (+2 dage)
47t 45min
søn., man.

Sidst opdateret på 31/10/2026 05:39